Keňský běžec Kelvin Kiptum přepsal historii maratonu, když na Chicago Marathonu 8. října 2023 dosáhl času 2:00:35. Tento výkon byl oficiálně uznán Světovou atletikou jako nový světový rekord, čímž překonal předchozí rekord Eliuda Kipchogeho o 34 sekund. Přečtěte si víc o nejslavnějším běžeckém typu závodu.
Maratonský běh je běžecký závod na vzdálenost 42,195 kilometrů (26,2 mil). Název "maraton" pochází z legendy o starověkém řeckém vojákovi Feidippidovi, který údajně běžel z bojiště u města Maraton do Athén, aby oznámil vítězství Řeků nad Peršany v bitvě u Maratonu, a poté zemřel vyčerpáním.
První moderní maraton se konal v roce 1896 během prvních novodobých olympijských her v Athénách. Od té doby se maratony staly populárními po celém světě a dnes se konají tisíce maratonů ročně.
Účast v maratonu vyžaduje značnou fyzickou přípravu a vytrvalost. Pro většinu běžců není cílem jen závod vyhrát, ale především dokončit závod. Maratony se konají na různých površích a v různých podmínkách, od městských ulic po přírodní trasy.
Jaký je světový rekord?
Nejrychleji uběhnutý maraton má na svědomí keňský běžec Kelvin Kiptum, který dosáhl času 2:00:35 na Chicago Marathonu 8. října 2023. Tento výkon byl ratifikován Světovou atletikou a oficiálně uznán jako světový rekord . Kelvin Kiptum překonal předchozí rekord, který držel jeho krajan Eliud Kipchoge s časem 2:01:09, o 34 sekund. Není ale vyloučeno, že v době, kdy tyto řádky čtete, je již rekord opět překonán.