CORDURA® se poprvé objevila už v roce 1929, kdy vědci z firmy DuPont dokázali vytvořit umělé viskózové (celulózové) vlákno dostatečně pevné na to, aby se z něj daly vyrobit nitě. Cordura je velmi známou značkou, která zaštiťuje řadu různých materiálů pro široké spektrum použití. Společným jmenovatelem je vysoká odolnost proti roztržení nebo prodření.
Co znamená "D"?
Pokud vybíráte například batoh, tak u materiálu často najdete označení xxxD. Dané D znamená denier, což je jednotka pro délkovou hustotu, která vyjadřuje hmotnost (v gramech) na 9 000 metrů materiálu. Znamená to, že 1 denier je 1 gram na 9 000 metrů, takže materiál s označením 1D váží 0,11 miligramů na metr. Pro představu: lidský vlas má 20D a mikrovlákna se pohybují kolem 0,9D. Není pravda, že „čím více D, tím lepší“, a to hned z několika důvodů:
1. Je fakt, že materiály s větší délkovou hustotou (více D) budou odolnější, ale jak už sama definice denieru napovídá, budou také těžší a většinou i hrubší. Váhový rozdíl zejména u menších batohů příliš nepocítíte (pokud se nesoustředíte na ultra light a nehoníte gramy, kde se dá), ale hrubost tkaniny už by mohla být znatelnější, zejména pokud materiál přichází do přímého kontaktu s kůží.
2. Důležitým faktorem u odolnosti materiálu je to, jak je samotná látka utkaná. Existují různé techniky tkaní, které můžou výrazně ovlivnit výslednou odolnost materiálu (například u Ripstop tkaniny jsou mezi slabší vlákna vetkány tlustší, osnovní nitě, které zastavují trhání slabých vláken). Na začátku výrobního procesu můžete mít nitě se stejnou délkovou hustotou, ale vlivem zpracování vám z toho můžou vyjít dva zcela odlišné materiály. Do toho ale běžný uživatel normálně nevidí, takže je dobré spolehnout se na osvědčené značky/výrobce, jako je třeba právě Cordura.
3. A pochopitelně si musíte dávat pozor, abyste porovnávali stejné materiály. Například 420D nylon je silnější než 600D polyester.