Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu

Jak vybrat spacák pro ženu

Poradna

Konečně přišel čas prázdnin a dovolených a všichni už se těší, až poznají pro ně dosud neobjevené kouty světa. Vy byste se také ráda těšila… Ale jsou tu ty ranní hodiny. Pro někoho to je třetí, pro někoho pátá, co mají ovšem společného je, že nás zimomřivé budí ze snu.  Začíná to plíživě, u chodidel. Po nějaké době, kdy ani tření zmrzlých končetin nepomáhá, se už ale klepete celá. V tomto článku vám zkusím poradit s výběrem vhodného spacáku a předat vám pár tipů, co ještě můžete pro trochu tepla udělat.

 

Spacák

Výběr spacáku se bude točit kolem komfortní teploty, délky a střihu. Nezapomeneme ani na speciální spacáky určené pro ženy, které disponují například extra vložkami v oblasti nohou.

1. Teplotní určení

Co se teploty týče, jak se dočtete v článku Spacáky - Izolační metariálny a teplotní určení, řídit se budete teplotou komfortní. S tou je však třeba dále pracovat podle toho, jak jste na tom s termoregulací. Jste-li hodně zimomřivá, klidně si vyberte o dost teplejší spacák, než potřebujete.

2. Délka spacáku

Velmi důležitá je délka spacáku. Budete-li ve spacáku plavat, vaše tělo dostane zabrat, aby dokázalo vyhřát všechny volné prostory pytle. Pro někoho, kdo už tak moc netopí, může tento detail znamenat rozdíl mezi teplem a zimou. Ideální tak je, aby byl spacák na postavu o 5 – 10 cm delší než je vaše. Pokud totiž bude spacák moc malý, tělem budete protlačovat stěny spacáku a s nimi i izolační náplň. V tom místě vám bude ze spacího pytle utíkat teplo. Pokud nepřevyšujete 175 cm, máte vyhráno. Takovou postavu výrobci s oblibou označují za dámskou a pro dámské spacáky vymýšlí kdejaké zlepšováky. Pinguin například u „lady“ variant (spacák Savana, Mistral a Comfort) používá uvnitř spacáku broušený polyester. Ten je funkční a odvádí vlhkost od těla, ale přitom to není žádný studený šusťák, naopak. Na omak je jak bavlnka. Spoustu vychytávek mají dámské spacáky Husky. Annapurna Ladies a Ladies Majesty mají mimo jiné v nohou extra vak na nohy, Ladies Motion pak přidává vrstvy izolace v oblasti hrudníku a nohou.

Pinguin Savana Lady (1193 Kč Pinguin Comfort Lady (1406 Kč)  

Husky Anapurna ladies (2 630 Kč

Husky Ladies Majesty -10°C (1970 Kč)

Husky Ladies Motion -20°C  (2990 Kč)

 

Podobně jsou na tom i zkrácené Sf varianty spacáků Boll, ty se chlubí větším množstvím izolační náplně od kolen dolů. Zkrácené délky najdete i v nabídce některých modelů Vango a Hannah. Pokud jste o něco větší, není problém vybrat spacák ani pro velikost 185 cm či 195 cm, zde je nabídka spacáků větší, jen neočekávejte zmíněné prvky, jako je třeba zateplení nohou. Nohy tak můžete alespoň zabalit do lehké fleecové mikiny, kterou užijete i na nošení. Zmíněný broušený polyester najdete u delších spacáků od Vanga či Bollu.

3. Střih spacáku

Teď se podíváme na střih spacáku, vybírat můžete mezi mumiovým a dekovým pytlem. Z hlediska tepla je efektivnější střih mumie. Podobně jako při volbě správné délky i u tohoto tvaru eliminujete zbytečný volný prostor spacáku. Pokud však víte, že je na vás moc úzká a že se v ní v klidu nevyspíte, nezbyde vám, než se podívat po dekových spacácích. Ty už se většinou vyrábí v jednotných délkách 185 – 190 cm, z této řady vybočují spíše ještě delší spacáky. Proto by měl být daný spacák teplý pěkně do rezervy. Líbit by se vám mohl Zulu Kabru o komfortu na 0 °C nebo Pinguin Blizzard do 4 °C. Oba spacáky jsou uvnitř pěkně hebké.

 

Zulu Kabru (1 099 Kč)   Pinguin Blizzard (1 326 Kč)

 

Slíbené tipy pro zahřátí

 Co ovšem dělat, když máte opravdu teplý spacák, ale vaše termoregulace je tak mizerná, že se přesto v noci budíte zimou? Nebo když jste na dovolené začala stonat a nedokážete se zahřát?

Začneme pěkně od hlavy. Tou odchází asi 30 % tepla z těla, takže dobrá čepice je taková první pomoc. V oblasti krku pak ve svém spacáku pravděpodobně najdete jakýsi límec. Možná jej vůbec nepoužíváte, což je škoda. Když si jej totiž kolem krku stáhnete, zaizoluje vaše tělo ve spacáku. Asi jako když zavřete termosku. Následuje trup a nohy – ty nejlépe oblečte do teplého termoprádla, ideálně z vlny nebo polypropylenu (polyester hůře uchovává teplo). Vyhněte se bavlně, která by nasákla vlhkost odcházející z těla a studila. Na chodidla pak navlékněte volnější teplé ponožky. Bývá-li vám i tak na nohy zima, vezměte si s sebou na výlet hřejivé polštářky, spacák jejich teplo nějakou dobu udrží. Nebo si před spaním uvařte do pevné lahve (třeba Nalgene Wide Mouth) čaj. V noci vás bude hřát a ráno ho vlažný vypijete.

 

Nalgene Wide Mouth (různé barvy, 229 Kč 

Multifunkční šátek (různé druhy v nabídce, 349 Kč) 

Dámské spodky Sensor Merino Wool Active (Merino vlna, 689 Kč 

Ohřívač chodidel (1pár / hřeje 5-12h / 89 Kč)

 

Pokud vyrážíte s někým milým, kdo zimou netrpí, můžete si pořídit spacáky s pravým a levým zipem a na noc je spojit. Druhýza vás prostor pěkně vytopí. Jen počítejte s tím, že spát ve spojených spacácích není zrovna nejpohodlnější.

Také se moc nehodí pít před spaním alkohol, roztáhne totiž cévy a spousta energie uteče v podobě tepla ven. Ta vám pak v noci bude chybět. Pokud přece jen na sklenku máte chuť, je lepší si ji vychutnat až ve spacáku. Určitě nechoďte spát hladová a před samotným uložením se si trošku zacvičte. Tak můžete rozproudit krev i v noci, pár sedů lehů může zachránit zmrzlou situaci a ještě si zaposilujete ☺

 

Další články o spacích pytlích

 

5. 8. 2017

Vše co jste chtěli vědět o SOFTSHELLU

Poradna

Co vás napadne, když se řekne univerzální outdoorový materiál? Většina lidí se zkušenostmi s turistikou řekne softshell. S tím se dá jenom souhlasit. V čem je jeho kouzlo a má nějaké nedostatky? 

Jak legálně přespat v přírodě - nocuji, nebo už tábořím?

Poradna

Sbalit si jídlo na dva dny, v pátek hodit na záda batoh a celý víkend vandrovat po lese. Česká vášeň, které se v současné době říká bushcraft nebo survival, byla dříve označovaná prostě jako tramping.

Spaní v hamace - volnost, lehkost a krásné zážitky

Poradna

Jistě jste postřehli, že na Instagramu nějakou tu dobu probíhá nebývalý boom houpacích sítí. Někdo si ji pověsí na palmu, jiný u bazénu na zahradě, další ze sítě pozoruje noční oblohu.

Vybíráme pro vás

Pinguin Topas je lehký třísezónní spací pytel sbalitelný do přijatelných rozměrů. Vhodný pro turisty,...

2 790 Kč (20.11 %) 2 229 Kč

Rostoucí spacák Patrol od značky Boll lze prodloužit až o 35 cm, díky tomu jej vaše rychle rostoucí dítko...

1 995 Kč (20 %) 1 596 Kč

Spacák Kids Galy od outdoorového výrobce Husky zajistí komfortní spánek mimo domov všem malým cestovatelům.

1 490 Kč (20 %) 1 192 Kč

Spacák Boll Patrol Lite je plnohodnotnou zmenšeninou outdoorových spacáků pro dospělé, vašemu dítku se...

1 395 Kč (21.22 %) 1 099 Kč

Velmi lehký dekový spacák Trimm Travel je díky nízké hmotnosti, dobré skladnosti, a kvalitní náplni je...

1 340 Kč (20.22 %) 1 069 Kč