Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat filtr na vodu

Filtr není hračka, ale laboratorní vybavení. Nehazardujte se svým zdravím a dodržujte tyto zásady.


Obsah

90 % turistů neumí používat filtr na vodu. Jak jste na tom vy?

Každý výlet do přírody si zaslouží pečlivé plánování. Nejdůležitější otázkou obvykle bývá, kolik vody budu potřebovat? Zvážit bych ji měl pečlivě, protože každý litr se rovná 1 kilogramu zátěže navíc. A přesně tady nastupuje filtr na vodu, který mi ve většině případů odlehčí batoh, umlčí obavy z otravy či zažívacích potíží a otevře úplně nové možnosti. Filtr ale není hračka a musím k němu přistupovat jako k laboratornímu vybavení, protože přesně tím filtr je - vědecký zázrak v mojí kapse.

 

Můžu pít vodu z kaluže?

Při pořízení vodního filtru má spousta zákazníků pocit, že s ním mohou bez obav pít jakoukoli vodu - třeba tu z kaluže uprostřed průmyslového areálu. Je potřeba si ale uvědomit, že filtr není kouzelná hůlka a nemění odpornou břečku v pitnou vodu (nebo dobrý rum :-) ). Pamatujte, že:

FILTR SNIŽUJE PRAVDĚPODOBNOST

Neriskujte zbytečně a vždy vybírejte co nejčistší zdroj vody - rychle tekoucí bystřina bude lepší než kaluž ve vyjetých kolejích na lesní cestě. Jezero v horách zase čistší než rybník za městem.

Proč? Většina filtrů nemá 100% účinnost a čím více cizorodých látek v kontaminované vodě je, tím více jich projde filtrem. Pokud nejste v úplné nouzi a zvolíte vhodný zdroj vody, tak s 99,9999% účinností dostanete prakticky dokonalý výsledek.

 

Kamarád se po**** i z filtrované vody. Funguje to?

Ano, filtry na vodu fungují přesně tak, jak jejich výrobce uvádí. Nejčastěji mají síto o velikosti 0,1 mikronu a to znamená, že z vody odstraní většinu pevných částic a nebezpečných bakterií jako je e.coli nebo salmonela. Tady je vše naprosto jednoduché.

Co ale obyčejné filtry obvykle neřeší, jsou těžké kovy a viry. Těžké kovy jsou na molekulární úrovni neodfiltrovatelné a výrobci s nimi bojují použitím uhlíkových filtrů, které mají schopnost nebezpečné chemikálie absorbovat.

FILTR ODSTRANÍ JEN ČÁSTICE URČITÉ VELIKOSTI

Viry jsou až 10x menší než bakterie a běžným filtrem pohodlně projdou.

  • 0,40 mikronu - nejmenší bakterie 
  • 0,10 mikronu - běžná velikost pórů filtru 
  • 0,03 mikronu - virus 
  • 0,02 mikronu - velikost pórů MSR Guardian 

Na trhu jsou už také filtry s jemnějším sítem, které sice zpomalují průtok, ale postarají se i o nebezpečné viry. Je otázkou, nakolik je virová nákaza z vody v přírodě běžná. Viry šířící se kapénkami se vždy nachází v blízkosti lidských hostitelů a ve vodě přežívají pouze několik hodin, takže se jim lze snadno vyhnout.

Můžu si přefiltrovat vodu do zásoby?

Další typickou chybou je nerespektování selského rozumu. Již jsme si řekli, že filtr obvykle nemá 100% účinnost. Pokud přefiltruji 5 litrů kontaminované vody s 1 000 000 bakterií, při účinnosti 99,9999 % dostanu 5 litrů "čisté" vody, kde mi zůstane 1 000 bakterií. To možná není dostatečná dávka, aby mě nakazila, ale dejte těmto drobečkům 2 hodiny a rozmnoží se na původní hodnoty. Co z toho vyplývá?

PŘEFILTROVANÁ VODA JE URČENA K OKAMŽITÉ KONZUMACI

Neměla by se tedy delší dobu skladovat. Je rozumnější nést si s sebou kontaminovanou vodu a filtrovat ji podle potřeby, než si přefiltrovat 2 lahve a nést si je celý den v batohu.

(Čísla uvedená výše jsou čistě ilustrační, ale princip je stejný i v laboratorním testu.)



 

Stačí mi jeden filtr na celý život?

Pravděpodobně ne. Filtry mají omezenou životnost, musíte je správně používat a správně se o ně starat. Značka Sawyer nabízí filtr s životností 378 000 litrů, což při celoživotní spotřebě jednoho člověka, která je okolo 50 000 litrů, vystačí na zhruba 7 životů. Nicméně je tu několik ale:

1. Čištění

Značka Sawyer dodává své filtry se stříkačkou, která slouží k vypláchnutí nečistot. Čím špinavější voda, tím častější proplachování. Jiní výrobci jako MSR nabízí životnost jen třeba 1 000 litrů, ale čistit nemusíte - jen vyměníte filtrační vložku.

Pokud čištění jedinkrát podceníte, může se filtr ucpat a vy tlakem poškodíte vnitřní síto. Běžný uživatel nemá šanci takové poškození poznat a bude filtr v dobré víře dále používat a ohrožovat své zdraví.

2. Průtok

Malé filtry nabízí malý průtok, dostatečný pro 1 až 2 turisty. Pokud chcete vodu pro skupinu horalů, musíte sáhnout po dražších filtrech například Sawyer Squeeze nebo pumpičkových od MSR, které nabízí rychlejší průtok.

Pokud vám s příliš pomalým filtrem dojde trpělivost, můžete příliš vysokým tlakem nevratně poškodit síto.

3. Skladování

Filtry vám nikdy nesmí zmrznout. Jakmile se totiž zbytková voda změní v krystalky ledu, protrhá se vnitřní síto a filtr bude opět nevratně poškozen, což uživatel nemá šanci poznat. Před delším skladování byste měli filtry propláchnout pitnou vody a nechat vyschnout.

4. Kontaminace

V laboratoři se při filtrování striktně oddělují kontaminované a čisté fáze procesu. Zpětná kontaminace se bohužel běžně děje i uživatelům cestovních filtrů. Stačí filtr opláchnout ve špinavé vodě, dostat bakterie na čistou stranu síta a nechat je namnožit. Při dalším filtrování si tak do čisté vody vypustíte masivní dávku schopnou nákazy.

Vyvarujte se těmto 4 chybám a vaše filtrování bude zase o něco bezpečnější. Pokud máte jakékoli pochybnosti o tom, jestli jste filtr nemohli při používání nějak poškodit, vždy raději investujte do nového.

FILTR VYŽADUJE PERFEKTNÍ ÚDRŽBU

Zdraví máte jenom jedno a nevyplácí se s ním hazardovat. Riziko je v Česku prakticky zanedbatelné, ale při cestě třeba do Indie určitě filtr na vodu oceníte.

 

Video - Jak správně filtrovat

 

Závěr

Filtr na vodu je impozantním důkazem lidské vynalézavosti. Vodu už nemusíte zdlouhavě převařovat nebo si zvykat na pachuť chlorových tablet v každém doušku. Cestovní filtry se z experimentu staly neodmyslitelným turistickým vybavením a nabídka již dnes pokrývá všechna možná řešení - filtrace bakterií, virů, zapojení aktivního uhlí, mačkací filtry, pumpičkové filtry, pro jednoho nebo pro velké skupiny, integrované v lahvi, šroubovací na PET lahve, k napojení přímo do camelbagu, s keramickým, plastovým nebo pěnovým filtrem, jednorázové nebo s měnitelnou náplní.

A to je asi tak všechno, co o filtrech na vodu vím. :-)

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: sawyer.commsrgear.com

Běžecké závody pro začátečníky, nadšence i vytrvalce

Poradna

Běhání je čím dál oblíbenější koníček, ale někdy je těžké udržet motivaci do dalších tréninků. Přihlašte se na běžecký závod, abyste před sebou měli jasný cíl. Podívejte se, jaké závody patří mezi ty nejhledanější na internetu a rovnou se zaregistrujte. Náš datový specialista připravil unikátní žebříček!

Jaká je nejlepší ocel na nože?

Poradna

Otázka, na kterou neexistuje jednoduchá odpověď. Výběr nejlepší oceli pro váš nůž je totiž hledáním kompromisu mezi trochu protichůdnými vlastnostmi. Na co si tedy dát pozor?

Jak si vybrat to správné místo na kempování v Čechách

Poradna

Chcete s přáteli, rodinou nebo jen sólo vyrazit někam pod stan. Ale kam zamířit – do kempu nebo mimo kemp? A jaké vybavení budete potřebovat? Poradíme vám v tomto článku.

Vybíráme pro vás

2 350  (8.13 %) 2 159 

Porovnat

8 490  (4.96 %) 8 069 

Porovnat

1 350  (11.93 %) 1 189 

Porovnat

3 770  (13.55 %) 3 259 

Porovnat

7 250  (3.46 %) 6 999 

Porovnat

7 690  (0.01 %) 7 689 

Porovnat

2 150  (15.4 %) 1 819 

Porovnat