TEST: Ponožky Warg Talvi
Testovna
Ponožek není nikdy dost. Už jste zkusili ty od značky Warg?
Čelovky. Stejně dobře poslouží při výstupu na osmitisícovku, při jízdě na kole i běhu, při večerním návratu z hospody i tehdy, když půjdete večer na chalupě ven pro dřevo nebo na fesťáku na toiku. Vybrat čelovku ale není žádná legrace.
Cílem našeho testu tedy bylo pomoci vám se zorientovat v nepřeberném množství modelů a usnadnit vám tak výběr.
Při výběru čelovky je třeba si položit dvě základní otázky:
Plánujete čelovku využívat především při svícení ve stanu, na táboře, na cestách z hospody, nebo třeba při výpadku proudu? Pak vám stačí méně výkonná a levnější čelovka bez nadstandardních funkcí. Ideální jsou například Led Lencer NEO nebo Petzl Tikka.
Potřebujete čelovku na kolo, běh, lyže nebo na vysokohorskou turistiku? V takovém případě vybírejte z modelů výkonnějších. Výkonnější čelovky mívají více funkcí (nastavitelnou intenzitu svícení, blikání, indikátor stavu baterie atd.). Také použité diody bývají kvalitnější a dosahují delšího dosvitu. Zde bychom doporučili například Led Lenser Seo 5 (v testu 95%) nebo Beal L80 (v testu 90%).
Ať už hledáte čelovku na výlet, na lyže či do hor, v žádném případě její výběr nepodceňujte. Pokud si nejste jistí svou volbou, nebojte se zeptat prodejce na radu a v ideálním případě si světlo rovnou vyzkoušejte.
Co jsme hodnotili?
Hmotnost:
Váha čelovky je jistě nezanedbatelným parametrem. Pokud jdete na krátký výlet nebo večer ze zábavy, o pár gramů vyšší zátěž vás trápit nemusí, ale na náročnější túře nebo při cestování letadlem je každý gram znát.
Užitná hodnota:
V tomto hodnotícím kritériu jsme zohlednili vliv materiálu a tvaru, kvalitu provedení, míru poskytnutého komfortu, snadnost manipulace i rozmanitost funkcí.
Doba svícení, světelný tok a dosvit:
Zde jsme posuzovali celkový výkon čelovky. Tedy, jak daleko na zvolené režimy dosvítí, jak dlouho vydrží v těchto režimech svítit a jaký bude v daných režimech světelný tok.
Testovna
Testerka Terka otestovala spacák v dalekém Finsku a na zimních čundrech v České republice. Zajímá vás, jak testování dopadlo?