Bezmoc. To je jediný pocit, který vámi rezonuje ve chvíli, když přiběhnete k zraněnému člověku a máte pouze holé ruce. V tomto případě platí více než jindy, že štěstí přeje připraveným.
Úvod
Tento článek bych rád uvedl mým nepříjemným zážitkem s nepěknou dopravní nehodou. Doběhl jsem k nabouranému autu, pomohl vyprostit zraněného řidiče a zjistil, že nemám vůbec nic, čím bych mu pomohl zastavit krvácení. Nebylo to nic extrémního, ale z lidského těla tekla krev a já myslel jen na to, jak ji udržet v cévách. Musel jsem ještě k sobě do auta pro lékárničku a ztratil jsem tak drahocenné vteřiny. Když bylo po všem a sanitka si raněného odvezla, já jsem seděl dalších 20 minut na trávě a neskutečně se klepal. Později jsem se dozvěděl, že někteří lidé si svou neschopnost adekvátně pomoci extrémně vyčítají, čímž si vytváří vnitřní trauma. Já už si nic nevyčítám, ale chytil jsem se za nos a rozhodl se, že už se mi to nikdy nestane.
Dobře, to je situace na silnici. Tam musí mít každý kompletní obsah autolékárničky a vždy bude čím pomoci. Co když ale půjdete na procházku do přírody? Je jedno, jestli pojedu na běžkách, spustím se ze svahu na lyžích, budu s rodinou kempovat u jezera nebo zdolávat skály. Úraz se může stát kdykoliv, a v tu chvíli bude zdravotnický materiál k nezaplacení. Správně, všem doporučuji s sebou mít lékárničku.
Zastavme se ještě tady a řekněme si, že samotné obvazy nikoho nezachrání. Je to až znalost základů první pomoci, odolnost vůči stresu a schopnost pohotově reagovat, která zachraňuje životy. Proto zvažte, jestli není sobecké neustále čekat, že bude pomoženo vám a případně se zkuste zamyslet nad absolvováním kurzu první pomoci, abyste někdy měli šanci pomoci druhému zase vy.
Velikost lékárničky
Počítá se jen ta lékárnička, kterou máte u sebe. Pokud ji necháte doma nebo ve stanu, protože se vám do batohu nevejde, je to špatně. Lepší malé něco, než obrovské nic. Lékárnička může mít velikost krabičky od cigaret - to je třeba varianta, kterou nosím s sebou do práce, větší (o velikosti zhruba plata na 6 vajec) nosím v krosně na treky. Rozdíly jsou ve 2 bodech a primárně jde o obsah lékárničky:
-
Malá (velikost do 15 x 10 cm)
- očekávám jednorázové rychlé ošetření a zavolání sanitky
- očekávám nutnost ošetření pouze vážných, život ohrožujících úrazů
-
Střední (velikost do 30 x 20 cm)
- očekávám častější ošetřování, například puchýřů
- očekávám ošetřování banálnějších problémů při delší výpravě
Myslete taky na to, že vybavení lékárničky je čistě individuální záležitost. Dejte tam jen materiál, který umíte správně použít. Koupit si nejnadupanější lékárničku a mít pocit, že je vše vyřešeno, není správná cesta - musíte ji přizpůsobit svým potřebám a naučit se s obsahem správně zacházet. Taky myslete na to, že lékárnička nerovná se Krabička Poslední Záchrany (KPZ). Neměla by obsahovat zbytečný obsah, který vás bude rozptylovat. Vše by mělo být hezky setříděné a přehledné. Vybavené outdoorové lékárničky nabízejí organizačně přehledný obal odolný proti vodě. Nepodceňujte ani lékárničku pro děti třeba na tábor. Učte děti už od mala pomáhat ostatním.
Obsah lékárničky
Pojďme si do kategorií rozdělit, co by lékárnička měla obsahovat. Sami si musíte rozhodnout, jaké úrazy či potíže na cestách můžete potkat, a ohodnotit jejich:
- závažnost - primárně musím řešit život ohrožující zranění
- pravděpodobnost - úrazy s vysokou pravděpodobností chci řešit, ačkoliv mě neohrožují na životě
Na příkladu si uveďme, že rozhodně budu chtít umět zastavit tepenné krvácení, protože to ohrožuje život a stát se to může kdekoliv. Budu také chtít umět řešit puchýře. Ačkoliv mě nezabijí, dá se očekávat, že mi několikadenní pochod velmi znepříjemní, možná i znemožní. Na druhou stranu nebudu řešit protijed v případě uštknutí mambou černou (pokud tedy nejedu lovit hady do Afriky) - sice vysoká závažnost, ale minimální pravděpodobnost. Až si tohle promyslíte, můžeme se mrknout na základní oblasti první pomoci.
1. Předtím než začnete
Než vůbec někoho začnete ošetřovat, je vhodné mít s sebou preventivně několik pomůcek.
- hliníková termofolie k předcházení podchlazení
- 2 páry sterilních rukavic pro zamezení přenosu infekce, nákazy
- nůžky na stříhání obvazů, ale i odstranění překážejícího oblečení či pásů (osvědčilo se mi ostří se zoubky)
- zavírací špendlíky, jehly, leukoplast nebo jiná páska k fixaci obvazů
- resuscitační rouška pro vaši bezpečnost
- prevence problémů - jelení lůj, opalovací krém, repelent (spíše volitelné položky)
2. Zastavení krvácení
Říznout se nebo odřít můžete při každé aktivitě a tohle riziko budete mít URČITĚ na svém seznamu. Budete potřebovat:
- znát tlakové body, které jsou první věcí při tepenném krvácení
- tlakový obvaz, kterým zastavíte krvácení v ráně
- škrtidlo nebo turniket pro případ selhání obvazu. Musíte umět použít!
- obvazy pro ošetření méně akutních forem krvácení
- sterilní krycí gázy
- náplasti
3. Kosti, klouby
Ano, i zlomeniny a výrony jsou na pořadu dne. S dlahami a podpěrami je možné si poradit improvizovaně na místě, hodit se ale může:
- trojcípý šátek, který má univerzální použití i třeba jako pokrývka hlavy
- gel proti bolesti svalů/kloubů je k nezaplacení při delší náročné aktivitě
4. Léčení ran
Na každé delší výpravě se dá počítat s tím, že se zraníte a rozhodnete se léčit cestou. U menších ranek chcete zabránit infekci a pomoci hojení.
- šití na rány nebo stahovací samolepicí stehy (tzv. mašlička). Musíte umět použít!
- dezinfekce na otevřené rány
- krém na podporu hojení
- gel/mast na popáleniny
- antibiotika v případě rozšíření infekce
- a přidám dezinfekční oční kapky - nečistota v oku dokáže řadu hodin pořádně potrápit
5. Nevolnosti, nemoci
Nejde jen o tradiční úžeh, ale i o otravu vodou, virózu nebo jiné nepříjemnosti, které pravděpodobně číhají na většinu cestovatelů. Do lékárničky přihodíme (nezapomeňte na příbalový leták):
- prášky proti bolesti - Ibalgin
- prášky proti kolikovým bolestem - Algifen
- prášky proti průjmu - Endiaron, Smecta
- tablety na čištění vody - chlorové, Sanosil
- aktivní živočišné uhlí pro zlepšení stavu po nespecifické otravě
- teploměr
6. Individuálně specifické položky
Každý známe svůj zdravotní stav nejlépe a pokud vím, že mám problém s vysokým tlakem, epilepsií či alergií, sbalím si rezervní dávku léku. Doporučím pouze:
- Prášky na alergii (Zyrtec), případně kalciová mast - nemusí se hodit přímo vám, ale vyplatí se
7. Položky pro pokročilé
Studenti lékařské fakulty a jiný vyškolený personál jistě chápe, že v článku široké veřejnosti nemůžeme doporučit sofistikované léky, infuze, krytí pneumotoraxu a další čistě lékařské vybavení. V případě, že byste se připravovali na rizikovější výpravu a měli potřebu řešit zdravotní vybavení na této úrovni, mělo by to být až po absolvování patřičných kurzů. Potom už budete přesně vědět, co v lékárničce potřebujete.
8. Komunikace
Je vhodné myslet i na to, jak budete v případě potřeby signalizovat případným zachráncům, že potřebujete pomoc, a místo, kde se nacházíte. Už před cestou si řekněte, zda budete mít mobilní signál a dostatek baterie v telefonu, nebo jestli budete potřebovat GPS lokátor. Také zvažte, zda máte s sebou píšťalku pro upozornění na stav nouze. A do lékárničky může patřit signální zrcátko nebo reflexní panel, kterým byste naváděli vrtulník.
Pokud vám takovýto výčet nestačí, podívejte se na kompletní seznam doporučených léků do vaší lékárničky.
Představu máme a jdeme do toho
Existují dvě cesty, kterými se k ideálnímu výsledku můžete dobrat. Neexistuje špatná nebo dobrá, takže to nechávám na vás:
-
-
- Koupíte si vybavenou lékárničku, tu si důkladně projdete a doplníte chybějící věci. Případně nahradíte ty, se kterými nejste spokojeni (kvalita/velikost).
+
- rychlejší na pořízení
- jednodušší na přemýšlení
|
–
- cena může být vyšší
- vybavení nemusí být nejkvalitnější
|
+
- může být levnější
- máte pod kontrolou výběr položek
- obvykle vám zbyde dost na případné doplňování
|
–
- náročnější časově
- někdy nutnost koupit větší balení
|
Jakmile máte lékárničku vybavenou ke spokojenosti, uchovávejte ji v suchu na dobře dostupném místě. Také nezapomeňte po každém výletu zhodnotit, jak se lékárnička osvědčila a podle toho přidejte nebo uberte. Při této příležitosti zkontrolujte expirační doby materiálu a případně je vyměňte. A HLAVNĚ NEZAPOMEŇTE LÉKÁRNIČKU MÍT VŽDY S SEBOU, vyhnete se tak pocitu absolutní bezmoci a všichni se budeme cítit na cestách o něco bezpečněji.
Užitečné odkazy
Autor: Matyáš Vejskal
Zdroje: tatonka.com, life-system.co.uk, prpom.cz, cervenykriz.eu, czechout.cz