Péřový nebo z dutých vláken? Letní nebo třísezónní? Mumiový nebo dekový? Pro výběr spacáku bude nejlepší, když sami sebe zařadíte do jedné z níže uvedených kategorií.
Jezdím autem do kempu, v zimě na chatu
Vyžadujete pohodlí, spacák využijete zejména v létě, při nižších teplotách se do něho zachumláte na chatě. Cestujete autem, váha spacáku tedy pro vás nehraje velkou roli a nezaleknete se ani dvoukilových pytlů, které ale mají příznivé ceny. Prostorné, ale těžší spacáky jsou dekové či ve tvaru vajíčka, které ocení zejména ti z vás, kdo nechtějí dekáč, ale v mumii se necítí dobře. Můžete si vybrat například z pohodlných mumií značky Husky nebo dekových spacáků výrobců Vango či Outwell.
Chodím na vandr po českých hájích
Nechcete do spacáku investovat moc peněz, když se změní počasí, můžete jet kdykoliv zpět domů. Ale byli byste rádi, kdyby se do batohu kromě spacáku vešlo i něco jiného. Levné spacáky – mumie, které nejsou šity z nejznámějších značkových materiálů. Vhodné i na pozdní jaro až začátek podzimu a nepřesahující váhu 1 700 g. V této kategorii vítězí české značky, třeba Pinguin nebo Trimm.
Jedu do světa a potřebuji jistotu
Co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi stojí více peněz, ale na cesty do světa se tato investice vyplatí. Takové třísezónní spacáky (jaro, léto, podzim) se hmotnostně vejdou i pod 1 500 g. Cena odpovídá kvalitnímu zpracování a použitým kvalitním materiálům.
Na kolo – jde mi o opravdu nízkou hmotnost
Většina cyklistů šlape na kole v létě a spacák si tedy vybírá letní, samozřejmě co nejmenší. Některé letní spacáky váží i 600 g a jsou pouhými přehozy nebo ochranou před komáry. Do 1 kg je však již výběr větší. Spacáky s komfortem nad +5 °C jsou stále dost malé a jejich cena závisí na hmotnosti, výrobci a použitých materiálech.
Vyrážím na náročné expedice
Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, na kterých může záviset i život. Tomu odpovídá jejich cena a způsob zpracování. Kromě nejnovějších spirálových vláken nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá stále nepřekonatelné peří, ovšem ochráněné před vlhkem nepropustnou mem bránou nebo proloženém vrstvou syntetické izolace. Takové vyrábí třeba Mountain Equipment či česká firma Patizon. Pokud zvažujete „péřák“ doporučujeme článek Péřové spací pytle a jejich údržba.
Video - Jak vybrat spací pytel?
Užitečné odkazy
Autor: Vít Hruška
Zdroje: archiv autora, unsplash.com