Kam na běžky? Vyražte hned zítra!
Poradna
Pohyb je pro naše tělo důležitý, to je známá věc. Zapojte do harmonogramu také běžkování. Udrží vás fit, zapojíte všechny možné svaly těla, ale přitom šetříte klouby. Ale kam vyrazit aktuálně na běžky?
Péřový nebo z dutých vláken? Letní nebo třísezónní? Mumiový nebo dekový? Pojďme si říct, jak správně vybrat spací pytel.
Obsah |
Na začátek každého správného výběru, nehledě na typ produktu, je důležité si položit 5 základních otázek, které vám pomohou vyprofilovat vhodný výrobek:
Jestliže znáte odpověď na všechny zmíněné otázky, můžete přejít k samotnému výběru.
Spacáky dělíme podle několika kritérií.
První a nejčastější dělení spacáků je podle tzv. teplotního určení. Rozeznáváme spacáky:
Jak už název napovídá, jsou letní spacáky vhodné na užití za teplých letních nocí. Hodí se především na nenáročné akce, na vodu, na festival, na čundr nebo třeba na dětský tábor a užijete je všude tam, kde teplota neklesne cca pod 5 °C.
Váhou se lepší letní spacák bude pohybovat pod hranicí jednoho kila.
+
|
-
|
Třísezónní spacáky jsou nejuniverzálnější a tím pádem i nejvyhledávanější kategorií. Poskytují rozumný poměr mezi výkonem - tím, jak zahřejí, parametry a cenou. Spíte-li venku od jara do podzimu, provozujete-li náročnější aktivity i za nepříznivých povětrnostních podmínek, nebo patříte-li mezi zimomřivější jedince, je třísezónní spacák správnou volbou.
Vyspíte se v něm pohodlně i při teplotách kolem 0 °C nebo lehce pod a váhově většina třísezónních spacáků nepřesáhne 1,5 kg, u těch lepších se bavíme spíše o váze kolem 1 kg.
+
|
-
|
Poslední kategorií z hlediska teplotního určení jsou spacáky zimní. Ty poskytují bezkonkurenční teplotní komfort, ale na úkor vyšší ceny. Běžný turista nebo kempař jejich potenciál nevyužije a své místo najdou spíše ve výbavě expedic, skialpinistů a horolezců.
Nespíte-li v zimě venku často, investujte raději do teplejšího a kvalitnějšího třísezónního spacáku.
+
|
-
|
Výběr vhodného spacáku ovlivňuje i to, pro koho je spacák určen. Rozeznáváme spacáky:
UNI nebo také pánské spacáky se od ostatních liší hlavně délkou. Běžná délka UNI spacáku bývá kolem 210-230 cm v závislosti na výrobci, modelu a velikosti. Častěji se však setkáte s označením délky podle výšky postavy - např.: do 190 cm, do 200 cm atd.
Dámské spacáky jsou proti těm unisexovým kratší. Většinou jsou v délkách pro postavy do 175 cm. Dále mohou mít větší množství použité izolační náplně v nohách a velmi často se odlišují také vzhledem a barevným provedením.
Dětské spacáky na tom jsou obdobně jako ty dámské. Jsou kratší - většinou určeny pro postavy do 150 cm výšky. Některé jsou výrobcem označeny za tzv. rostoucí - lze je prodloužit/zkrátit a optimalizovat tak poskytnutý tepelný komfort na výšku dítěte. Dále se odlišují od ostatních typů barevným provedením a často rovněž nápadným dětským designem.
Je důležité si uvědomit, že pokud použije jeden a tentýž spacák muž, žena nebo dítě, bude se značně lišit jejich vnímání teploty a pohodlí. Ženy a především děti bývají zimomřivější, a proto je třeba počítat s tím, že to, co budou muži vnímat jako přijatelnou teplotu, mohou ženy či děti snášet už dosti nelibě.
Právě pro snadnější orientaci v teplotním určení spacáků byla zavedena jednotná evropská norma, na základě které by měly být na každém spacáku uváděny 3 hodnoty charakterizující mezní teploty užití.
Dle této normy EN 13537 nebo novější EN 23537 rozeznáváme teploty:
Klasifikace dle normy EN 13537 resp. EN 23537 probíhá v laboratořích za podmínek, které venku pravděpodobně nenastanou. Teploty jsou proto pouze orientační. Obecně lze o mezních hodnotách konstatovat toto:
Tento údaj je určen pro ženy nebo zimomřivější jedince a označuje teplotu, při které se za ideálních (laboratorních) podmínek vyspí 25letá žena (160 cm, 60 kg) v dobré kondici do růžova. Tedy, kdy by takové osoby ještě neměly ve spacáku pociťovat chlad.
Limitní teplota je vztažena k mužskému pohlaví nebo k záhřevnějším ženám a říká totéž co teplota komfortní. Hodnota je vztažena ke zdatnému 25letému muži (173 cm, 70 kg).
Extrémní teplota je hausnumero, kterým by se zákazník rozhodně neměl řídit. Její hodnota říká, kde je hranice, při které hrozí prochladnutí nebo v horším případě poškození organismu - což může znamenat rýmu nebo také omrzlé prsty.
Toto jsou hodnoty, dle kterých můžeme srovnávat spacáky v dané kategorii. Ovšem při volbě teploty, kterou požadujete, musíte přihlédnout hlavně k tomu, jestli jste zmrzliny nebo pro vás léto končí až s prvními sněhovými vločkami.
Navíc pocit tepla je závislý i na vaší momentální kondici. Jste unavení, hladoví nebo po nemoci? Za takových situací si spacák tak snadno nevytopíte a budete potřebovat teplejší.
V úvahu také určitě vezměte, že používáním spacáku se izolační vlákna lámou a komfort se průběžně snižuje. Proto se při volbě teplotních limitů řiďte hlavou a vašimi zkušenostmi, nezapomeňte, že pocit tepla je velmi subjektivní.
Tvar spacáku a zároveň jeho délka - to jsou další kritéria podle kterých lez spacák vybírat. Spacáky se vyrábějí v několika délkách a je důležité z obalu nebo přímo od prodavače zjistit, zda udávaný rozměr je délka spacáku nebo doporučená výška postavy. Jednoduché pravidlo říká, že byste měli volit vždy o 30 až 40 cm delší spacák, než je vaše výška.
To platí i pro děti. Rodiče mají totiž často pocit, že se nic nestane, pokud pořídí dítěti dospělácký spacák - alespoň tak ušetří, vždyť on/ona přece tak hrozně roste, že by z toho za rok vyrostl/vyrostla. Problém je ale v tom, že pokud je v nohách nocležníka příliš velká vzduchová kapsa, nemá jeho tělo dostatečný výkon na to, aby ji vyhřálo, a naopak dochází k přebírání chladu z okolí a tím i ke snížení teplotního komfortu.
Proto někteří výrobci přišli s již zmíněnou tzv. rostoucí variantou spacáku, kdy lze spacák, většinou pomocí zipu, zkrátit nebo naopak prodloužit a prodlouží se tak možnost jeho užívání a zároveň zlepší teplotní komfort dítěte, které spacák užívá.
U výběru spacáku hraje důležitou roli i střih. Dle střihu rozeznáváme hlavní dva typy.
Dekové spacáky jsou určeny spíše na nenáročné aktivity, pro lidi, kteří mají kolem sebe rádi prostor. Důraz je u nich kladen spíše na pohodlí a příjemný pocit než na funkčnost materiálů, i když tomu tak určitě není vždy.
Jedete do kempu nebo na chatu, spacák povezete autem a spíše vám jde o pohodlí než o rozměry a váhu? Berte dekáč.
+
|
-
|
U turistických spacáků se nejčastěji používá tzv. tvar mumie, který mnohem lépe kopíruje tělo a tím pádem zefektivňuje fungování izolační náplně a snižuje sbalený objem i hmotnost spacáku.
+
|
-
|
Dále se samozřejmě spacáky liší materiálem, který zajišťuje tepelnou izolaci. Obecně rozlišujeme dva typy materiálů:
Syntetické materiály dále dělíme na dutá vlákna a mikrovlákna.
Používají se většinou u letních a třísezónních spacích pytlů a málokdo ví, že jejich drtivá většina je vyrobena z plastového recyklátu.
Oproti organickým materiálům jsou levnější a na údržbu mnohem méně náročné. Spacákům ze syntetiky nevadí nešetrné zacházení, ani vlhkost, dají se bez problému prát v pračce a izolují i za mokra, což oceníte především při spaní pod širákem.
Uvažujete-li o koupi spacáku, je pro vás prioritou cena a neočekáváte jeho užití v náročnějších podmínkách, sáhněte právě po spacáku z dutého vlákna.
Spacák z dutého vlákna je nejlevnější variantou, zároveň však nejobjemnější a nejtěžší a i jeho životnost bude kratší oproti těm z mikrovláken nebo z peří.
+
|
-
|
Mikrovlákno je o řád výkonnějším materiálem, který snadno obstojí i v náročnějších podmínkách, proto se používá nejen v letních, ale také v třísezónních nebo dokonce v zimních spacácích.
+
|
-
|
Peří je lehčí, skladnější, má až dvojnásobnou životnost oproti syntetice, ale je výrazně dražší. Nicméně jeho hlavní předností jsou skvělé tepelně izolační vlastnosti, které nemají ve světě outdooru konkurenci. Je to ale vykoupeno nejen již zmíněnou cenou, nýbrž i mnohem vyššími nároky na správnou údržbu.
Peří by vám nemělo navlhnout, protože pak se jednotlivá pírka slepí, náplň splihne a spacák přestává hřát.
+
|
-
|
Spací pytle lze dělit také podle toho, jakou s nimi chci podnikat aktivitu nebo v jakých podmínkách je budu používat.
Vyžadujete pohodlí? Spacák využijete zejména v létě nebo se do něj zachumláte, když je chladněji na chatě? Většinou cestujete autem? V takovém případě neřešte váhu spacáku. Nebojte se dvoukilových pytlů a využijte jejich nižší cenu při poskytnutí maximálního pohodlí.
Jste tramp, rádi spíte v přírodě, ale vždy máte možnost úniku zpět do tepla a civilizace? Nechcete do spacáku investovat moc peněz, ale byli byste rádi, kdyby se do batohu kromě spacáku vešlo i něco jiného. Sáhněte po levnější mumii, která není šita z licencovaných a drahých značkových materiálů. Třísezónní spacáky v této kategorii nepřesáhnou váhu 1,7 kg.
Co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi stojí více peněz, ale na cesty do světa se tato investice vyplatí. Takové třísezónní spacáky (jaro, léto, podzim) se hmotnostně vejdou v pohodě pod 1500 g. Nezapomínejte ale, že cena odpovídá kvalitě zpracování a použitým materiálům.
Většina cyklistů a motorkářů vyráží na své cesty v létě a spíše za lepšího počasí. Spacák se tedy hodí letní a samozřejmě co nejmenší. Některé letní spacáky váží i méně než 500 gramů a jsou tak spíš pouhými přehozy a ochranou před komáry než plnohodnotným spacím pytlem. Do 1 kg váhy je však již výběr výrazně větší.
Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, na kterých může v extrémním případě záviset i život. Tomu odpovídá jejich cena a způsob zpracování. Kromě nejnovějších technologií a technických postupů se jako vnitřní materiál používá nejčastěji stále nepřekonané peří. Většinou je navíc chráněno před vlhkem nepropustnou mem bránou nebo hydrofobní úpravou.
Autor: Vít Hruška
Zdroje: archiv autora, Martin Surovec, pixabay.com, unsplash.com
Poradna
Pohyb je pro naše tělo důležitý, to je známá věc. Zapojte do harmonogramu také běžkování. Udrží vás fit, zapojíte všechny možné svaly těla, ale přitom šetříte klouby. Ale kam vyrazit aktuálně na běžky?
Poradna
Chystáte se na cesty, ale nevíte si rady s tím, jak si zabalit do letadla. Vaše zkušenosti s létáním se dají spočítat na prstech jedné ruky. Jak byste se měli sbalit na kratší pobyt? Jaké je nejlepší palubní zavazadlo? A co si můžete vzít do letadla? Připravili jsme pro vás kompletního průvodce.
Poradna
Přišel čas zabalit stan a vrátit se z přírody zpět do svých domovů. Abyste se mohli se stanem vydat zase na nová dobrodružství a udrželi ho v perfektní formě, dopřejte mu trochu péče.
2 990 Kč
(56.56 %)
1 299 Kč
1 789 Kč
(20.12 %)
od 1 429 Kč
6 290 Kč
(40.24 %)
3 759 Kč
2 190 Kč
(54.38 %)
999 Kč
2 799 Kč
(18.94 %)
od 2 269 Kč
2 190 Kč
(54.38 %)
999 Kč
8 830 Kč
(30.82 %)
od 6 109 Kč
2 471 Kč
(30.43 %)
1 719 Kč