Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Dlouhodobé - VÝSTAVA

Jak vybrat karimatku?

Poradna

Pěnovou, nafukovací nebo samonafukovací? V následujícím textu najdete přehled nejběžnějších typů karimatek včetně určení, pro koho a na co se hodí. Nezapomínejte na dobrou izolační vrstvu mezi zemí a spacákem!

Pěnové karimatky

Levná varianta (80 – 200 Kč) z polyethylenu s polootevřenými póry není příliš odolná vůči oděru nebo zatržení. Původní 5 – 12 mm silné karimatky častějším používáním zeslábnou na papírovou míru. Přesto jsou velmi oblíbené, zvláště u těch, kterým se nechce do karimatky investovat nebo ji využijí jen párkrát do roka. Stále nejrozšířenější karimatky jsou pěnové. Jsou lehké, vyrábějí se v různých tloušťkách, barvách a nevýhodou je jejich nepraktická velikost po sbalení (srolování). Hmotnost se pohybuje v závislosti na rozměrech a typech od 150 do 400 g. Délka, šířka a tvar závisí na vaší fantazii a ostrosti nůžek. Izolační vlastnosti pěnových karimatek zlepšuje profilace tvořící „žebra“, která umožňují natáhnutí většího množství vzduchu.

Karimatky z pěny s uzavřenými póry připomínají svojí tvarovou pamětí gumu. Příkladem jsou tzv. evamatky (EVA – ethylenvinyla­cetát), které sice na objemu neubraly, ale uzavřené póry nenasáknou vodu a použitý materiál má větší pevnost v tahu. Tyto podložky o síle 10 – 14 mm jsou dražší (400 – 500 Kč), ale jsou téměř nezničitelné. Jde o rozumný kompromis mezi cenou, hmotností a životností. Karimatky nabízíme vždy ve dvou šířkách. Další přednosti v člán­ku Výhody karimatek z materiálu EVA.

Alumatky

Alumatky jsou většinou tvořeny tenkou vrstvou pěny a hliníkovou fólií. Jsou nejtenší (tloušťka 3mm) a nejlehčí (váha 100g) izolační vrstvou. Jejich nevýhodou je absolutní nedostatek komfortu. Když jde však do tuhého, před umrznutím vás možná ochrání.

Věděli jste, že:

Alumatka se správně dává nahoru lesklou stranou a dolů pěnou? Hliník totiž odráží tělesné teplo zpět a zvyšuje tak náš tepelný komfort.

Samonafukovací karimatky

Nejlepší izolační vlastnosti se spolu s pohodlím podařilo vtěsnat do samonafukovacích karimatek. Jak fungují? Samonafukovací karimatky mají pěnový materiál s extrémně otevřenými póry (Molitan, Rubex atd.) zalaminovaný do nepropustné tkaniny. Tento pěnový materiál do sebe po otevření ventilu v rohu karimatky nasává vzduch a rozpíná se. Samonafukovací princip se doplňuje závěrečným dofouknutím a uzavřením ventilu. Při skládání samonafukovací karimatky se nejdříve uvolní ventil, tlakem na karimatku se vzduch vyhání ven a uzavřením ventilu se zabrání opětovnému nasávání vzduchu. Poté se teprve karimatka složí nebo sroluje do přepravní podoby.

Nejpohodlnější samonafukovací karimatky jsou až 10 cm silné, 60 cm široké a jsou pro lidi s nemocnými ledvinami nebo bolavými zády zárukou klidného spánku.  (Extra široké karimatky)

Tyto cestovní matrace jsou vzhledem ke své hmotnosti (přes 1 kg) vhodné na cesty autem, nedají se při skládání podélně lomit, ale jejich ceny začínají již na 1000 Kč.

Dostatečné pohodlí vám zaručí i standardní 2,5 – 3 cm silné samonafukovací karimatky. S takovou tloušťkou mohou být i o třetinu lehčí a po sbalení až o polovinu menší. Nižší hmotnosti se dosáhne použitím kvalitnějších materiálů a vyřezáním podélných tunýlků do pěnové hmoty, bez kterých se karimatka nesmí podélně lomit, a tedy ani lépe skládat. Nižší hmotnost a větší skladnost ocení turisté, táhnoucí se s vybavením na zádech. Praktickým zjištěním je fakt, že většině turistů stačí karimatka o délce 160 cm. Extrémem je zkrácená, 120 cm dlouhá varianta, která váží 650 g a ve sbaleném stavu nepřesahuje 10×26 cm. Pod nohami nahrazuje karimatku batoh nebo oblečení. Hmotností tak samonafukovací karimatky konkurují nejtěžším „pěnovkám“ a sbalitelností letnímu spacáku.

Nabízené značky se liší zpracováním a používanými materiály, což se projeví většinou v délce záruky. Příjemná je při kempování na nakloněné rovině protiskluzová úprava syntetických povrchů. Ventilek je zdrojem izolace (vzduch), pokud se ucpe, je karimatka nefunkční. Některé ventily mají zabudovaný speciální mechanismus, který umožňuje maximální průnik vzduchu při nafukování a zabraňuje vniknutí nečistot.

Kovové ventily jsou oproti plastovým odolnější vůči mechanickému poškození (rozšlápnutí). U dražších samonafukovacích karimatek je v ceně lepicí sada pro případ poškození svrchního materiálu. Drobné poškození se však těžko hledá, mnohdy nepomůže ani trik s ponořením do vody. Nemusí jít ani o propíchnutí, ale nekvalitní svrchní materiál, který není zcela neprodyšný. Jedním z řešení je poslat karimatku na opravu výrobci. Je to stále levnější než si koupit novou.

Pro samonafukovací karimatku je nebezpečné skladování v teple, zejména na prudkém sluníčku, kdy může dojít k delaminaci. Projeví se vyboulením v místě odlepení textilie od pěnové hmoty. Proto se vyvarujte skladování karimatky za oknem (auto), zrádné je také její připevnění k batohu, kdy navíc hrozí i její mechanické poškození. Životnost prodloužíte otevřením ventilu nejen v domácím skladu, ale také ve stanu, který může být pro samonafukovací karimatky s uzavřeným ventilem v letních dnech osudným. Ačkoliv se vnitřní pěna jistě časem slehne, váš dech jí může, jako u jediné karimatky, vždy navrátit původní vlastnosti.

Nafukovací karimatky

Nafukovací karimatky se od těch samonafukovacích liší především nepřítomností vnitřního porézního materiálu. Díky tomu jsou daleko lehčí (váží většinou 300–400g) a lépe sbalitelné než samonafukovačky, ale bývají méně mechanicky odolné a je nutné vždy nafoukat velký objem vzduchu, což může být pro někoho poněkud náročné. Více v článku  Výběr nafukovací karimatky.

 

Nafukovací matrace

Nabízejí nejvyšší komfort, ale na pěší přepravu jsou nevhodné, protože jsou velké a těžké a nafoukat objem někdy až 1m3 nemusí být vždy úplně hračka. Proto se většinou používají na spaní v kempech nebo jako nouzové lůžko pro nečekané hosty a nafukují se zpravidla pomocí pump či kompresorů. Další podorobnosti na­leznete v článku Výběr vysoké nafukovaci matrace.

 

Další články o karimatkách:

Jak vybrat karimatku – video z Výstavy stanů

 

 

Team 4camping.cz

1. 2. 2016

Jak vybrat stan

Poradna

Výběru stanu je třeba věnovat dostatek času a úsilí hlavně z toho důvodu, že si v podobě stanu kupujete vlastně dům, v němž budete trávit po mnoho let své dovolené.

Outdoorová pitevna #3

Poradna

Podívali jsme se na zoubek českému sportovnímu oblečení.

Jak vybrat čelovku (nejen) na běh

Poradna

Dny se nám s končícím létem povážlivě krátí a při ranním i popracovním bě­hu se tak čím dál tím častěji budete nořit do tmy. Aby se vůbec dalo pomýšlet na běhání za šera nebo dokonce potmě, je třeba vybavit se čelovou svítilnou, takzvanou čelovkou.

Vybíráme pro vás

Samonafukovací karimatka Air Impact od značky Robens nabízí dostatečnou šířku v oblasti zad a zúžení...

1 539 Kč (20.14 %) 1 229 Kč

Komfortní nafukovací matrace Flock Excellent Double od dánského výrobce Outwell. Díky své konstrukci...

2 149 Kč (20.94 %) 1 699 Kč

Nadstandardní verze matrací z řady Flock Classic Double od firmy Outwell se zabudovanou nožní pumpou...

1 349 Kč (22.24 %) 1 049 Kč

Nafukovací matrace Flock Classic Double od firmy Outwell pro dva spáče je vyrobena z pevného PVC potaženého...

849 Kč (22.38 %) 659 Kč

Nafukovací matrace Floc Excellent King od dánského výrobce Outwell je extra vysoká matrace s výškou 30 cm...

2 619 Kč (20.24 %) 2 089 Kč