Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • Prodloužená lhůta na výměnu

90 % turistů neumí používat filtr na vodu. Jak jste na tom vy?

Filtr není hračka, ale laboratorní vybavení. Nehazardujte se svým zdravím a dodržujte tyto zásady.


Obsah

Každý výlet do přírody si zaslouží pečlivé plánování. Nejdůležitější otázkou obvykle bývá, kolik vody budu potřebovat? Zvážit bych ji měl pečlivě, protože každý litr se rovná 1 kilogramu zátěže navíc. A přesně tady nastupuje filtr na vodu, který mi ve většině případů odlehčí batoh, umlčí obavy z otravy či zažívacích potíží a otevře úplně nové možnosti. Filtr ale není hračka a musím k němu přistupovat jako k laboratornímu vybavení, protože přesně tím filtr je - vědecký zázrak v mojí kapse.

 

Můžu pít vodu z kaluže?

Při pořízení vodního filtru má spousta zákazníků pocit, že s ním mohou bez obav pít jakoukoli vodu - třeba tu z kaluže uprostřed průmyslového areálu. Je potřeba si ale uvědomit, že filtr není kouzelná hůlka a nemění odpornou břečku v pitnou vodu (nebo dobrý rum :-) ). Pamatujte, že:

FILTR SNIŽUJE PRAVDĚPODOBNOST

Neriskujte zbytečně a vždy vybírejte co nejčistší zdroj vody - rychle tekoucí bystřina bude lepší než kaluž ve vyjetých kolejích na lesní cestě. Jezero v horách zase čistší než rybník za městem.

Proč? Většina filtrů nemá 100% účinnost a čím více cizorodých látek v kontaminované vodě je, tím více jich projde filtrem. Pokud nejste v úplné nouzi a zvolíte vhodný zdroj vody, tak s 99,9999% účinností dostanete prakticky dokonalý výsledek.

 

Kamarád se po**** i z filtrované vody. Funguje to?

Ano, filtry na vodu fungují přesně tak, jak jejich výrobce uvádí. Nejčastěji mají síto o velikosti 0,1 mikronu a to znamená, že z vody odstraní většinu pevných částic a nebezpečných bakterií jako je e.coli nebo salmonela. Tady je vše naprosto jednoduché.

Co ale obyčejné filtry obvykle neřeší, jsou těžké kovy a viry. Těžké kovy jsou na molekulární úrovni neodfiltrovatelné a výrobci s nimi bojují použitím uhlíkových filtrů, které mají schopnost nebezpečné chemikálie absorbovat.

FILTR ODSTRANÍ JEN ČÁSTICE URČITÉ VELIKOSTI

Viry jsou až 10x menší než bakterie a běžným filtrem pohodlně projdou.

  • 0,40 mikronu - nejmenší bakterie 
  • 0,10 mikronu - běžná velikost pórů filtru 
  • 0,03 mikronu - virus 
  • 0,02 mikronu - velikost pórů MSR Guardian 

Na trhu jsou už také filtry s jemnějším sítem, které sice zpomalují průtok, ale postarají se i o nebezpečné viry. Je otázkou, nakolik je virová nákaza z vody v přírodě běžná. Viry šířící se kapénkami se vždy nachází v blízkosti lidských hostitelů a ve vodě přežívají pouze několik hodin, takže se jim lze snadno vyhnout.

   

 

7 vychytávek pro přežití, které nadchnou minimalisty i náročné

Nejdůležitější vybavení pro přežití ve 3 různých variantách - od minimalisty přes zlatý střed až po high-tech.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Můžu si přefiltrovat vodu do zásoby?

Další typickou chybou je nerespektování selského rozumu. Již jsme si řekli, že filtr obvykle nemá 100% účinnost. Pokud přefiltruji 5 litrů kontaminované vody s 1 000 000 bakterií, při účinnosti 99,9999 % dostanu 5 litrů "čisté" vody, kde mi zůstane 1 000 bakterií. To možná není dostatečná dávka, aby mě nakazila, ale dejte těmto drobečkům 2 hodiny a rozmnoží se na původní hodnoty. Co z toho vyplývá?

PŘEFILTROVANÁ VODA JE URČENA K OKAMŽITÉ KONZUMACI

Neměla by se tedy delší dobu skladovat. Je rozumnější nést si s sebou kontaminovanou vodu a filtrovat ji podle potřeby, než si přefiltrovat 2 lahve a nést si je celý den v batohu.

(Čísla uvedená výše jsou čistě ilustrační, ale princip je stejný i v laboratorním testu.) 

Stačí mi jeden filtr na celý život?

Pravděpodobně ne. Filtry mají omezenou životnost, musíte je správně používat a správně se o ně starat. Značka Sawyer nabízí filtr s životností 378 000 litrů, což při celoživotní spotřebě jednoho člověka, která je okolo 50 000 litrů, vystačí na zhruba 7 životů. Nicméně je tu několik ale:

1. Čištění

Značka Sawyer dodává své filtry se stříkačkou, která slouží k vypláchnutí nečistot. Čím špinavější voda, tím častější proplachování. Jiní výrobci jako MSR nabízí životnost jen třeba 1 000 litrů, ale čistit nemusíte - jen vyměníte filtrační vložku.

Pokud čištění jedinkrát podceníte, může se filtr ucpat a vy tlakem poškodíte vnitřní síto. Běžný uživatel nemá šanci takové poškození poznat a bude filtr v dobré víře dále používat a ohrožovat své zdraví.

2. Průtok

Malé filtry nabízí malý průtok, dostatečný pro 1 až 2 turisty. Pokud chcete vodu pro skupinu horalů, musíte sáhnout po dražších filtrech například Sawyer Squeeze nebo pumpičkových od MSR, které nabízí rychlejší průtok.

Pokud vám s příliš pomalým filtrem dojde trpělivost, můžete příliš vysokým tlakem nevratně poškodit síto.

3. Skladování

Filtry vám nikdy nesmí zmrznout. Jakmile se totiž zbytková voda změní v krystalky ledu, protrhá se vnitřní síto a filtr bude opět nevratně poškozen, což uživatel nemá šanci poznat. Před delším skladování byste měli filtry propláchnout pitnou vody a nechat vyschnout.

4. Kontaminace

V laboratoři se při filtrování striktně oddělují kontaminované a čisté fáze procesu. Zpětná kontaminace se bohužel běžně děje i uživatelům cestovních filtrů. Stačí filtr opláchnout ve špinavé vodě, dostat bakterie na čistou stranu síta a nechat je namnožit. Při dalším filtrování si tak do čisté vody vypustíte masivní dávku schopnou nákazy.

Vyvarujte se těmto 4 chybám a vaše filtrování bude zase o něco bezpečnější. Pokud máte jakékoli pochybnosti o tom, jestli jste filtr nemohli při používání nějak poškodit, vždy raději investujte do nového.

FILTR VYŽADUJE PERFEKTNÍ ÚDRŽBU

Zdraví máte jenom jedno a nevyplácí se s ním hazardovat. Riziko je v Česku prakticky zanedbatelné, ale při cestě třeba do Indie určitě filtr na vodu oceníte.

 

Video - Jak správně filtrovat

 

Závěr

Filtr na vodu je impozantním důkazem lidské vynalézavosti. Vodu už nemusíte zdlouhavě převařovat nebo si zvykat na pachuť chlorových tablet v každém doušku. Cestovní filtry se z experimentu staly neodmyslitelným turistickým vybavením a nabídka již dnes pokrývá všechna možná řešení - filtrace bakterií, virů, zapojení aktivního uhlí, mačkací filtry, pumpičkové filtry, pro jednoho nebo pro velké skupiny, integrované v lahvi, šroubovací na PET lahve, k napojení přímo do camelbagu, s keramickým, plastovým nebo pěnovým filtrem, jednorázové nebo s měnitelnou náplní.

A to je asi tak všechno, co o filtrech na vodu vím. :-)

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: sawyer.commsrgear.com

7 vychytávek pro přežití, které nadchnou minimalisty i náročné

Poradna

Nejdůležitější vybavení pro přežití ve 3 různých variantách - od minimalisty přes zlatý střed až po high-tech.

Základní orientace v mapě

Poradna

Je klasická papírová mapa přežitek nebo má své místo i v dnešním světě chytré elektroniky vybavené GPS navigací?

Jak vybrat správný spacák Sir Joseph?

Poradna

Sir Joseph® vyrábí několik řad péřových spacáků plněných husím peřím. Jak si z široké nabídky správně vybrat? Odpověď najdete v následujícím článku.

Vybíráme pro vás

Nejmenší a nejlehčí filtrační systém na světě Sawyer Mini Filter s velmi vysokou účinností. Vejde se...
Cestujete rádi na lehko a každý litr vody na zádech vám bere energii? S nejmenším a nejlehčím filtrem...
Mechanický filtr Grayl Ultralight Compact Purifier je mimořádně lehký a vysoce účinný filtrační systém,...
Díky adaptéru na láhve Source Conver Tube v kombinaci s vodním filtrem Sawyer Mini dokážete přeměnit...
Filtr na vodu Miniworks EX Microfilter od amerického outdoorového výrobce MSR je neproávanější filtr...