Outdoorové aktivity mohou být v některých případech náročný na vybavení. Při výběru nového vybavení, ale můžeme postupovat odpovědněji. Pojďme se podívat na to, co jsou recyklované a udržitelné materiály. Jaké jsou jejich přínosy. A jak moc jsou vlastně výhodné.
Ono by to vlastně ani moc nedávalo smysl. Trávit každou volnou chvíli v přírodě a zároveň na ni nemyslet. Proto recyklace, recyklované materiály a vůbec k přírodě šetrný způsob života k modernímu outdooru a výrobě outdoorového vybavení patří.
Recyklovaný vs. recyklovatelný materiál
A jako každá mince má i recyklace v outdooru dvě strany. Tou první je využití recyklovaných materiálů. Tedy využití odpadových materiálů a jejich přeměna na znovu využitelné materiály. Z nich pak vznikají nové prvky outdoorového vybavení od obuvi až po stany a spacáky.
Recyklovatelný materiál je zcela nový materiál, který je k výrobě použit poprvé. Nicméně jakmile výrobek doslouží svému účelu, je možné ho vytřídit a poslat tak k opětovnému zpracování. Typicky se takto recyklují plasty, oblečení, ale třeba i batohy.
|
Jak se chovat šetrně v přírodě
Připomeňte si 10 zásad, které by měl znát a ctít každý milovník přírody. V dnešním článku je pro vás sepsala Katka Balcarová.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Přístup reduce - reuse - recycle
Tři jednoduché zásady, které odpovídají na otázku, jak žít odpovědněji. Jde o to zamyslet se nad vlastním životem a potřebami, omezit zbytečnou spotřebu (reduce), co lze využít znovu (reuse) a věci, které už dosloužily svému účelu recyklovat (recykle).
Populární recyklované materiály v outdooru
Mezi nejpopulárnější recyklované materiály patří polyester (vyrobený z recyklovaných plastových lahví), nylon (recyklace rybářských sítí, průmyslových tkanin), plast (recyklace PET lahví, plastových obalů) a dřevo (znovu využití starého nábytku, palet, stavebního dřeva). Novinkou je využití recyklovaného peří při výrobě zimních spacáků a bund.
Polyester a nylon jsou typickými materiály pro výrobu stanů a spacáků. Recyklovaný plast najde uplatnění téměř všude, u kempingového nábytku, lahví na pití, vybavení na plážové sporty, ale třeba i na některých částech batohů či trekových holí.
Popisek: Recyklované materiály využívá při výrobě batohů značka Mammut.
Jak se chovat odpovědněji? Využívat přínosy recyklovaných materiálů
Využití recyklovaných materiálů je šetrnější přístup k výrobě produktů. Úspory a pozitivní dopady se odráží v mnoha oblastech.
- Ochrana omezených přírodních zdrojů
Bohatství přírody není nekonečné. A některé přírodní zdroje už naráží na hranu svých možností. Je tak dobře, že využíváme to, co už jsme jednou z přírody získali.
- Ochrana zvířat a celých ekosystémů
Recyklací snižujeme tlak na těžbu nových surovin, rozšiřování chovů a půdy nutné k pěstování plodin nezbytných pro výrobu. U outdooru to mohou být pastviny pro ovce merino, těžba ropy pro výrobu technických tkanin, nebo zvětšování plantáží bavlny a lnu.
- Omezení poptávky po surovinách
Tlak na stále nové výrobky vyvolal potřebu rozšiřovat místa těžby surovin. Čímž trpěla nejen volná příroda, ale často také místní obyvatelstvo.
- Úspora energie
Výroba z recyklovaných materiálů je často daleko úspornější než výroba z čistých nových surovin. U hliníku se uvádí, že recyklací lze uspořit až 95 % energie.
- Ekonomické benefity
Využití recyklovaných materiálů vede k úspoře nákladů na získávání nových surovin, ale i dopravu ze vzdálenějších míst planety.
- Snížení znečištění
Spalování odpadů znečišťuje ovzduší. Skládky zase zamořují prostředí nevzhlednými hromadami. Alarmující jsou například skládky nevyužitého oblečení v zemích Jižní Ameriky.
Větší přísnost při výrobě z recyklovaných materiálů
Výrobky pro outdoor často prochází náročnými zkouškami. A pokud jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů, jsou testy často přísnější než u těch z nových surovin. Obvykle kvůli nim vznikají celé nové postupy testování. Dalšími zkoumanými aspekty je ekologičnost výroby z recyklovaných materiálů a jejich stálost při znovuvyužití.
Udržitelné materiály
Jsou to materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí, ale zároveň jsou velice kvalitní. Využívá se vlna, hedvábí, bavlna a kůže. Jsou to přirozeně rozložitelné materiály, které ale při správném zpracování slouží velice dlouho.
Popisek: Víte, že lyocell vzniká zpracováním dřevní celulózy? Využívá se například k výrobě outdoorových kalhot, funkčního prádla a bund.
Jak žít udržitelněji s outdoorovým vybavením?
Známe to všichni: Někdy se chceme posunout a pro vyšší výkony potřebujeme lepší vybavení. Jenže co s tím starým? Nebo naše vybavení pomalu ztrácí vlastnosti, pro které jsme si ho pořídili. A někdy se věci zkrátka pokazí. Vždy ale máme možnost postupovat šetrně k životnímu prostředí. Stačí se držet těchto zásad:
- Opravuj! Hodně věcí lze opravit poměrně snadno. Boty, oblečení i stan můžete znovu naimpregnovat. Zipy u stanu či batohu jsou často poměrně snadno opravit. A s čím si neporadíte doma, mohou pomoci ve specializovaných servisech.
- Daruj! Máte novou fantastickou nepromokavou bundu na výpravu? Vyměnili jste starý stan za nový ultralehký? Nebo jste neodolali novým pohorkám? V pořádku. Užijte si je. A zkuste ve svém okolí najít někoho, kdo by vaše staré kousky ocenil a využil.
- Recykluj! Pokud už vaše outdoorové vybavení opravdu dosloužilo, zamyslete se nad tím, kam ho vyhodíte. V ČR máme poměrně propracovaný systém třídění odpadů včetně oblečení a obuvi, stačí ho jen využít.
- Upcykluj! Než starý kousek vyhodíte, můžete se zamyslet nad tím, jestli by ho nešlo využít jinak, nově. Ze starého stanu může být třeba perfektní nepromokavý vak.
České značky s odpovědným přístupem k materiálům a výrobě
Mnoho českých outdoorových značek si zakládá na odpovědnějším přístupu při výrobě a zpracování materiálů.
Značka
|
Logo
|
Zaměření
|
Adventure Menu
|
|
Energetické jídlo na výpravy vyrobené šetrným způsobem, bez konzervantů a chemických přísad na území ČR.
|
Direct Alpine
|
|
Funkční kalhoty a bundy vyráběné v ČR a na území Evropy, čímž minimalizují uhlíkovou stopu.
|
Patizon
|
|
Česká firma, která se zaměřuje především na výrobu péřových spacích pytlů, ale také třeba na bundy. Jejich série DeLight péřových bund ze špičkových materiálů z recyklovaných surovin.
|
Sensor
|
|
Cyklistické oblečení, funkční prádlo a ponožky, výroba probíhá v Evropě. Preferují udržitelné materiály.
|
Sir Joseph
|
|
Péřové expediční vybavení vyrobené v ČR s minimální uhlíkovou stopou.
|
Warmpeace
|
|
Outdoorové oblečení a péřové spací pytle, při jejichž výrobě se využívá šetrných postupů a materiálů, které však nesmí být na úkor kvality.
|
Užitečné odkazy
Autor: Lucie Kručková
Zdroje: archiv autora, pixabay.com, unsplash.com