Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Test: Vařič Primus OmniLite Ti - incl. Fuel Bottle

Odlehčený vícepalivový vařič od značky Primus otestoval musher Jan Svoboda hned se 4 palivy. Jak obstál se dozvíte v následující recenzi.


Obsah

Primus OmniLite Ti je ultralehký a hlavně více palivový vařič z titanové slitiny. Byl navržen tak, aby vyhovoval podmínkám na těch nejnáročnějších expedicích. A právě proto jsem si ho vybral na testování - byl to můj vysněný vařič.

Charakteristika

 

Název:

 

OmniLite Ti

Výrobce: Primus
Hmotnost: 239 g, včetně palivové láhve 341 g
Rozměry: 11,4 × 9 × 5,5 cm
Výkon vařiče: 2600 W
Doba potřebná k uvaření 1 l: 160 s
Piezo: Ne

 

 • odlehčený univerzální vařič pro celoroční použití
 • funguje na plyn, benzín, naftu, petrolej i letecké palivo
 • hmotnost vařiče: 239 g
 • hmotnost vč. palivové láhve a čerpadla: 341 g 
 • výkon: 2600 W
 • doba předehřátí: 40 s
 • uvaření 1 l vody: 2:40 min
 • doba hoření na 230 g plynovou kartuši: 100 min
 • rozměry (š×v×h): 11,4 × 9 × 5,5 cm
 • balení obsahuje obal, palivovou láhev a čerpadlo

Rád bych vyzdvihl, že k dispozici máte dva ventily k regulaci přívodu paliva, takže si můžete s výkonem vařiče celkem slušně a jednoduše pohrát. Také palivové čerpadlo (pumpa) z hliníku vypadá velmi bytelně.

Ocenění

Vařiči Primus Omnilite Ti náleží několik prestižních ocenění jako třeba OutDoor Industry Gold Award a ve Skandinávii cena Scandinavian Outdoor Award. Tento vařič je díky výměnným tryskám opravdu univerzální, dokáže spalovat plyn, bezolovnatý benzín, naftu, petrolej a letecké palivo. Díky titanové slitině je velmi lehký, přesto odolný a hlavně se vyznačuje vyšší účinností než jeho velmi populární předchůdce Primus OmniFuel.


Obsah balení

 • 1x Vařič Primus OmniLite Ti
 • 1x Palivové čerpadlo
 • 3x Palivové trysky
 • 1x Obal na vařič a jeho příslušenství
 • 1x Servisní sada (multifunkční klíč a speciální pasta)
 • 1x Závětří
 • 1x Palivová láhev na tekutá paliva

Zkušební test na zahradě

Jsem musher, takže v přírodě se psy trávím velmi mnoho času za jakéhokoliv počasí. Ať prší, sněží, mrzne, fouká a nebo padají trakaře, musíme občas psi i já najíst a pít něco teplého. A tenhle vařič nás určitě ve štychu nenechá.

Nejdříve, než jsme vyjeli se psy na trénink s bivakem, jsem si vařič vyzkoušel doma na zahradě. Chtěl jsem se s ním trochu sžít a hlavně vyzkoušet všechna možná paliva, která mě napadnou a pak vzít to nejlepší z nich, dle mého úsudku, s sebou na bivak.

Test probíhal za celkem teplého počasí (5 °C) a mírného větru.

Nafta

První testovaným palivem byla nafta, nafta z normální benzínové stanice. Čistou naftu jsem nesháněl, takže byla jen tato s aditivy. A byl jsem lehce v šoku, protože pokud používáte tekutá paliva, tak musíte nejdříve vařič předehřát, což není problém, problém byl, že mi nafta nechtěla vůbec chytit a nebo hořela opravdu jen mírným plamínkem, který na předehřátí opravdu nestačil a ještě ke všemu docela dost čoudila a smrděla. Nakonec se samozřejmě rozhořela, ale kouře bylo neskutečně mnoho než to opravdu chytlo.

Pak se začaly dít věci, které předčily mé očekávání. Na vařič jsem postavil 2 l vody a schválně jsem stopoval, jak dlouho bude trvat, než se ohřeje. Problémy s předehřátím byly rázem zapomenuty a já si užíval tu neskutečnou zvukovou kulisu, kterou vařič předváděl. Vařič je trochu hlučnější, ale mně to nevadilo, naopak, zvuk dodává takovou tu správnou kulisu k síle, kterou tento vařič má. Ohřát 2 l vody trvalo asi 6 – 7 minut. Pak ovšem přišel další problém. Při vypínaní vařiče, kdy musíte nechat vše otevřené, aby mohlo dohořet palivo a odejít všechen vzduch, po zhasnutí plamene, začala nafta opět kouřit a smrdět, než všechen vzduch opravdu z vařiče vyprchal.

Petrolej

Dalším palivem byl petrolej. Problémy s předehřátím byly podobné jako u nafty, s tím rozdílem, že nekouřil a nesmrděl. U petroleje bylo předehřátí vařiče tedy mnohem příjemnější, i když se také rozhoříval pomaleji.

Na test s petrolejem jsem vymyslel, že si udělám míchaná vajíčka se slaninou. Byl to fofr. Za 5 minut jsem snídal a vajíčka byla přesně tak, jak je mám rád. Luxus! Při vypínání vařiče proběhlo vše naprosto čistě, bez kouře a smradu.

Technický benzín

Toto palivo u mě vyhrálo na plné čáře. Předehřátí naprosto bez problému, benzín okamžitě chytil, nečoudil, nesmrděl. Vše šlapalo tak, jak jsem si představoval.

Plyn

Poslední palivo byl plyn, normální obyčejná plynová kartuše, která se používá u většiny plynových vařičů. Zde proběhlo vše také v naprostém pořádku a navíc ještě ušetříte pár vteřinek času, protože pokud používáte plyn, vařič nemusíte předehřívat.

Vítěz

Po vyzkoušení všech výše zmíněních paliv jsem se rozhodl pro technický benzín. Dostal přednost před plynem, protože z vlastní zkušenosti vím, že ve velkých mrazech bývá s plynem celkem problém.

Ostrý test

Bylo rozhodnuto, na trénink se psy s bivakem beru technický benzín. Ráno lehce mrzlo, takže ideální čas vyzkoušet vařič v praxi. Teplota byla -2 °C, opět foukal mírný vítr a bylo jasno. Krásné zimní ráno. Vyrazil jsem se čtyřmi psy, takže v plánu bylo ohřát 2 l vody, pro každého psa 0,5 l. Vařič mě nezklamal. Nejenže vše proběhlo tak, jak mělo - předehřátí bez problému, i když mírně foukalo, ale 2 l vody se dokonce ohřály mnohem rychleji než doma na zahradě. Přesně 4 minuty!!! Naprostá spokojenost!

Údržba vařiče

Rozhodně doporučuji po každém treku nebo expedici vařič vyčistit, není to nic složitého. K vařiči dostanete nejen 3 různé trysky na různá paliva, ale i speciální klíč, kterým povolíte na vařiči vše, co se povolit dá a můžete ho tedy krásně vyčistit.

Video - představení vícepalivového vařiče Primus

Hodnocení: 95 %

kdyby nějakým zázrakem uměl pálit i líh bez toho, aby přišel k úhoně, byl by to dle mého nejlepší vařič na trhu.

+

 • velmi lehký
 • skladný
 • titanová slitina – odolný
 • více palivový
 • snadná obsluha
 • snadná údržba
 • drží plamen i za silného větru

-

 • trysky se rychle zanášejí
 • předehřátí trvá někdy déle

Závěr

Vařič Primus OmniLite Ti mě rozhodně nezklamal a mile překvapil. Čekal jsem, že bude na vysoké úrovni, ale nepředpokládal jsem, že až na takové. Trochu mě ze začátku rozhodilo předehřívání vařiče naftou, ale to není problém vařiče, ale paliva. Ostatní paliva byla v naprostém pořádku. Osobně budu naftu používat jen v nejvyšší nouzi. Spotřeba paliva byla minimální, třeba po uvaření míchaných vajíček, které byla hotová za 5 minut, ubylo minimum paliva.

Vařič udrží plamen i za silného větru. Můžete použít i zábranu proti větru, která je součástí balení, ale musím říci, že je udělána z velmi tenkého plechu a pro mě je spíše na okrasu. Raději si doma vyrobte závětří vlastními silami, myslím, že bude mnohem kvalitnější. K vařiči jsem dostal i palivovou láhev o objemu 0,3 l, ale dokoupím si láhev s větším objemem. Na jednodenní, maximálně dvoudenní výlet asi dostačující, ale raději s sebou povezu větší zásobu paliva a třeba zbytečně, než abych pak hladověl.

Užitečné odkazy

Další zajímavé články:

Autor: Jan Svoboda

Zdroje: archiv autora

TEST: Lezečky La Sportiva Tarantula

Testovna

Testerka Tereza vyzkoušela lezečky od značky La Sportiva. Pro koho se hodí? Jak se v nich leze? A jaké vychytávky bota má?

TEST: Čelovka Ledlenser HF8R Core

Testovna

Marcel Fronko cestoval do daleké Patagonie a na testování dostal čelovku od značky Ledlenser. Jak obstála při testování v divoké přírodě?

TEST: Sluneční brýle Uvex Sport Style 231 2.0

Testovna

Tester David Svoboda otestoval při svých dlouhých výletech na kole brýle od značky Uvex. Stojí za to do nich investovat?

Vybíráme pro vás

7 190  (19.76 %) 5 769 

Porovnat

1 360  (26.54 %) 999 

Porovnat

1 199  (16.68 %) 999 

Porovnat

799  (37.55 %) 499 

Porovnat

2 499  (32.01 %) 1 699 

Porovnat

2 070  (29.03 %) 1 469 

Porovnat

690  (27.68 %) 499 

Porovnat