Spacáky z peří jsou královskou kategorií spacáků. Jedná se o nejteplejší spací pytle. Bez nich si žádný cestovatel, horolezec, nebo náročnější turista neumí zimní nocování představit.
Péřový spacák, ve kterém můžeme pohodlně spát i v mínus deseti stupních, se váhově dokáže vejít i do 1300 g. Spacák s dutým vláknem se bude blížit 2,5 kilogramům. Také životnost peří bývá dvojnásobná a navíc většina výrobců je schopna peří po čase doplnit.
Přednosti péřových spacáků
Problémem péřových spacáků dříve bývala minimální výhřevnost peří mokrého, které se "slepí" a téměř ztratí loft. O péřové spacáky je stále důležité dobře pečovat. Snažit se uchovat peří v suchu a často jej větrat a dosušovat. Většina výrobců péřových spacáků ale dnes již používá materiály, které jsou nejen lehké, ale do jisté míry i odolné proti vodě. Někdy nejen vodoodpudivé ale přímo nepromokavé. Když se k tomu přidá přirozená "promaštěnost" peří, tak již není potřeba se používání spacáku i ve vlhku bát.
Je také rozdíl mezi samotným peřím. Běžně se používá husí a kachní peří. Z těchto dvou je právě husí kvalitnější a při nižší váze dosahuje lepšího loftu.
Co je to LOFT?
LOFT = Schopnost co možná nejmenšího množství peří vyplnit co možná největší prostor.
|
Maximálního loftu dosahuje nejkvalitnější prachové peří. Bohužel však trvá dlouho, než se takto jemné peří nadýchá, roztáhne se a loft "nabere". Proto se přidávají i pevnější a těžší pírka, která sice hodnotu zhoršují, ale zlepšují rychlost, s jakou se loft "nabere" a spacák začne fungovat.
Poměr prachového a hrubšího peří se udává v poměru procent. Z výše uvedeného důvodu nenajdete 100/0, ale 90/10 (90% prachového peří a 10% hrubého).
Praní péřových spacáků
Spacák je potřeba prát nejlépe v ruce a pomocí šetrných pracích prostředků. Nejlépe těch od výrobce Nikwax - Down Wash, Sportwash, nebo podobné. Pračku můžete použít jen v případě velké nutnosti, ale jen na malé otáčky a opravdu velkou (na hodně kg) a spíše malé spacáky. V opačném případě zničíte nejen peří, ale i pračku, protože spacák nasaje obrovské množství vody a motor to neutáhne. Po vyprání nechte spacák vykapat a sušte nejdříve volně položený, později (až to půjde) tak zavěšený – vždy nejlépe ve vodorovné poloze. Při ošetřování se samozřejmě řiďte symboly na visačkách spacích pytlů. Nejde jen o peří samotné, ale jsou různé i vnitřní a vnější materiály!
V každém případě vyprat spacák je práce těžká a velmi zdlouhavá, a proto se opravdu vyplatí nechat si spacák profesionálně vyčistit, nejlépe u výrobce.
Správná péče = spokojenost na obou stranách
Pokud se rozhodnete pro spacák z peří, odmění se vám královským pohodlím – spánkem "jako v peřince"! Když se mu odměníte řádnou péčí, budete oba dlouho spokojeni a cesty do přírody pro vás budou velikou radostí!
Zdroje: archiv autora, unsplash.com
Další články o spacích pytlích: