Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu

Jak vybrat cyklistický spacák

Poradna

Šlapete do pedálů a kilometry Vám ubíhají pod nohami, vítr pěkně chladí rozehřáté tělo. Konečně zase sedíte na kole a užíváte si tu báječnou volnost pohybu, rychlost a lehkost s jakou se pohybujete. Možná začínáte přemýšlet i nad tím, jaké by to bylo, kdybyste jednou vyrazili na delší dobu. Někde venku přespali a dostali se tak ještě dál. Jenže se všemi těmi věcmi, které byste s sebou najednou museli tahat, se začínáte bát o onu lehkost pohybu. Vždyť třeba jenom ten spacák, co máte doma, má objem malého slůněte, a kolik teprve váží!

 

Nejprve obecně

Takový správný spacák pro cyklistu by tedy měl vážit co nejméně, aby se moc neprovezl, a zároveň být i malý, aby bylo kam dát všechno ostatní harampádí. A samozřejmě by měl plnit základní funkci spacáku, tedy udržet tělo v teple. Ale protože všichni cyklisté nejezdí jen v létě, pojďme se podívat na různé situace. Na počátku výběru si ovšem budete muset ujasnit pár věcí, především jaký izolační materiál spacáku zvolíte a do jakých teplotních podmínek s ním budete jezdit. Samozřejmě se to odvíjí i od částky, kterou jste do spacího pytle ochotni investovat. V tomto bodě vás odkážu na článek ZDE, jenž vás těmito kroky provede.

 

1. Chci spacák na léto, v noci neočekávám chlad

U slabých spacáků máte nejširší výběr, neboť objemové rozdíly tu ještě nejsou tak zásadní. Porovnejte sami spacáky v teplotním rozsahu 6/1 °C (comfort/limit).

     Warmpeace Viking 300  (640g, 3 672 Kč) - peří

Pinguin Micra  (950g, 1669 Kč) – mikrovlákno

  Pinguin Savana (1450g, 1 209 Kč) – duté vlákno

    Vango Planet 100 (1100g, 1 619 Kč) – duté vlákno

 Zulu Arpa (1370g, 699 Kč) – duté vlákno

 

Pokud ani tyto spacáky nejsou dost malé, můžete vyzkoušet třeba Pinguin Lite Mummy (14/10 °C, 550 g, 1 269 Kč, mikrovlákno) či o fous těžší Trimm Cyklo (10/6 °C, 650 g, 1440Kč). Zaujmout by vás mohl i Boll Light+ s teplotním rozmezím 9/5 °C o 790 g (1559 Kč). S takto slabými spacáky však už vyrážejte opravdu do tepla. Po několika zimou protřesených nocích budete nakonec mít mnohem méně sil, než kdybyste táhli o pár gramů více.

2. Raději bych něco teplejšího, ale peří nechci

Tady už nejspíš zabrousíte do řad mikrovláken, popřípadě do vláken vícedutinkových. Pokud vám nevadí, že sem tam kouká nějaká ta nitka a svrchní tkanina není provedena v ripstop úpravě (případné natržení se nešíří dál), mohl by vás zaujmout cenově dostupný Trimm Sporty (0/-4 °C, 1500 g, 1148 Kč). 

O něco dražší, o to ovšem kvalitněji ušitý bude třeba oblíbený Pinguin Topas (-1/-7 °C, 1550 g, 2229 Kč). 

3. Hledám spolehlivý spacák, ve kterém mě ani zima nepřekvapí

Na výlety do zimy jinak lze doporučit péřový spacák, v případě teplých pytlů s větším množstvím náplně už se velikost balíčku docela projeví.

Skvělou službu vám určitě prokáže český Viking 600 (-3/-9 °C, 1075 g, 4 995 Kč) od Warmpeace 

 

popřípadě jeho teplejší bráška Viking 900 (-7/-14 °C, 1395g, 5 499 Kč).

Pokud víte, že na svých toulkách zamíříte i do vlhčích podmínek, můžete se podívat po spacácích Marmot, jejichž peří je proti vlhkosti ošetřeno.

Třeba takový Marmot Helium je opravdu lehký a zahřeje (-5,2/-12 °C, 935 g).

Na co dát dále pozor

Když už přibližně tušíte, co od spacáku chcete, pojďme se ještě podívat na jejich délky, pytle se totiž vyrábějí v různých velikostech. Pokud je spacák příliš dlouhý, musíte veškerý přebytečný prostor vyhřát, což vás stojí energii navíc. V důsledku vám může být zima na nohy. Malý spacák ovšem také není žádná výhra, v místě případného stlačení izolace vám bude teplo utíkat a navíc ani o pohodlí nebude žádná řeč. Jste-li menšího vzrůstu, mrkněte po produktech značek Pinguin a Boll, ti dělají spacáky pro postavy do 175 cm. Pokud máte pod 185 cm, máte vyhráno. Tuto délku dělají snad všichni výrobci. Delší jedinci pak mohou vyzkoušet i spacáky na 192 cm (Boll) či 195 cm (Pinguin, Trimm).

Nezapomeňte ani na vhodnou karimatku. Dole, kde jsou izolační vlákna spacího pytle slehlá, je vzduch vytlačen pryč a teplo uniká do země. Chybějící izolaci je třeba nahradit, jinak vám v sebeteplejším spacáku nebude dobře. Tady poslouží třeba nafukovací karimatka Robens Prima Core 6.0.

Nakonec se ještě zamyslete nad tím, kam spacák uložíte. Pokud jej chcete přivázat ven na nosič, není od věci nahradit standartní obal loďákem v odpovídající velikosti. Pomocí něj spacák krásně zkompresujete, a navíc se nebudete muset bát, když se dá do deště. Lehké vaky o různém objemu vyrábí třeba Sea to Summit 

Např. nepromokavý vak Sea To Summit Ultra-Sil 8L o hmotnosti pouze 30g, 329 Kč

 

 

Další články o spacích pytlích

 

4. 8. 2017

Jak vybrat dětský spacák

Poradna

Tak už konečně přišel čas, kdy můžete své caparty vzít ven do přírody, někam, kam se rádi vracíte, a zůstat tam s nimi třeba i přes noc. A ať už to bude jejich první noc pod širákem, tábor, kvůli kterému nezavřeli pusu už od pololetního vysvědčení nebo prázdniny v kempu u jezera, bude to chtít dobrý spací pytel.

Bohužel, spacáků je celá řada a pro každého se nehodí totéž, a tak se raději pojďme na výběr mrknout krok za krokem.

 

Jak vybrat spacák pro ženu

Poradna

Konečně přišel čas prázdnin a dovolených a všichni už se těší, až poznají pro ně dosud neobjevené kouty světa. Vy byste se také ráda těšila… Ale jsou tu ty ranní hodiny. Pro někoho to je třetí, pro někoho pátá, co mají ovšem společného je, že nás zimomřivé budí ze snu.  Začíná to plíživě, u chodidel. Po nějaké době, kdy ani tření zmrzlých končetin nepomáhá, se už ale klepete celá. V tomto článku vám zkusím poradit s výběrem vhodného spacáku a předat vám pár tipů, co ještě můžete pro trochu tepla udělat.

 

Jak vybrat spacák na vodu

Poradna

Ahoj! Tak už je tu zase vodácká sezóna, řeky tečou proudem, pivo v hospodách taky a srdce nejednoho vodáka se už s přibývajícími letními dny nemůže dočkat.  Těší se, až bude se šploucháním prorážet jiskřivé vlny řek, až se bude smát nešťastníkům, kteří se letos poprvé cvaknou, a až bude večer pod nebem plným hvězd sedět s kamarády u ohně a zpívat a hrát.

Vybíráme pro vás

Malý letní spacák Pinguin Tramp vhodný do letních podmínek. Díky svým malým rozměrům a hmotnosti je tento...

1 310 Kč (27.48 %) 950 Kč

Malý letní spacák Pinguin Tramp vhodný do letních podmínek. Díky svým malým rozměrům a hmotnosti je tento...

1 310 Kč (20.15 %) 1 046 Kč

Hledáte společníka na Vaše cyklotoulky či prázdinové výlety, spací pytel Trimm Impact je ideální volbou...

1 360 Kč (19.93 %) 1 089 Kč

Spací pytel Bala od značky Yate zaujme především svou nízkou hmotností, je ideálním společníkem pro cyklistiku...

445 Kč (19.33 %) 359 Kč

Hledáte společníka na Vaše cyklotoulky či prázdinové výlety, spací pytel Trimm Impact je ideální volbou...

1 360 Kč (19.93 %) 1 089 Kč