Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak se připravit na maraton

Marcel Fronko je vášnivý běžec. O svůj tréninkový plán a zkušenosti s přípravou na maraton se s vámi podělil v dnešním článku. Pokud se právě připravujete na maratonský běh nebo jiný běžecký závod, potom je tento článek přímo pro vás!

Maratonský běh

Obsah

Úvod

Na internetu najdete obrovské množství článků, teorií a tréninkových plánů, které vám pomohou při přípravě na maraton a při samotném závodu. Maraton představuje pro běžného člověka, ale i pro ty, kteří se sportu věnují pravidelně, extrémně těžkou fyzickou úlohu. V dnešním článku jsem shrnul můj pohled na tento legendární běžecký závod, který každý rok absolvují miliony běžců napříč světem. Zdolat maraton je radost, euforie, hrdost a při podcenění přípravy i bolest a křeče, které jste nikdy nezažili. Můj dobrý kamarád říká, že maraton bolí jen jednou - od začátku do konce.

Maratonský běh je běžecký závod na vzdálenost 42 kilometrů. V roce 1896 vznikla tato běžecká disciplína na počest řeckého vojáka Feidipida, ten měl 12. 9. 490 př. n. l. běžet oznámit vítězství Řeků nad Peršany v bitvě u obce Marathon. Cíl jeho cesty byly Athény. Když doběhl do cíle zemřel se slovy "Zvítězili jsme!".

Příprava na maraton

Svůj první maraton jsem se rozhodl absolvovat v Košicích, kde se koná druhý nejstarší maraton světa - Mezinárodní maraton míru. V roce 2020 byla moje příprava perfektní. Na říjnový maraton jsem se připravoval hned na začátku roku. Začal jsem běhat třikrát týdně po 10 kilometrech. Po dvou měsících první fáze tréninku jsem vytvořil plán, který zahrnoval jeden dlouhý běh v neděli. Nikdy to nebylo méně jak 25 kilometrů. Kromě toho jsem zařadil dva rychlejší deseti kilometrové běhy s tempem pod 5 minut na kilometr a jeden intervalový běh. To znamená běh, při kterém část vzdálenosti běžíte rychle a druhou pomalu. Typickým intervalový běh byl v mém případě kilometrový běh s tempem pod čtyři minuty, po kterém následoval dvojkilometrový výklus. Takový interval jsem v rámci tréninku zopakoval 3-4 krát. Dlouhé objemové běhy budují vytrvalost, intervalové tréninky zase zlepšují rychlost. U začátečníků je mnohem lepší orientovat se na tepovou frekvenci než na tempo. Dobré je zařadit i výběhy do kopce, které zapojují jiné svalové partie.

Regenerace po fyzické zátěži

Tak často opomíjená, a přesto tak důležitá. Na ní stojí výborné výsledky sportovců, ale má také vliv na jejich nezdary a neúspěchy. Zanedbáváme-li ji dlouhodobě, může vést k dlouhodobým či chronickým onemocněním. O čem je řeč? O regeneraci. Proč je tak důležitá? Jak správně regenerovat a co k tomu použít?

V létě moje forma vrcholila. Pět kilometrů jsem běhal pod 20 minut, půlmaraton jsem zaběhl v čase 1:36 a 30 kilometrů v čase 2:30. V tomto období mě běh opravdu bavil. Už to nebyl každodenní nucený trénink, ale čistá radost z pohybu a návaly endorfinů, které přicházeli hlavně na konci dlouhých běhů. Kromě toho jsem zhubnul 6 kilogramů.

Maratonu v Košicích se však nakonec kvůli pandemii mohlo zúčastnit pouze pár profesionálů. Byl jsem smutný, ale to nic neměnilo na tom, že jsem si běhání tento rok opravdu užíval. Na maraton jsem si věřil a čas 3:30 byl velmi reálný cíl. Nakonec jsem rok ukončil s 1 500 naběhanými kilometry. Tuto sezónu se mi povedlo i několik osobních rekordů.

Registraci jsem přesunul na následující rok, ale kvůli nejrůznějším povinnostem jsem v tréninku zaostával. Věděl jsem, že to bude těžké. Týden před maratónem jsem zaběhl 30 kilometrů, ale na konci jsem už tahal tvrdé a těžké nohy.

Den před maratonem jsem byl nervózní a spal jsem nakonec asi jen tři hodiny. Už ráno jsem tušil, že to nebude jednoduché. První kilometry byly  euforické, tisíce diváků a běžců vytvářeli fenomenální atmosféru. Myslím, že mi štěstím ukápla i slza. První půlmaraton jsem se snažil držet tempo okolo pěti minut na kilometr, což se mi dařilo, ale běh nebyl ideální a já jsem celou dobu věděl, že druhá polovina bude opravdu těžká. Bylo to tak. Od 25 kilometru přišlo obrovské trápení. Každý kilometr byl o pár sekund pomalejší a posledních 7 kilometrů jsem měl křeče v lýtcích a slabinách, které jsem nikdy předtím nezažil. S vypjetím všech sil jsem maraton zaběhl v čase 4 hodiny a 16 minut. Byl jsem šťastný, že jsem doběhl bez zranění a na čase mi vlastně tolik nezáleželo. Prostě jsem to dal.

Marcel Fronko

Pochází z malé vesnice pod Kriváňem ve Vysokých Tatrách. Od dětství byl vedený k turistice, horám a přírodě, ale trvalo několik let než si hory opravdu zamiloval. Jeho láska k nim ovšem roste rok od roku víc a víc, což dokazuje i výstup na 6tisícovku v Bolívii - Huayna Potosí.

Z velkého množství zemí, které navštívil, nejraději vzpomíná na Guatemalu, Kanadu, Chile, Kostariku, Peru, Vietnam, Norsko nebo Barmu.

Svou tříměsíční cestu z peruánské Limy až do města Punta Arenas na jihu Chile popisuje v knize s názvem 90 DNÍ JUŽNE.

Během svých cest využívá stopování i kempování a má rád kvalitní, lehké, funkční vybavení, na které se může vždy spolehnout.

Více najdete na webu elmundo.sk.

Rady pro závodníky

První maraton je obrovská zkušenost, která se mi bude určitě hodit při dalších závodech. Sepsal jsem několik rad, které bych doporučil každému, kdo chce maraton úspěšně zvládnout.