Už jste někdy byli sbírat "kešky"? Pokud ne a chcete to vyzkoušet, tento článek je přímo pro vás.
Úvod
Označení mudla se používá nejen v souvislosti s čarodějnickým učněm, ale i s outdoorovým dobrodružstvím jménem geocaching. Připravte se na to, že při hledání kešek (geocachingu) budete obhlížet svodidla, polezete na stromy, vběhnete do křoví a budete zmateně sledovat mapu a rozhlížet se po okolí. A přitom vás to bude bavit.
Co je geocaching?
Geocaching je outdoorová hra, při níž hledáte skryté kešky (zjednodušeně krabičky) ostatních uživatelů. Tyto poklady najdete pomocí GPS souřadnic. Někdy je přímo znáte, jindy si souřadnice musíte vypočítat. Čas od času se musíte smířit s tím, že odejdete s nepořízenou a schránku nenajdete.
Majitelé kešek se snaží krabičky umístit na zajímavá místa. Oblibu lovení pokladů znovu nastartovala koronavirová pandemie. Brali jsme ji jako doplňkovou zábavu pro děti a zároveň zavzpomínali, jak jsme už jako bezdětní hledali v lesích krabičky.
Ne vždy je jednoduché skrytou schránku najít. Někdy to chce obratnost, jindy postřeh, v některých chvílích i logické myšlení. V mnoha případech jsou schránky pro zápis velmi nápadité. Městské kešky jsou ne výjimečně o velikosti mikro nebo dokonce nano, tedy opravdu velmi malé.
Krabička s keškou se může schovávat i na stromě. Zatímco někdy si vystačíte s mrštností, jindy se neobejdete bez vhodného lezeckého vybavení. Minimum jsou lana a jištění.
Jak se vyznat v názvech?
Podívejte se na malý slovník geocachingu:
- keška – krabička, poklad, schránka, kterou hledáte za pomoci GPS souřadnic a ve které se zapíšete do logbooku jako nálezce.
- kačer – lovec kešek.
- mudla – náhodný kolemjdoucí, který nemá o umístění kešky vědět a nesmí odhalit její úkryt.
- tradička – keška, u které znáte od začátku souřadnice finální schránky.
- multina – označení pro multicache. U této kešky se musí na několika místech zjistit informace, která pomůže k vypočítání souřadnic finální kešky.
- kinderšrot – do krabiček se občas vkládají drobnosti pro děti (např. z kinder vajíček). Malé nálezce takový poklad potěší, někteří kačeři jsou ale proti zahlcování schránek.
- hint – nápověda, která pomůže lépe najít úkryt kešky.
- biltema – speciální typ kešky, která se loví za pomoci dlouhé tyče.
Co potřebujete na geocaching?
Základní vybavení kačera sestává z:
- mobilního telefonu, nebo zařízení pro zobrazení aktuální polohy GPS souřadnic,
- aplikaci pro geocaching (c:geo nebo Geocaching®),
- tužku nebo propisku.
Základ pro to, abyste začali hledat kešky je nenáročný. Pak jsou samozřejmě mnohé věci, které vám toulání v přírodě a hledání pokladů usnadní:
- nůž nebo ideálně rovnou multitool – Nůž je prakticky nezbytný společník při výletech. U kešek ho využijete v případech, kdy byste potřebovali otevřít zaseknuté víčko kešky.
- láhev na pití – Láhev se samozřejmě hodí na její primární účel, na pití, když máte žízeň. Jsou i kešky, kde budete pracovat s vodou, abyste se ke schránce dostali.
- rukavice na dotykový displej – Často budete na mobilu kontrolovat svou polohu a číst různé informace. V zimě se vám nebude chtít neustále sundavat a nasazovat rukavice.
- vhodná obuv – Pokud lovíte kešky v centrech měst, pravděpodobně vyrazíte oblečení úplně normálně. Když ale vyrazíte do přírody, oceníte pohodlnou turistickou obuv. Obuv přizpůsobte terénu, kam se pro kešku vydáváte.
- oblečení – Pro oblečení platí totéž co pro obuv. Nikdy nevíte, jak dlouho se zdržíte, proto myslete na funkční oblečení a případnou svačinu.
- batoh nebo ledvinka – Několik drobností si s sebou do přírody berete, i když neplánujete vysokohorské túry. Menší batoh nebo ledvinka nebude na škodu.
Na geocaching se vám budou hodit stejně jako na každou sportovní aktivitu chytré hodinky nebo sporttestery. Využijete informaci o počtu nachozených kroků za den. Některá zařízení v sobě mají zabudovanou svítilnu, kompas, sledování polohy.
Než neohroženě vyrazíte na svou první kešku, vyhodnoťte si nejprve její složitost podle uvedených parametrů (terén a obtížnost hledání/luštění). Napoví vám hodně o tom, co vás čeká a jestli ji jako začátečník zvládnete. Hodnoty jsou od 1 do 5. Obtížnost 1 znamená, že byste kešku měli objevit při pečlivém pohledu v blízkém okolí. Terén s označením 5 bude chtít fyzický výkon, šplhání na nedostupná místa, potápění. Celkově se dá říct, že odlov takové kešky může být nebezpečný.
Při hledání kešek buďte opatrní a nepřeceňujte své schopnosti.
Užitečné odkazy
Autor: Lucie Krůčková
Zdroje: archiv autora