Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

ANSI/NEMA FL 1-2009

Nejen společnost Fenix od roku 2010 u všech nových modelů uvádí parametry v souladu s americkým standardem ANSI/NEMA FL 1-2009. Zpřesňuje se tak informování zákazníků a usnadňuje orientace v nabídce různých výrobců, kteří rovněž uvádějí parametry svítilen podle tohoto standardu.

Fenix je jedním z prvních neamerických výrobců LED svítilen, který se rozhodl dobrovolně dodržovat tuto normu. Dalšími výrobci používajícími tento standard jsou například: Streamlight, Maglite, Surefire, Energizer, Duracell, Black Diamond, Princeton a další.

Dle standardu ANSI/NEMA FL 1 se měří tyto parametry:

 • světelný tok (lumeny)
 • intenzita světelného kuželu (kandela) a dosvit
 • délka provozu na baterie
 • nárazuvzdornost
 • odolnost vůči vodě

Rozdíly v udávaném světelném toku:

U starých modelů svítilen vyráběných do roku 2010 (například Fenix L2D) byl světelný tok spočítán dle specifikací poskytovaných výrobcem LED. U každé svítilny však dochází k určitým ztrátám na optické soustavě a výkon LED ovlivňuje i její zahřátí. Proto byl například spočítaný světelný tok svítilny Fenix L2D 180 lumenů, ale změřený světelný tok dle normy ANSI FL 1 je jen cca 130 lumenů. Dříve udávané spočítané hodnoty se proto oproti hodnotám změřeným dle normy ANSI FL 1 mohou lišit až o cca 30%. Na to je třeba myslet i při srovnávání parametrů se svítilnami od výrobců, kteří normu ANSI FL 1 nepoužívají, a tudíž mohou uvádět čísla i o více než 30% vyšší než jsou hodnoty změřené v reálném provozu dle normy ANSI FL 1.

Světelný tok

 • Světelný tok (lumeny) uvádí celkové množství světla produkované svítilnou. Měří se v profesionálním kalibrovaném kulovém integrátoru. Hodnota se odečítá v intervalu mezi 30 - 120 vteřinami po zapnutí svítilny.

Svítivost

 • Vzdálenosti 2, 10 a 30 metrů se kalibrovaným luxmetrem změří hodnota osvětlení v nejintenzivnější části světelného kuželu (obvykle střed). Z této hodnoty se poté spočítá intenzita světelného kuželu, která se uvádí v kandelách (cd, candela).

Dosvit

 • Dosvit se uvádí jako vzdálenost, na které poklesne intenzita osvětlení svítilny na hodnotu 0,25 luxu. To je přibližně intenzita osvětlení, kterou vytváří měsíc v úplňku za jasné oblohy. Hodnota se odečítá v intervalu mezi 30 - 120 vteřinami po zapnutí svítilny.

Výdrž baterie

 • Čas výdrže baterie je udáván jako doba, za kterou světelný výkon klesne na 10% počáteční hodnoty změřené 30 vteřin po zapnutí.

Nárazuvzdornost

 • Nárazuvzdornost udává minimální výšku pádu na tvrdý povrch (například beton), při kterém nedojde k poškození svítilny. Tělo svítilny nesmí vykazovat žádné praskliny a musí být plně funkční. Minimální výška pádu pro test je 1 metr.

Odolnost vůči vodě

Norma ANSI FL 1 rozeznává tyto druhy odolnosti vůči vodě:

 • Odolnost vůči stříkající vodě (IPX4) a odolnost vůči silně stříkající vodě (IPX6)
 • Odolnost vůči krátkodobému ponoření do vody (IPX7)
 • Odolnost vůči trvajícímu ponoření do vody (IPX8)

 

Doufáme, že jste po přečtení tohoto krátkého přehledového článku moudřejší :o).

Jak vybrat správnou velikost bot

Dodatečné informace k produktům

Jak na výběr správné velikosti obuvi vám v tomto článku poradí 4camping.

Certifikace dle normy EN 13537

Dodatečné informace k produktům

Údržba a praktické rady Zulu

Dodatečné informace k produktům