Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak legálně přespat v přírodě - nocuji, nebo už tábořím?

Sbalit si jídlo na dva dny, v pátek hodit na záda batoh a celý víkend vandrovat po lese. Česká vášeň, které se v současné době říká bushcraft nebo survival, byla dříve označovaná prostě jako tramping.

Tahle záliba v lidech přežila těžké časy za nacismu i komunismu a pamatují na ni i naše zákony. Nemusíte tedy mít strach spát v lese, stačí znát svoje právo na rekreaci. Jak na kempování v přírodě bez rizika? Kde stanovat zdarma? O tom je tento příspěvek.


Obsah

Bloumat lesem, slyšet zpěv ptáků, občas zahlédnout nějakou tu srnku, užít si výhled, sbírat houby či maliny, přinést si podzimní listí nebo se ponořit do tmy s hvězdným nebem nad hlavou - to vše jsou činnosti, které jsou považovány za pozitivní vedlejší účinky přírody, potažmo lesa. V dnešní době jsme se rozhodli některé přírodní oblasti chránit, jiné přešly do osobního vlastnictví. Pokud budete mít v plánu strávit noc v přírodě beze strachu z odhalení a trestu, bude se to velmi lišit v závislosti na tom, jak moc je území chráněno, případně komu patří.

Nejprve zdůrazněme, že vstup do lesa nelze bezdůvodně zakázat, a to ani v případě soukromého lesa. Jde o ochranu práv veřejnosti čerpat pozitivní vedlejší produkty přírody, což je rozdíl třeba proti USA, kde majitel může vstup nepovolaným osobám libovolně zakazovat. V ČR je vstup veřejnosti možné omezit pouze dočasně v době páření zvěře nebo v případě, že v dané oblasti probíhá lov, lesní práce, či hrozí jiné nebezpečí (požár, polom).

Zvláštní kapitolou jsou chráněné oblasti jako národní parky, kde je pohyb umožněn pouze po značených stezkách z důvodu ochrany vzácných druhů rostlin či zvířat.

 

Kde stanovat v přírodě?

Stanování v ČR je obecně velmi přístupné jak v přírodě, tak i v kempech. Kempů je po celém našem území nespočet. Tato místa disponují veškerým potřebným vybavením: Jsou vhodná pro rodiny a začátečníky

Mnoho turistických tras má vyhrazená místa pro táboření. Důležité je dodržovat pravidla a nezanechávat odpadky.

 

Tipy na stanování v přírodě

  • Vyberte vhodné místo: Vyberte si stanoviště v souladu s místními předpisy.
  • Zjistěte si pravidla: Přečtěte si pravidla pro stanování v konkrétním regionu. Některé oblasti mohou mít specifická pravidla týkající se stanování.
  • Včasný příchod: Přijďte na místo s dostatečným předstihem, abyste mohli stan postavit za světla.
  • Ohniště: Používejte jen oficiální ohniště, pokud jsou k dispozici, nebo přenosné vařiče.Zkontrolujte aktuální zákazy ohně v dané oblasti.
  • Zásoby pitné vody: Zjistěte, zda na místě, kde budete stanovat, je dostupná pitná voda, a nezapomeňte si přinést dostatek vody.
  • Základní vybavení: Mějte s sebou základní vybavení jako stan, spacák, karimatku, svítilnu, první pomoc a dostatek jídla.

 

Nocuji, nebo už tábořím?

V lese můžete zůstat i přes noc a nikdo vás nemůže žádným způsobem omezovat. České zákony umožňují v přírodě volně “nocovat”. Definice tohoto termínu se ustálila na tvrzení, že jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. Příkladem nocování je například položení karimatky a zalehnutí ve žďáráku, či přespání v hamace. Ráno na místě nelze najít ani stopu po mém pobytu.

Druhým termínem, který zákony zmiňují, je táboření. Tím je například vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavím stan, vykopu latrínu, založím ohniště a natáhnu šnůry na prádlo. Táboření je na většině míst zakázáno, případně k němu musíte mít souhlas majitele pozemku.

Hranice mezi těmito termíny není v zákoně úplně jasná, nicméně už fakt, že o nich víte, vám pomůže v případě jakýchkoliv problémů. Dá se ale říci, že postavením stanu či jiného pevného přístřešku se dostáváte na hranu oblasti nocování, ačkoliv chcete setrvat jen jednu noc.

 

Být viděn nebo splynout s okolím?

Nocujete v bivaku v houští, pořídili jste maskáčovou plachtu a snažíte se o maximální neviditelnost? Je to určitě dobrý způsob, jak se vyhnout nechtěné pozornosti. Já jsem naopak od tohoto stylu přešel raději k řízené pozornosti. Spím na dobře viditelném místě, používám svítivé barvy na provazy a někdy dokonce nechám na stromu opodál na výstrahu přes noc svítit čelovku.

Moje motivace je prostá. Vím, že nedělám nic zakázaného a moje zkušenost s “kontrolami” je jen dobrá - narazil jsem na rozumné muže. Ať klidně přijdou a popovídáme si, třeba mi dají nějaký dobrý tip na místo v okolí. Kým chci být ovšem 100% viděn, jsou myslivci (potažmo prostě lovci).

Pamatuji si tu hrůzu, když jsem spal v Brdech a celou noc se ozývaly výstřely, občas někdo kolem projel na čtyřkolce. Distancuji se od novinových článků, které myslivce prezentují jako “opilce a vrahy”, nicméně se při lovu zvěře používají střelné zbraně a raději budu velice dobře vidět, než abych se náhodou ocitnul v něčím hledáčku. Pokud takové riziko považujete za nereálné, čtěte tento případ, kde šlo jen o jednu ránu na tmavý bod uprostřed louky před rozbřeskem. Ano, správně hádáte, že tmavým bodem byl bivakující mladík...

 

Co rozhodně nedělat

Nerozdělávejte oheň, nedělejte hluk, nevyhazujte v lese odpadky, nekácejte stromy, neničte ani jiné rostliny. Zní vám to jako zákazy ze školky? Není to žádná věda, ačkoliv za každým zákazem je baterie legislativy, kterou si můžete načíst, a dělat alespoň to, co vám nikdo nezakazuje.

  • Rozdělávání otevřeného ohně je povoleno 50m od hranice lesa. V lese si tedy ani nezakouříte, uvařit si musíte vždy na povoleném místě (ohniště), s povolením majitele či na louce. A pozor na sucha! I tady je potřeba používat selský rozum - založením fatry uprostřed noci s proudem jisker až ke korunám stromů si koleduji o problém, pokud si uvařím jedno Adventure Menu na malém plynovém vařiči, jen těžko to někdo postřehne...
  • Je povoleno z lesa odnášet klestí do 7 cm v průměru (suché, bez kůry, na zemi ležící). Zapomeňte na kácení soušek či lámání větších větví - to vše je obchodovatelným materiálem, který náleží majiteli pozemku.
  • Biologický odpad se po sobě snažte zahrabat, vše ostatní si po sobě odneste. Skládky a vyhazování odpadků je zcela logicky pokutováno a upozorňuji, že plechovky nehoří úplně nejlépe, takže si je také odneste.
  • V CHKO či v soukromých lesích je povoleno sbírat lesní plody a houby. To ovšem nedělejte v Národních parcích nebo v případě, kdy sběrem dochází k ničení rostlin (obligátní hrábě na borůvky).

 

Jsem v CHKO, NP na pozemku obce nebo v soukromém?

Podle toho, na jakém pozemku se nacházím, se odvíjí množství zákazů, které se mě týkají. Je fajn si toto před výletem zjistit, takže hurá na iKatastr.

  • Národní park - v první zóně NP mi je nakázáno pohybovat se pouze po vyznačených stezkách a nocování bývá až na výjimky zakázáno úplně. Čistě teoreticky by sice šlo nocovat přímo na stezce. Je to však otázka výkladu, se kterým byste nemuseli uspět, a proto v tomto ohledu doporučuji využívat vyhrazených “nocovišť” (například v NP Šumava) a strážce NP zbytečně neprovokovat.
  • Chráněná krajinná oblast - zde je situace přívětivější, přenocovat mohu prakticky kdekoliv. Dokazuje to i spor z roku 2008, kdy pan Hyťha žádal správu CHKO o povolení 10 let bivakovat na jejich územích. Po ujasnění definic mu bylo vyhověno a tímto se nám všem otevřely dveře ke klidnému spánku.
  • Přírodní rezervace a památky - jakožto další typy chráněných oblastí ze svých plánů raději vypusťte. Pravidla tam jsou přísnější.
  • Území obce - obec může zvláštní vyhláškou zakázat táboření i nocování na celém svém území, ale obvykle se tak neděje. Než ale vyrazíte, zkuste se na obecním úřadě informovat.
  • Soukromý pozemek - pokud jde o soukromý pozemek (les, louka) máte povinnost si před tábořením(!) získat souhlas vlastníka. Vlastník vám nemůže zakázat vstup a zákony i postupy soudů naznačují, že k nocování žádný souhlas nepotřebujete. Ale vysvětlujte to uprostřed noci majiteli, který vás se svým dobrmanem Rexem přišel důrazně požádat o opuštění jeho pozemku. Nebo se s ním dohodněte předem, třeba si domluvíte i možnost postavení nějakého atypického přístřešku.

 

Jak se bránit?

Pokud se nevyhnete nepříjemnému probuzení a budete si jistí, že děláte maximum proto, abyste dodrželi platné zákony, zkuste svoje jednání slušně vysvětlit. Lesní stráž, strážce NP či majitel pozemku jistě rádi uslyší, že jste informovaní, přírodu nepoškozujete a ráno po sobě uklidíte a půjdete. Výhrůžky soudem, stížností na zneužití veřejné pravomoci či přetahovačky o pokutě nebo správním řízení bych vždy nechal až na úplný konec a raději se domluvil. V nejhorším případě bych vše řešil pod dohledem policie, držel se tvrzení, že jsem zákony neporušil a odmítal pokutu.

Tip redakce: Na mapy.cz najdete krásné značky označené jako Přístřešek či Nocoviště. Zkuste si příští výšlap naplánovat podle nich, vždyť spát nemusíte jen na jehličí!

 

 

Tak strach stranou a hurá pod širák

Nemůžete-li se z jakéhokoliv důvodu vzdát spaní ve stanu, dělejte tak maximálně opatrně, využívejte primárně kempy a oficiální místa určená k táboření. Zajímá-li vás kempování na divoko, zkuste si odlehčit, vezměte jen plachtu nebo žďárák a s ohněm moc nepočítejte.

Na této planetě je nás stále více a já vás všechny, kdo jste tento článek dočetli až sem, prosím, važme si přírody a volnosti, kterou v přístupu k ní máme. Stačí málo a na procházku lesní pěšinou si budeme kupovat vstupenku.

 

Užitečné odkazy:

 

iKatastr

 

katastr nemovitostí s přehledem Národních parků, přírodních rezervací atd...

mapy.cz asi nejlepší online turistické mapové podklady, včetně přehledu nocovišť
spaní v hamace obsáhlý průvodce výběrem hamaky a jejím následným používáním
seznam věcí na čundr přehled věcí, bez kterých byste neměli na čundr vyrážet

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: archiv autora, ikatastr.cz, lidovky.cz, mapy.cz

Běžecké závody pro začátečníky, nadšence i vytrvalce

Poradna

Běhání je čím dál oblíbenější koníček, ale někdy je těžké udržet motivaci do dalších tréninků. Přihlašte se na běžecký závod, abyste před sebou měli jasný cíl. Podívejte se, jaké závody patří mezi ty nejhledanější na internetu a rovnou se zaregistrujte. Náš datový specialista připravil unikátní žebříček!

Jaká je nejlepší ocel na nože?

Poradna

Otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Výběr nejlepší oceli pro váš nůž je totiž hledáním kompromisu mezi trochu protichůdnými vlastnostmi. Na co si tedy dát pozor?

Jak si vybrat to správné místo na kempování v Čechách

Poradna

Chcete s přáteli, rodinou nebo jen sólo vyrazit někam pod stan. Ale kam zamířit – do kempu nebo mimo kemp? A jaké vybavení budete potřebovat? Poradíme vám v tomto článku.

Vybíráme pro vás

4 390  (35.33 %) 2 839 

Porovnat

Turistický batoh Zulu Summit 45l

2 999  (50.02 %) 1 499 

Porovnat

449  (20.04 %) 359 

Porovnat

Dámské šaty Warg M-Boo 190 W

1 699  (23.54 %) 1 299 

Porovnat

Nafukovací karimatka Zulu Moonlight Comfort

2 499  (40.02 %) 1 499 

Porovnat

Dámské tílko MOOA Beth

790  (41.9 %) 459 

Porovnat

Samonafukovací karimatka Zulu Airo 3,8

1 799  (44.47 %) 999 

Porovnat

Turistický stan Warg Midi 3

9 499  (33.69 %) 6 299 

Porovnat