Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Vodní filtry Sawyer

Sawyer je snad nejznámější mezi značkami věnujícími se technologii filtrace vody. V článku je zmíněna technologie, klady a zápory vodních filtrů a detaily ohledně použití.

Proč používáme vodní filtry

S rostoucí oblibou exotických míst jsou vodní filtry často vyhledávanou pomůckou k usnadnění průběhu dovolené. V případě cesty do rozvojových zemí jeho pořízení zvažuje asi každý, takto praktická čistička na vodu lze však využít i v méně vzdálených oblastech, dost často se může hodit i u nás na víkend či na trek "natěžko" ve Skandinávii. 

Dle statistik Světové zdravotnické organizace pochází až 80 % všech nemocí při cestování z kontaminované vody. Údajně je některým druhem onemocnění zasažen každý druhý cestovatel. Co nám vlastně může ublížit? 

Nejběžnějším zdravotním rizikem jsou infekce způsobené patogenními organizmy - jedná se o bakterie, viry a prvoky. Prvotním zdrojem kontaminace jsou obvykle exkrementy, ať už lidské či zvířecí. 

 

druh

choroboplodné zárodky

velikost

bakterie

E. coli, Salmonella (S. typhimurium), Cholera (Vibrio cholerae)

0,2 - 5 mikronů

viry

Hepatitis A, Norwealk virus, Rotavirus, Poliovirus

0,02 - 0,2 mikronu

prvoci

 Amoeobiasis (Entamoeba histolyca), Giardia lamblia (Giardia intestinalis), Cryptosporidium (Cryptosporidum parvum)

 1 - 15 mikronů

Zdroj: Osmonics, Inc.

Patogenní účinek dalších druhů je dle WHO (Světové zdravotnické organizace) pouze mírný, nebo se do lidského těla dostávají primárně s potravou. 


Kliknutím na obrázek si můžete prohlédnout nabídku filtrů. 

Charakteristiky patogenních organizmů a nečistot

 • Bakterie: při dostatku živin se velmi rychle množí. Proniknou-li do vody například s exkrementy, jsou schopné dělit se za dobu kratší než 10 min. Je tedy nutné všechny choroboplodné zárodky z vody odstranit.
 • Viry: jsou to drobní parazité, kteří se však mohou rozmožovat pouze unitř živých buňek, protože nemají vlastní metabolismus. Často jsou vázaní na nerozpuštěné částice, jdou pak odstranit pomocí filtrů s póry menšími než 0,2 mikronu. 

V Evropě se nemusíme obávat vodních virů, jelikož zde nemohou přežít. V zemích třetího světa propukají epidemie v důsledku špatné kanalizace. Jediné viry s potenciálem přežít ve vodě jsou hepatitida (velmi ojedinělá) a obrna (extrémně ojedinělá). Pro informace o situaci v jednotlivých zemích lze kontaktovat CDC či konzulát dané země. 

 • Prvoci: jsou to jednobuněční živočichové, kteří se rozvíjejí ve vlastní cystě, dokud nenaleznou hostitele. K narušení odolné cysty chemickými látkami je zapotřebí až 4 hodin, lze je ale snadno odfiltrovat, vzhledem k jejich velikosti.
 • Těžké kovy: často se usazují v lidském těle, je zapotřebí nákladných metod k odstranění z vody.
 • Chemikálie - herbicidy, pesticidy, hnojiva: lze je zachytit pomocí aktivního uhlíku. Nachází se i v místech, kde bychom je úplně nečekali - stopy DDT je možné najít i ve vysokohorských podmínkách. Existují studie o možném přenosu v odpařené vodě a následně v deštových srážkách.
 • Zákal, nerozpuštěné částice: jsou to sloučeniny plovoucí ve vodě, které často slouží mikroorganizmům jako výživa. Nepředstavují obvykle riziko, zhoršují však dezinfekci vody. Hlavně v případě chemických látek zákal vyčerpává či alespoň oslabuje dezinfekční efekt, je tedy nutné vodu primárně přefiltrovat. U mechanických filtrů působí problém s jejich zanášením.

 
Technologie úpravy vody Sawyer:

Filtry Sawyer se řadí mezi mechanické. Mechanické filtry fungují na procesu tlakování vody skrz systém trubiček, ve kterém se nečistoty a organismy jednoduše zachytí - tak jako na sítu. Na mechanické filtry ve světě outdooru jsou kladeny následující požadavky: co nejmenší  póry - k zachycení malých bakterií až virů, pevnost a odolnost - aby při vyvinutí tlaku filtrační systém nepopraskal, kompaktní velikost, snadná metoda pumpování vody. Jak se s těmito požadavky vypořádala značka Sawyer?

Samotná technologie úpravy a čištění vody vychází z metody používané při dialýze ledvin. Dnes jsou však vodní filtry Sawyer natolik pokročilé, že se pro samotnou dialýzu používat nemohou, jelikož by krev zbavily i prospěšných částic. Co dělá tyto filtry tak známými a hojně používanými?


Zdroj: sawyer.com

Filtrační systém se skládá z mikro-trubiček ve tvaru U, které dovolují vodě, aby se dostala do jejich jádra pomocí drobných pórů. Nežádoucí části se zachytí na okraji trubiček a dekontaminovaná voda proteče skrz. Vysoký počet trubiček a velký specifický povrch filtru (tedy plocha povrchu vztažená na hmotnost) umožňují dosažení velmi vysoké rychlosti filtrace. 

Velikost pórů je asi nejdůležitější charakteristikou vodních filtrů. Firma Sawyer vyvinula a následně zahrnula do používání dvě technologie. 

 • PointONE™: velikost pórů je 0.1 mikronu (0.1 x10-6 m). Filtr díky tomu odstraní s účinností log 7 (99.99999%) škodlivé bakterie jako E. coli, Vibrio cholerae a Salmonella typhi (způsobuje choleru a tyfus) a s účinností 6 log - tedy 99.9999 % všech prvoků jako jsou Giardia a Cryptosporidium. Dosahuje tak nejvyšší možné úrovně dnes dostupné filtrace.
  • Filtrovaná voda přes zařízení vyhovuje normě pro pitnou vodu platnou pro ČR a EU: (SOP 06.0.52, ČSN EN ISO 9308-1 a SOP 06.0.3, ČSN EN ISO 6222)
  • Filtrační zařízení splňuje požadavky pro EU dle 2008/60/EC, 95/45/EC a  2008/84/EC

 

 • Point ZEROTWO™: velikost pórů je 0.02 mikronu. Filtry s touto technologií jsou jediné přenosné čistící zařízení, které fyzicky odstraňuje také viry. Filtrace dosahuje hodnoty >5.5 log (99.9997%), což převyšuje doporučení EPA i NSF.

V obou případech se jedná o absolutní mikrony - Všechny flitry na vodu s danou technologií jsou certifikované - žádný pór nedosahuje větší velikosti, než udaných 0.1 (resp 0.02) mikronu. 


Kliknutím na obrázek si můžete prohlédnout naši nabídku filtrů..


Nač si dávat pozor při používání:

Podobně jako u všech mechanických filtrů nesmí dojít k zamrznutí vody ve filtru. Voda totiž při tuhnutí zvětšuje svůj objem, obvykle tak dochází k poškození mikrotrubiček. Vzhledem k malým velikostem pórů i trubiček nelze případné poškození zjistit. Při mrazu se tedy doporučuje nosit filtr u těla minimálně do doby, dokud není perfektně vysušen. 

Není určen k odfiltrování chemikálií ani těžkých kovů - je třeba se vyhnout velkým tokům, kde hrozí výskyt zmíněných látek. 

 

Další informace:

Chuť vody

Filtr odstraňuje pachuť vzniklou přítomností bakterií, špíny a zelené hmoty. Neodstraňuje železo, síru ani ostatní chemikálie. Chuť může být dodatečně vylepšena pomocí aditiv. Po jejich použití je třeba filtr neprodleně vyčistit.

Filtry Sawyer neobsahují uhlík. Pokud by uhlík obsahovaly, bylo by obtížné určit správnou dobu množství a adekvátní doby filtrace pro konkrétní zdroj - pro uživatele je bezpečnější najít jiný zdroj, ideální je se vyhnout velkým tokům. 

Průtok filtrované vody

Průtok vody dosahuje rychlostí 1,2 - 1,5 l/min u filtru Mini až rychlosti 2 l/min u filtru Squeeze. Jedná se o nadstandardní rychlosti průtoků ve srovnání s konkurencí. Zpomalení průtoku indikuje zanesení filtru. Pomocí stříkačky (dodávaná s filtrem) ho lze velmi snadno vyčistit zpětným proplachem. Rychlost průtoku je také ovlivněna nadmořskou výškou - s vyšší výškou dochází ke zpomalení průtoku. 

Mráz

Pokud nelze s jistotou tvrdit, že filtr byl v době vystavení mrazu vysušený, Sawyer doporučuje tento filtr vyměnit. Je doporučováno filtr nosit poblíž těla. Na přemrznutí mokrého filtru se nevztahuje záruka. 

Proplachování

Sawyer doporučuje filtry proplachovat po každém výletu či několikrát během delších cest. Vlákna jsou velmi odolná, nemusíte se tak bát přímo zatlačit na stříkačku. 

Jak vybrat správnou velikost bot

Dodatečné informace k produktům

Jak na výběr správné velikosti obuvi vám v tomto článku poradí 4camping.

Certifikace dle normy EN 13537

Dodatečné informace k produktům

Údržba a praktické rady Zulu

Dodatečné informace k produktům

Vybíráme pro vás

1 350  (0.07 %) 1 349 

Porovnat

1 350  (0.07 %) 1 349 

Porovnat

3 770  (13.55 %) 3 259 

Porovnat

7 679 

Porovnat

Uhlíkové disky Lifesaver Liberty 3ks

590  (5.25 %) 559 

Porovnat

Hadice s adaptérem Lifesaver Liberty

590  (5.25 %) 559 

Porovnat

7 690  (13.67 %) 6 639 

Porovnat

Filtrační kazeta Lifesaver Liberty 2000L

1 490  (4.77 %) 1 419 

Porovnat