Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu

Jak vybrat spacák pro ženu

Poradna

Konečně přišel čas prázdnin a dovolených a všichni už se těší, až poznají pro ně dosud neobjevené kouty světa. Vy byste se také ráda těšila… Ale jsou tu ty ranní hodiny. Pro někoho to je třetí, pro někoho pátá, co mají ovšem společného je, že nás zimomřivé budí ze snu.  Začíná to plíživě, u chodidel. Po nějaké době, kdy ani tření zmrzlých končetin nepomáhá, se už ale klepete celá. V tomto článku vám zkusím poradit s výběrem vhodného spacáku a předat vám pár tipů, co ještě můžete pro trochu tepla udělat.

 

Spacák

Výběr spacáku se bude točit kolem komfortní teploty, délky a střihu. Nezapomeneme ani na speciální spacáky určené pro ženy, které disponují například extra vložkami v oblasti nohou.

1. Teplotní určení

Co se teploty týče, jak se dočtete v článku Spacáky - Izolační metariálny a teplotní určení, řídit se budete teplotou komfortní. S tou je však třeba dále pracovat podle toho, jak jste na tom s termoregulací. Jste-li hodně zimomřivá, klidně si vyberte o dost teplejší spacák, než potřebujete.

2. Délka spacáku

Velmi důležitá je délka spacáku. Budete-li ve spacáku plavat, vaše tělo dostane zabrat, aby dokázalo vyhřát všechny volné prostory pytle. Pro někoho, kdo už tak moc netopí, může tento detail znamenat rozdíl mezi teplem a zimou. Ideální tak je, aby byl spacák na postavu o 5 – 10 cm delší než je vaše. Pokud totiž bude spacák moc malý, tělem budete protlačovat stěny spacáku a s nimi i izolační náplň. V tom místě vám bude ze spacího pytle utíkat teplo. Pokud nepřevyšujete 175 cm, máte vyhráno. Takovou postavu výrobci s oblibou označují za dámskou a pro dámské spacáky vymýšlí kdejaké zlepšováky. Pinguin například u „lady“ variant (spacák Savana, Mistral a Comfort) používá uvnitř spacáku broušený polyester. Ten je funkční a odvádí vlhkost od těla, ale přitom to není žádný studený šusťák, naopak. Na omak je jak bavlnka. Spoustu vychytávek mají dámské spacáky Husky. Annapurna Ladies a Ladies Majesty mají mimo jiné v nohou extra vak na nohy, Ladies Motion pak přidává vrstvy izolace v oblasti hrudníku a nohou.

Pinguin Savana Lady (1193 Kč Pinguin Comfort Lady (1406 Kč)  

Husky Anapurna ladies (2 630 Kč

Husky Ladies Majesty -10°C (1970 Kč)

Husky Ladies Motion -20°C  (2990 Kč)

 

Podobně jsou na tom i zkrácené Sf varianty spacáků Boll, ty se chlubí větším množstvím izolační náplně od kolen dolů. Zkrácené délky najdete i v nabídce některých modelů Vango a Hannah. Pokud jste o něco větší, není problém vybrat spacák ani pro velikost 185 cm či 195 cm, zde je nabídka spacáků větší, jen neočekávejte zmíněné prvky, jako je třeba zateplení nohou. Nohy tak můžete alespoň zabalit do lehké fleecové mikiny, kterou užijete i na nošení. Zmíněný broušený polyester najdete u delších spacáků od Vanga či Bollu.

3. Střih spacáku

Teď se podíváme na střih spacáku, vybírat můžete mezi mumiovým a dekovým pytlem. Z hlediska tepla je efektivnější střih mumie. Podobně jako při volbě správné délky i u tohoto tvaru eliminujete zbytečný volný prostor spacáku. Pokud však víte, že je na vás moc úzká a že se v ní v klidu nevyspíte, nezbyde vám, než se podívat po dekových spacácích. Ty už se většinou vyrábí v jednotných délkách 185 – 190 cm, z této řady vybočují spíše ještě delší spacáky. Proto by měl být daný spacák teplý pěkně do rezervy. Líbit by se vám mohl Zulu Kabru o komfortu na 0 °C nebo Pinguin Blizzard do 4 °C. Oba spacáky jsou uvnitř pěkně hebké.

 

Zulu Kabru (1 099 Kč)   Pinguin Blizzard (1 326 Kč)

 

Slíbené tipy pro zahřátí

 Co ovšem dělat, když máte opravdu teplý spacák, ale vaše termoregulace je tak mizerná, že se přesto v noci budíte zimou? Nebo když jste na dovolené začala stonat a nedokážete se zahřát?

Začneme pěkně od hlavy. Tou odchází asi 30 % tepla z těla, takže dobrá čepice je taková první pomoc. V oblasti krku pak ve svém spacáku pravděpodobně najdete jakýsi límec. Možná jej vůbec nepoužíváte, což je škoda. Když si jej totiž kolem krku stáhnete, zaizoluje vaše tělo ve spacáku. Asi jako když zavřete termosku. Následuje trup a nohy – ty nejlépe oblečte do teplého termoprádla, ideálně z vlny nebo polypropylenu (polyester hůře uchovává teplo). Vyhněte se bavlně, která by nasákla vlhkost odcházející z těla a studila. Na chodidla pak navlékněte volnější teplé ponožky. Bývá-li vám i tak na nohy zima, vezměte si s sebou na výlet hřejivé polštářky, spacák jejich teplo nějakou dobu udrží. Nebo si před spaním uvařte do pevné lahve (třeba Nalgene Wide Mouth) čaj. V noci vás bude hřát a ráno ho vlažný vypijete.

 

Nalgene Wide Mouth (různé barvy, 229 Kč 

Multifunkční šátek (různé druhy v nabídce, 349 Kč) 

Dámské spodky Sensor Merino Wool Active (Merino vlna, 689 Kč 

Ohřívač chodidel (1pár / hřeje 5-12h / 89 Kč)

 

Pokud vyrážíte s někým milým, kdo zimou netrpí, můžete si pořídit spacáky s pravým a levým zipem a na noc je spojit. Druhýza vás prostor pěkně vytopí. Jen počítejte s tím, že spát ve spojených spacácích není zrovna nejpohodlnější.

Také se moc nehodí pít před spaním alkohol, roztáhne totiž cévy a spousta energie uteče v podobě tepla ven. Ta vám pak v noci bude chybět. Pokud přece jen na sklenku máte chuť, je lepší si ji vychutnat až ve spacáku. Určitě nechoďte spát hladová a před samotným uložením se si trošku zacvičte. Tak můžete rozproudit krev i v noci, pár sedů lehů může zachránit zmrzlou situaci a ještě si zaposilujete ☺

 

Další články o spacích pytlích

 

5. 8. 2017

Jak vybrat dětský spacák

Poradna

Tak už konečně přišel čas, kdy můžete své caparty vzít ven do přírody, někam, kam se rádi vracíte, a zůstat tam s nimi třeba i přes noc. A ať už to bude jejich první noc pod širákem, tábor, kvůli kterému nezavřeli pusu už od pololetního vysvědčení nebo prázdniny v kempu u jezera, bude to chtít dobrý spací pytel.

Bohužel, spacáků je celá řada a pro každého se nehodí totéž, a tak se raději pojďme na výběr mrknout krok za krokem.

 

Jak vybrat spacák na vodu

Poradna

Ahoj! Tak už je tu zase vodácká sezóna, řeky tečou proudem, pivo v hospodách taky a srdce nejednoho vodáka se už s přibývajícími letními dny nemůže dočkat.  Těší se, až bude se šploucháním prorážet jiskřivé vlny řek, až se bude smát nešťastníkům, kteří se letos poprvé cvaknou, a až bude večer pod nebem plným hvězd sedět s kamarády u ohně a zpívat a hrát.

Jak vybrat cyklistický spacák

Poradna

Šlapete do pedálů a kilometry Vám ubíhají pod nohami, vítr pěkně chladí rozehřáté tělo. Konečně zase sedíte na kole a užíváte si tu báječnou volnost pohybu, rychlost a lehkost s jakou se pohybujete. Možná začínáte přemýšlet i nad tím, jaké by to bylo, kdybyste jednou vyrazili na delší dobu. Někde venku přespali a dostali se tak ještě dál. Jenže se všemi těmi věcmi, které byste s sebou najednou museli tahat, se začínáte bát o onu lehkost pohybu. Vždyť třeba jenom ten spacák, co máte doma, má objem malého slůněte, a kolik teprve váží!

 

Vybíráme pro vás

Spacák Boll Patrol Lite je plnohodnotnou zmenšeninou outdoorových spacáků pro dospělé, vašemu dítku se...

1 395 Kč (21.22 %) 1 099 Kč

Pinguin Topas je lehký třísezónní spací pytel sbalitelný do přijatelných rozměrů. Vhodný pro turisty,...

2 790 Kč (24.98 %) 2 093 Kč

Pokud hledáte spacák, který chcete používat bez strachu z promrznutí od jara do podzimu za nízkou cenu...

1 640 Kč (22.01 %) 1 279 Kč

Spacák Pinguin Safari je ideální volbou dekového spacáku na letní dny.

1 390 Kč (20.14 %) 1 110 Kč

Malý letní spacák Pinguin Tramp vhodný do letních podmínek. Díky svým malým rozměrům a hmotnosti je tento...

1 310 Kč (27.48 %) 950 Kč