Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu

Jak vybrat čelovku Petzl?

Poradna

Vybrat čelovku není žádná legrace. Je snadné ztratit se ve všech těch lumenech, metrech dosvitu a hodinách výdrže. Kolik diod potřebujete? K čemu je červené světlo? Je nutné mít indikátor nabití baterie? Je lepší pásek nebo lanko? Pokud se chcete o výběru čelovky dozvědět něco víc, máme pro vás připraveného malého průvodce výběrem čelové svítilny.

Když vybíráte čelovku, je třeba si odpovědět na dvě základní otázky:

  1. Kolik jsme do čelovky ochotni investovat?
  2. Na co ji chceme používat?

Základní čelovky

Pokud chceme čelovku použít na svícení ve stanu či po kempu, na bojovku na táboře, na cestu z hospůdky, na výměnu žárovky v lustru nebo třeba při výpadku proudu, úplně nám postačí méně svítivá čelovka bez množství funkcí. Tyto základní čelovky jsou také vhodné pro děti, jako jejich první čelovka. Ideální jsou například Petzl Tikkina 2 se dvěma diodami nebo z těch výkonnějších Petzl Tikka 2 se čtyřmi diodami na pásku, případně Petzl Zipka 2 se čtyřmi diodami na vytahovacím lanku.


V této skupině existují i speciální čelovky, například Petzl Tactikka, která je doplněná o červený filtr. Červené světlo osvítí co je třeba a zároveň není agresivní, aby vzbudilo celý tábor nebo vyplašilo veškerou zvěř v lese.

Výkonné čelovky

Jestliže čelovku potřebujeme na lyžování, jízdu na kole, vysokohorský výstup, horolezectví, speleologii, běhání nebo třeba orientační běh, sáhneme po výkonnějším modelu. Ale pozor, jakmile si jednou vyzkoušíte tuhle vyšší třídu, už nikdy se nespokojíte s ničím slabším.


Zástupci svítivějších čelovek s jednou výkonnou diodou doplněnou o spořivou červenou diodu jsou například Petzl Tikka Plus 2 nebo Petzl Tikka 2 XP s rozptylkou (možnost volby mezi úzkým a širokým kuželem světla). Výkonnější čelovky mají zpravidla více funkcí, například možnost volby intenzity svícení, blikání, indikátor stavu baterie, aj. Použité diody a čočky jsou kvalitnější a čelovky v pohodě dosvítí do vzdálenosti 40–60 metrů.

Speciální čelovky – na speleologii a extrémní sporty

Nejvyšší třídu čelovek pak tvoří modely určené pro extrémní sporty, speleologii apod. Jedná se o nejkvalitnější čelovky s vysokým výkonem, akumulátorem namísto baterií a robustnější konstrukcí. Některé modely jako třeba Petzl Nao umí díky speciálnímu senzoru automaticky přizpůsobit výkon diod podle charakteru okolního prostředí. Model Petzl Ultra Wide zase nabízí rovnoměrný kužel v rozsahu až 180°.

Protože nikdo nechce kupovat zajíce v pytly, rádi vám ukážeme jak čelovky svítí a necháme vás si je vyzkoušet. Všechny naše čelovky najdete zde.

Levné čelovky

Mnoho zákazníků se diví, proč si koupit dražší čelovku, když v obchodních řetězcích nebo na trhu seženou čelovku ta 160 Kč? Odpověď je snadná – za čelovku sice zaplatí málo, je třeba si ale uvědomit, čím ji musí „nakrmit“, tedy jaký typ baterií na její provoz potřebují. 

Zpravidla se jedná o ploché baterie, které se hůře shání a jsou dražší. Ve výsledku pak za čelovku a její provoz zaplatí výrazně víc, než když si koupí dražší výrobek.

Není světlo jako světlo – z vlastní zkušenosti víme, že levné čelovky nesvítí jasným světlem, často kvůli špatnému kontaktu problikávají a použité diody rychle odchází.

Malá rada na závěr: Výběr čelovky neberte jako nákup kuřete k večeři, pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat a světlo si vyzkoušet.

Další články o čelovkách

 

Tým 4camping.cz

1. 2. 2016

Jak vybrat dětský spacák

Poradna

Tak už konečně přišel čas, kdy můžete své caparty vzít ven do přírody, někam, kam se rádi vracíte, a zůstat tam s nimi třeba i přes noc. A ať už to bude jejich první noc pod širákem, tábor, kvůli kterému nezavřeli pusu už od pololetního vysvědčení nebo prázdniny v kempu u jezera, bude to chtít dobrý spací pytel.

Bohužel, spacáků je celá řada a pro každého se nehodí totéž, a tak se raději pojďme na výběr mrknout krok za krokem.

 

Jak vybrat spacák pro ženu

Poradna

Konečně přišel čas prázdnin a dovolených a všichni už se těší, až poznají pro ně dosud neobjevené kouty světa. Vy byste se také ráda těšila… Ale jsou tu ty ranní hodiny. Pro někoho to je třetí, pro někoho pátá, co mají ovšem společného je, že nás zimomřivé budí ze snu.  Začíná to plíživě, u chodidel. Po nějaké době, kdy ani tření zmrzlých končetin nepomáhá, se už ale klepete celá. V tomto článku vám zkusím poradit s výběrem vhodného spacáku a předat vám pár tipů, co ještě můžete pro trochu tepla udělat.

 

Jak vybrat spacák na vodu

Poradna

Ahoj! Tak už je tu zase vodácká sezóna, řeky tečou proudem, pivo v hospodách taky a srdce nejednoho vodáka se už s přibývajícími letními dny nemůže dočkat.  Těší se, až bude se šploucháním prorážet jiskřivé vlny řek, až se bude smát nešťastníkům, kteří se letos poprvé cvaknou, a až bude večer pod nebem plným hvězd sedět s kamarády u ohně a zpívat a hrát.