Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu

Vybíráme bundu na zimu i sychravý podzim

Poradna

Jakou bundu vybrat, když je venku sychravo nebo poletuje sníh? Odpověď vám dá náš článek.

To co v poslední době hýbe trhem s outdoorovým oblečením je trend minimalizace. Čím lehčí a čím sbalitelnější, tím lepší. Není výjimkou ani bunda s váhou pod 90g a velikostí golfového míčku po sbalení. Při zimních radovánkách a podzimních procházkách však minimalismus nehraje tak zásadní roli, jako při dlouhých přechodech nebo horolezeckých výstupech, kde se každý gram počítá.

Zajímavější je pro nás příklon k přírodním a ekologicky šetrnějším, případně přímo obnovitelným zdrojům materiálů.

V nabídce většiny kvalitnějších výrobců se tak můžete pro letošní sezónu setkat s peřím jakožto stále nepřekonaným izolantem, bambusovým vláknem nebo vlnou.

Jaká by dle mého mínění měla být ideální bunda na zimní aktivity i sychravý podzim?

To hlavní je pohodlí. Nemusíte mít bundu za 20 tisíc, abyste se v ní cítili dobře a poskytla vám požadovaným komfort. Nejdříve je třeba si položit otázky: pro koho je bunda určena, na jakou aktivitu, jak často ji budu používat a co od ní očekáváte.

Nedávno jsem řešil podobný problém. Nakonec jsem se rozhodl pro v dané chvíli nejuniverzálnější variantu. Mé finanční prostředky ani rozměr šatníků mi nedovolují pořídit si na každou z plánovaných aktivit jinou bundu a proto jsem zvolil membránovou bundu bez izolačního materiálu, s odepínatelným sněhovým pásem, sbalitelnou kapucí, integrovanými nárukávci a odvětráváním v podpaží.

Díky tomu mám bundu, kterou můžu i když s určitými limity použít na sjezdovky, do bílé stopy, na turistiku i na běžné nošení za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Má mít bunda vodní sloupec?

Nejdřív je třeba si říct, co je vodní sloupec a proč se za touto hodnotou tak honíme.

Velmi zjednodušeně se dá říct, že vodní sloupec určuje jak vysokému sloupci vody je schopen materiál v laboratorních podmínkách odolat, než prosákne. Udává se zpravidla v milimetrech.

Je jasné, že v reálných podmínkách se bude materiál chovat trochu jinak, ale jednoduché pravidlo říká: Pokud chcete bundu na lyže a moc nepadáte, stačí vám 3000 mm vodního sloupce, pokud jezdíte na snowboardu nebo častěji padáte, určitě volte bundu s minimálně 5000 mm vodního sloupce. Na podzimní vycházky by vám 5000 taky mělo bohatě stačit, ale pokud chcete být chráněni i před silným nebo vytrvalým deštěm, pořiďte si kvalitní membránovou bundu(10000 mm a výš) nebo nejlépe pláštěnku.

Ani vysoký sloupec vody vám ale nezaručí, že nebudete mokří jako myši. Jde totiž také o to, jak jsou na výrobku řešeny švy, zipy a odvětrávání. A to nesmíme zapomenout ani na správné vrstvení oblečení.

Jak je to s vrstvením?

Důležité je si uvědomit, že bez správného vrstvení oblečení vám i sebelepší bunda bude k ničemu. To o čem se tu bavíme je takzvaný cibulový efekt, tedy kladení jednotlivých vrstev oblečení (máme 3 základní) tak, aby bylo dosaženo požadovaného komfortu.

Vše začíná správně zvolenou 1.(transportní) vrstvou (funkčním prádlem), přechází přes 2.(izolační) vrstvu (fleece) a končí právě ochranou 3. vrstvou (bundy).

Máte nepřeberné množství variant, jak oblečení kombinovat, ale zapomeňte na bavlněná trika, flanelové košile a podobně. Do vrstvení je třeba vybírat takový textil, který málo nasáká, rychle schne a dobře transportuje vlhkost na svoji vnější stranu.

Tlustou nebo tenkou?

Pokud dodržíte zásady správného vrstvení, je v podstatě jedno, zdali si pořídíte bundu s izolací nebo zda se přikloníte k bundě tenké a pod ní obléknete fleecovou mikinu nebo softshelovou bundu. Osobně jsem ale spíše zastáncem používání více tenčích vrstev. Tím získáváte větší univerzálnost používaných oděvů a větší variabilitu v jejich vrstvení.

Vysvětlím na příkladu:

Můžete si samozřejmě vzít na výlet poctivou zateplenou bundu, ale během dne se i díky vaší aktivitě oteplí a tak se rozhodnete pro její odložení. No jo, jenže pod ní máte pouze tenkou mikinu z microfleecu. Rázem je z tepla zima. Nic mezi tím.

Pokud naopak vezmete na výlet bundu lehkou a pod ni si navlečete tutéž tenkou mikinu z microfleecu a softshelku nebo péřovku, když přijde oteplení, odložíte mikinu či bundu a přitom si stále zachováte dostatečný tepelný komfort.

Péřová bunda, aneb proč se peří zase vrací?

Hodně lidí peří zavrhuje, ale pravda je taková, že na trhu není kvalitnějšího izolačního materiálu. Existují ale i výkonná syntetická plnidla. Nejznámější a asi i nejkvalitnější z nich je PRIMALOFT.

Výhodou PRIMALOFTU je velmi nízká nasákavost a minimální změna parametrů za vlhka. To byl také důvod, proč bylo jeden čas peří v útlumu. Peří totiž časem svoji přirozenou vodoodpudivost ztrácí, lepí se k sobě a snižuje se tak jeho schopnost vázat vzduch, tedy izolovat.

Peří perfektně funguje v suchých a mrazivých podmínkách velehor, tunder a tajg, ale v našich zeměpisných šířkách byl vždy problém s vlhkostí. Tento problém však vyřešili firmy specializujících se právě na produkty z peří a jejich údržbu.

Kouzlo tkví ve správné úpravě peří před samotným plněním do výrobku a zároveň v jeho správné údržbě. Dnes již existují speciální impregnační prostředky, se kterými vaše bunda odolá i sebevětšímu vlhku.
Například na světové výstavě OutDoor v německém Friedrichshafenu byl veřejnosti představen výrobek společnosti NIKWAX. který natolik výrazně omezuje smáčivost a nasákavost peří, že si mohli dovolit předvést prezentaci, kde impregnovaný péřový spacák s člověkem uvnitř plaval na vodě v jezírku před vchodem. Dříve nemyslitelná věc.

Jak na údržbu bundy

V souvislosti s bundami také vždy vystává otázka, jak je udržovat. Mají se prát, nebo ne a jak často? Můžeme je prát v pračce? Můžou do sušičky? Kdy a jak impregnovat?

Je mnoho různých materiálů a proto by měl být přístup k jejich údržbě vždy individuální. Lze však zmínit jednoduché pravidlo: Pokud se budete řídit symboly na štítku, který je na každé bundě (většinou zevnitř) našit, nemůže se vám stát, že byste něco pokazili. Jestli si však nejste jisti, dejte bundu do čistírny a máte po problému. Ti už budou vědět, jak na ni.

Pokud budete prát bundu doma, zapomeňte na klasické prací prášky a aviváže. Ty mohou funkční materiály nenávratně poškodit. Osobně doporučuji zajít do jakékoli prodejny se sportovním textilem a pořídit si tekutý prací prostředek určený na praní technického oblečení. Sáhnout můžete jak po univerzálních, tak i po úzce specializovaných produktech (na peří, fleece, softshell atd.).

Bundu není nutné prát příliš často, ale nebojte se, pokud ji 2× nebo 3× za rok vyperete, přežije to bez úhony. A i když někteří výrobce zakazují používat sušičku, firma GORE přímo doporučuje bundy s membránami GORE-TEX do sušiček umisťovat, protože se tak obnovuje jejich funkčnost. Zde opět platí doporučení, řiďte se štítky výrobce.

Lze impregnací dosáhnout stejných účinků, jako mají kvalitnější nepromokavé materiály?

Praním bundu čistíte od špíny, ale aby získala zpět své původní vlastnosti, je třeba použít takzvanou impregnaci. Nikdy sice nedocílíte obnovení 100% původní úrovně parametrů, ale výrazně zlepšíte funkčnost, prodloužíte životnost a zlepšíte další údržbu vaší bundy. Nezapomeňte ale, že nejde o trvalou úpravu a je ji tak nutno neustále obnovovat.

Impregnace jsou převážně ve spreji nebo máchací. Máchací se přidávají do pracího cyklu místo aviváže a mají plošný efekt. Impregnace ve spreji se aplikuje na vnější materiál bundy a doporučuji ji použít na místech, která jsou nejvíce namáhána. Klasicky to jsou oblasti ramen, případně exponované švy a zipy.

Autor: Vít Hruška

Zdroje: nikwax.cz, czechou­t.cz, pinguin­cz.cz

21. 10. 2015

Jak vybrat čelovku (nejen) na běh

Poradna

Dny se nám s končícím létem povážlivě krátí a při ranním i popracovním bě­hu se tak čím dál tím častěji budete nořit do tmy. Aby se vůbec dalo pomýšlet na běhání za šera nebo dokonce potmě, je třeba vybavit se čelovou svítilnou, takzvanou čelovkou.

Outdoorová pitevna #2

Poradna

Vítejte u druhého dílu naší nové rubriky – outdoorové pitevny. (Minulý díl zde) V outdoorové pitevně do nejmenšího detailu rozebíráme vybrané produkty z eshopu 4camping.cz. 

Outdoorová pitevna #1

Poradna

Vítejte u prvního dílu naší nové rubriky-outdoorové pitevny.Vyvolává ve vás název pocit, že jste se ocitli na místě, kde se chce nacházet jen málokdo? Věříme, že vás přesvědčíme o opaku. Naše pitevna je totiž místo veskrze pozitivní, přinášející vám mnoho důležitých, pro správný výběr často zásadních, informací.

Vybíráme pro vás

Pánská softshellová bunda Pinguin Axon bude díky své praktičnosti, větruvzdornosti a voděodolnosti skvě­lým...

4 280 Kč (20.00 %) 3 424 Kč

Stratos od značky Pinguin je technická bunda do extrémních podmínek vyrobená z 3-vrstvého laminátu. Je...

6 990 Kč (25.72 %) 5 192 Kč

Multifunkční technická bunda Laser značky Pinguin s membranou je vhodná pro vysokohorskou­ turistiku...

4 169 Kč (20.00 %) 3 335 Kč

Element od značky Pinguin je výborně prodyšná softshellová bunda z plně strečového 2-vrstvého materiálu...

1 690 Kč (20.00 %) 1 352 Kč

Softshellová bunda  Argon značky Pinguin z plně strečového 3-vrstvého membránového materiálu Technosoft,...

2 590 Kč (20.00 %) 2 072 Kč