Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Letní výprodej

Jak vybrat čelovku Petzl?

Poradna

Vybrat čelovku není žádná legrace. Je snadné ztratit se ve všech těch lumenech, metrech dosvitu a hodinách výdrže. Kolik diod potřebujete? K čemu je červené světlo? Je nutné mít indikátor nabití baterie? Je lepší pásek nebo lanko? Pokud se chcete o výběru čelovky dozvědět něco víc, máme pro vás připraveného malého průvodce výběrem čelové svítilny.

Když vybíráte čelovku, je třeba si odpovědět na dvě základní otázky:

  1. Kolik jsme do čelovky ochotni investovat?
  2. Na co ji chceme používat?

Základní čelovky

Pokud chceme čelovku použít na svícení ve stanu či po kempu, na bojovku na táboře, na cestu z hospůdky, na výměnu žárovky v lustru nebo třeba při výpadku proudu, úplně nám postačí méně svítivá čelovka bez množství funkcí. Tyto základní čelovky jsou také vhodné pro děti, jako jejich první čelovka. Ideální jsou například Petzl Tikkina 2 se dvěma diodami nebo z těch výkonnějších Petzl Tikka 2 se čtyřmi diodami na pásku, případně Petzl Zipka 2 se čtyřmi diodami na vytahovacím lanku.


V této skupině existují i speciální čelovky, například Petzl Tactikka, která je doplněná o červený filtr. Červené světlo osvítí co je třeba a zároveň není agresivní, aby vzbudilo celý tábor nebo vyplašilo veškerou zvěř v lese.

Výkonné čelovky

Jestliže čelovku potřebujeme na lyžování, jízdu na kole, vysokohorský výstup, horolezectví, speleologii, běhání nebo třeba orientační běh, sáhneme po výkonnějším modelu. Ale pozor, jakmile si jednou vyzkoušíte tuhle vyšší třídu, už nikdy se nespokojíte s ničím slabším :o).


Zástupci svítivějších čelovek s jednou výkonnou diodou doplněnou o spořivou červenou diodu jsou například Petzl Tikka Plus 2 nebo Petzl Tikka 2 XP s rozptylkou (možnost volby mezi úzkým a širokým kuželem světla). Výkonnější čelovky mají zpravidla více funkcí, například možnost volby intenzity svícení, blikání, indikátor stavu baterie, aj. Použité diody a čočky jsou kvalitnější a čelovky v pohodě dosvítí do vzdálenosti 40–60 metrů.

Speciální čelovky – na speleologii a extrémní sporty

Nejvyšší třídu čelovek pak tvoří modely určené pro extrémní sporty, speleologii apod. Jedná se o nejkvalitnější čelovky s vysokým výkonem, akumulátorem namísto baterií a robustnější konstrukcí. Některé modely jako třeba Petzl Nao umí díky speciálnímu senzoru automaticky přizpůsobit výkon diod podle charakteru okolního prostředí. Model Petzl Ultra Wide zase nabízí rovnoměrný kužel v rozsahu až 180°.

Protože nikdo nechce kupovat zajíce v pytli, rádi vám ukážeme, jak čelovky svítí a necháme vás vyzkoušet si je. Všechny naše čelovky najdete zde.

Levné čelovky

Mnoho zákazníků se diví, proč si kupovat dražší čelovku, když v obchodních řetězcích nebo na trhu seženou čelovku ta 160 Kč? Odpověď je snadná – za čelovku sice zaplatí málo, je ale třeba si uvědomit, čím ji musí „nakrmit“, tedy jaký typ baterií na její provoz potřebují. 

Zpravidla se jedná o ploché baterie, které se hůře shání a jsou dražší. Ve výsledku pak za čelovku a její provoz zaplatí výrazně více, než kdyby si koupili dražší a kvalitnější výrobek.

Není světlo jako světlo – z vlastní zkušenosti víme, že levné čelovky nesvítí jasným světlem, často kvůli špatnému kontaktu problikávají a použité diody rychle odchází.

Malá rada na závěr: Výběr čelovky neberte jako nákup kuřete k večeři - pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat a světlo si vyzkoušet.

Další články o čelovkách

 

Tým 4camping.cz

Svatba na Islandu - 1. část

Poradna

Zařídit svatbu v zahraničí může být pěkný oříšek. Jak to probíhá na Islandu se dozvíte od našeho kolegy Luba, který si tam v létě 2018 bral svoji ženu Pavlí.

Lezecké hry na boulderu i s lanem

Poradna

V dalším článku z Poradny jsme si pro vás připravili několik tipů, jak dětem udělat lezení ještě o něco zábavnější.

Bavlněné stany - retro nebo hit současného kempování?

Poradna

Retro "Áčko" - to se vybaví asi každému, když slyší pojem bavlněný stan. O tom, že moderní bavlněné stany jsou již dávno o něčem jiném, vás jistě přesvědčí další článek z naší Poradny.