Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Test: Mechanický filtr Grayl Geopress Purifier

Ať už vyrazíte kamkoliv, s mechanickým filtrem Grayl z následující recenze budete mít vždy po ruce dostatek pitné vody.

 

Obsah

Cestovatelé, outdooroví nadšenci, dobrodruzi určitě nejednou řešili problém s pitnou vodou. Ať už plánujete pobyt mimo civilizaci nebo návštěvu zemí, kde lidé neznají luxus tekoucí pitné vody z vodovodního kohoutku, vodu budete muset řešit vždy. Mnozí se při svých aktivitách zároveň snaží přírodu i chránit a snižovat negativní dopady na životní prostředí. Mechanický filtr Grayl Geopress Purifier splňuje i tento požadavek.

Grayl Geopress Purifier jsem měl s sebou na cestách po Karibiku a co bych dal za to, kdybych ji mohl mít v době kdy jsem cestoval po Indii, Číně nebo Jižní Americe...

Charakteristika

 

Název:

 

Geopress Purifier

Výrobce: Grayl
Hmotnost: 450 g
Objem nádoby: 710 ml

 

 • robustní a odolná konstrukce (450 g)
 • protiskluzový povrch
 • vyměnitelná filtrační kartuše
 • vysoká účinnost - odstraní 99,99 % kontaminantů (viry, bakterie, prvoci, chemikálie, těžké kovy i pevné částice)
 • velmi rychlá filtrace - jednu náplň (710 ml) vyčistí za 8 vteřin!
 • bez potřeby dalších nádob, lze pít přímo z filtrační láhve
 • náustek s uzávěrem
 • ekonomicky výhodné: jeden litr pitné vody za 9,99 Kč
 • náklady postupně dále klesají - po první výměně kartuše 1 l vody za 2,79 Kč

O výrobci

Firma Grayl není na trhu nováčkem. Začínali jako startup v USA s menší verzí Grayl Ultralight o objemu 473 ml. Jejich filtr získal několik ocenění a dnes nestíhají pokrývat poptávku, což o něčem svědčí. Jejich produkty byly nejprve dostupné pouze na americkém trhu, ještě ke konci roku 2019 byl velký problém je sehnat v Evropě. Pokud se k nám několik kusů dostalo, byly ihned vyprodané.

Firma nedávno představila Grayl GEOPRESS, který je vylepšenou verzí Ultralight.

Výběr filtru

Filtrů na vodu jsem vyzkoušel několik. Vždy byly pro mě důležité parametry jako rychlost a kvalita filtrace, skladnost, snadnost použití a také dopad na životní prostředí.

Účinnost a rychlost filtrace

Mechanický filtr Grayl Geopress Purifier dokáže přefiltrovat 99,99 % kontaminantů vody jako jsou viry, bakterie, prvoci, chemikálie, těžké kovy i pevné částice. Tam kde Grayl vyniká je rychlost filtrace a jednoduchost použití, stačí nabrat vodu protlačit ji přes filtr a do 8 sekund můžete pít.

Chuť vody

Filtr, který používá Grayl Geopress Purifier má ještě jednu skvělou vlastnost - přefiltrovaná voda chutná ve srovnání s jinými filtry skvěle! Samozřejmě závisí na složení a míře znečištěné vody, kterou filtrujete.

Skladnost

Co se týče váhy a skladnosti rozhodně nepatří k nejlehčím a ani nejmenším, ale je třeba mít na paměti, že to není jen filtr, ale i kvalitní outdoorová láhev s velmi robustní a odolnou konstrukcí (ta moje má pár pádů na kameny již za sebou a funguje bez problémů). Láhev má závitový (šroubovací) uzávěr, což jsem vždy považoval za jistější způsob zavírání a lze ji připnout na karabinu.

Testování

Grayl Geopress Purifier se mi například osvědčil při filtraci vody v oblasti aktivní sopečné aktivity na ostrově Dominica na treku k Boiling lake v Karibiku. Pach síry byl nesmírně intenzivní, ale přefiltrovaná voda chutnala jako silnější minerálka a přišla opravdu vhod. V porovnání s jiným filtrem, který jsme na místě vyzkoušeli, se to nedalo srovnat.

Grayl by v zásadě dokázal přefiltrovat asi cokoli. Já filtroval i zapáchající, ne zrovna čirou stojatou vodu a ani půl roku poté nehlásím žádné zdravotní problémy. Mechanický filtr Grayl Geopress Purifier prostě funguje. Samozřejmě má také své limity. Před filtrací je vhodné odstranit pevné částice z vody, pitnou vodu byste získali i tak, ale snížili byste si životnost filtru.

Po přefiltrování ve filtru kartuše vždy nějaká voda ještě zůstane. Čili, pokud jste dopili přefiltrovanou vodu a použili byste filtr ještě jednou naprázdno (protlačili přes něj jen vzduch), z filtru byste ještě nějakou pitnou vodu vytlačili.

Po nějaké době se čas, který jsem potřeboval na filtraci, začal prodlužovat, to je indikátor opotřebení filtru. Výrobce uvádí, že když se dostanete na hranici zhruba 20 sekund na jednu filtraci, je čas filtr vyměnit.

Vyměnitelná filtrační kartuše

Další výhoda Grayl Geopress Purifier je, že filtry lze dokupovat. Nejde jen o to, že vám to ušetří v konečném důsledku peníze za vodu v plastových lahvích, ale hlavně vy budete šetřit životní prostředí. Namísto X plastových lahví, které byste si na cestách koupili, vám bude stačit jedna.

Dopad na životní prostředí

Přístup firmy k ochraně životního prostředí byl pro mě při koupi láhve zásadní. Grayl se chystá v tomto roce spustit program na recyklaci použitých filtrů (kartuší), zákazník bude moci poslat použité filtry na určenou adresu, kde se budou recyklovat. Poštovné platí Grayl, který také z každého prodeje posílá určité procento na ochranu životního prostředí.

Údržba 

Filtr Grayl Geopress Purifier se skládá z vnějšího obalu a vnitřní nádoby s filtrem. Nepřefiltrovanou vodu vždy zachycuji do vnějšího obalu a tedy, když to podmínky dovolují, je fajn ho umýt saponátem nebo alespoň čistou vodou. Vnitřní obal s filtrem stačí jen dobře vysušit, pokud jej nebudeme dále používat.

Video - GRAYL GEOPRESS Water Purifier

Hodnocení: 95 %

+

 • 710 ml pitné vody za 8 vteřin
 • odfiltruje i těžké kovy
 • odolná konstrukce lahve
 • snadné čištění
 • recyklace použitých filtrů

-

 • vyšší váha láhve

Závěr

S mechanickým filtrem Grayl Geopress Purifier jsem nesmírně spokojený, je jednoduchý, účinný a funguje. Vyšší pořizovací cena může některé odradit, ale není těžké si přepočítat ekonomické výhody v dlouhodobém používání. Kromě toho je pro mě stále důležitý příběh, který stojí za tímto produktem a snaha přispět k ochraně životního prostředí.

Užitečné odkazy

Další zajímavé články:

Autor: Pavel Kolmaš

Zdroje: archiv autora

TEST: Nesmeky Warg Iceman

Testovna

Nesmeky jsou nejlepším pomocníkem na zledovatělé povrchy. Jak obstojí nesmeky od značky Warg při testování?

TEST: Dámský péřový kabát Warg Downjane W

Testovna

V dnešní recenzi otestujeme dámský péřový kabát Downjane od značky Warg. Je to kabát jen do města nebo i na hory? Pojďme se na to v dnešním článku podívat.

TEST: Čelovka Fenix HM65R-DT

Testovna

Naše kolegyně Ála vyrazila za dobrodružstvím do Albánie a otestovala vysoce odolnou a výkonnou čelovku od značky Fenix. Jak čelovka obstála?

Vybíráme pro vás

1 350  (0.07 %) 1 349 

Porovnat

1 350  (0.07 %) 1 349 

Porovnat

3 770  (17 %) 3 129 

Porovnat

1 599  (10.01 %) 1 439 

Porovnat

7 250  (4.43 %) 6 929 

Porovnat

8 490 

Porovnat

2 290  (0.04 %) 2 289 

Porovnat