Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Trek kolem Dhaulágiri - na penězích nezáleží, hlavně když se nadřem

Dnes se společně s Janem Odehnalem podíváme až do dalekého Nepálu.


Obsah

Když jednou Castro prohlásil po třetím pivu onu osudnou větu: „Na penězích nezáleží, hlavně když se nadřem. Přece nepůjdeme kolem Manaslu, kde je komfort lodžijí každé noci a už vůbec ne kolem Annapuren nebo pod Everest, to si budeme šetřit na důchod," a tak bylo jednomyslně rozhodnuto. Jedeme do oblasti Dhaulágiri v Nepálu. My, Husákovy děti musíme přece konečně zúročit to, co nás ve škole naučili. Ne nadarmo jsme na pochoďákách chodili v pionýrkách s plynovou maskou s chobotem, běhali partizánský samopal, stavěli áčka (stany z pořádného matrošu) na pionýrských táborech,...  Dhaulágiri trek, je totiž jednou z mála vysokohorských nepálských oblastí, kde je stan a vlastní jídlo nezbytností, takže hurá do akce, než si to zase někdo rozmyslí, že nemá čas nebo peníze.


Základní údaje o trase

Oblast

  • Turistikou téměř nepoznamenaný trek kolem vrcholu Dhaulágiri (8 167 m n. m.) přes sedlo Frech Pass (5 360 m n. m.). Cesta je geograficky i scénicky nádherná a kulturně fascinující.
  • Noclehy ve stanech a jednoduchých lodžiích. Strava z vlastních zásob na sedm dní, kdy budete v neobydlené oblasti.

Profil 

  • ↑ 7 370 m, ↓ 5 780 m, ↔ 83 km
  • Vychází se z 860 m n. m., nejvyšší dosažená nadmořská výška 5 360 m n. m.
  • Trek končí v 2 700 m n. m.

Délka

  • Samotný trek trvá zhruba 11 dní.

Potřebné vybavení

  • Nutné kvalitní vybavení (stan, spacák), protože noční teploty klesají až k hodnotám kolem -20 °C. Horolezecké zkušenosti nejsou třeba.

obr.: mapa treku

 

Příjezd do Beni

Ani ne za dva měsíce stojíme v městečku Beni a zoufale se snažíme nacpat do přeplněného busu. Kdo se nevejde dovnitř, putuje na střechu. Jen je třeba dobře se držet. Je nás nakonec celkem sedm, kteří jsme se dali dohromady v jedné outdoorové cestovce a Pasang s bratry co by průvodce a nosiči. Nosiče jsme původně vůbec nechtěli, přece se chceme nadřít, ale všeho moc škodí, a tak stateční zase nejsme.

Po asi třech hodinách jízdy vystupujeme v Darbangu (1 100 m). Dáváme si náš první dal bath - typické nepálské jídlo, které nás bude sytit téměř denně.

 

Vesnice Dharapani a Muri

O něco výše leží Dharapani ( 1560 m n. m.) - krásná vesnice na strmých svazích himálajského podhůří. Tuhle noc spíme zde u místních, stejně jako tu další v Muri (1 720 m n. m.). Naštěstí zde ještě není nastavěno tisíce lodžií a krajina je fascinující. Stráně pokryté rýžovými políčky, bambusové či dřevěné chýše...  Oblast je turisticky poznamenaná jen málo, ale všude potkáváme vlídné domorodce, děcka s nudlí u nosu škemrající o "bombo", stáda vodních buvolů,... To všechno se člověku nesmazatelně vrývá do paměti.

 

Od řeky Myagdi Khola výš

Hlavní část treku vede podél řeky Myagdi Khola. Když jsme dole, rostou kolem banány a je takové vedro, že se v noci ve spacáku nedá vydržet. A pivo je ještě docela levné. Se zvyšující se nadmořskou výškou se krajina mění. Nyní naše cesta vede nádhernými rododendronovými lesy a bambusovými porosty. A stejně milí a pohostinní lidé, kteří nám rádi uvaří, jsou stále všude. Zásoby našeho jídla z domova tak zůstávají netknuty.

 

Italský base camp

Po pár dnech dorážíme do Italského base campu ve výšce 3 660 m n. m. Je to poslední místo, kde se dají dobít akumulátory a povečeřet z místního menu. Potkáváme zde Japonce (65 let), který je obklopen sedmičlennou skupinou průvodců a nosičů. Tomu se říká servis. Můžeme obdivovat neskutečnou 4 500 m vysokou západní stěnu Dhaulágiri, která se zvedá přímo z base campu. Zůstáváme zde nakonec dvě noci. Chceme podniknout aklimatizační výstup do výšky cca 4 200 m n. m. Počasí sice není úplně ideální, ale vyrážíme. Prší a výš i sněží. Odměnou je nám setkání se stádem vzácných modrých ovcí - blue sheep. Večer pak se šerpy probíráme Yettiho. Vůbec to pro ně není legrace. Naprosto vážně tvrdí,  že v této oblasti nežije, ale že jeho stopy spatřili v oblasti Makalu a prý byly 45 cm dlouhé,... No, asi to vidíme jinak.

Ve čtyřech dnech, které následují, se ukáže, jak dobré spacáky jsme zvolili a je-li naše fyzička dostačující.

 

Z Japonského BC do Daulágiri BC

Japonský base camp zdoláváme nejdříve, později se dostáváme do Daulágiri base campu. Všude kolem je spousta čerstvě napadaného sněhu. Prachové laviny se sypou z prudkých svahů Dhaulágiri každou chvíli. Stěna Dhaulágiri nás opět uchvacuje a lámeme si hlavu, kudy se horolezci můžou dostat nahoru. Pro nás, amatérské trekaře, je to nemožné. Jsme okouzleni i dalšími vrcholy - Dhaulágiri II- IV, Sita Chuchura (6 611 m n. m.).

 

Himalájská panoramata

Noční teplota jde k -20 °C. Ve dne je ale slunečno, modrá obloha, prostě paráda. Nejvyšším bodem našeho treku je Francouzské sedlo (5 320 m n. m.). Zdoláváme ho v pohodě za pohodové dřiny (kvůli které jsme zde) v panoramatech horských velikánů – co více si přát. Někteří nosiči si to tak neužívají – nemají pohorky, ale jen tenisky a v nich totálně zmrzlé nohy. My zhýčkaní turisté, by jsme si v jejich obuvi odvezli řádné omrzliny, ale chrabří nosiči se tváří jako že pohoda (což jim moc nevěříme). Dnešní nocleh trávíme v Hidden Valley Campu (5 140 m n. m.) - naprosto úžasné místo. Moc sice nespíme - venku vichr a teplota kolem -25 °C, ale ta nádhera kolem za to stojí. My a himálajské štíty - Tukuche West (6 848 m n. m.), Dhaulágiri (8 172 m n. m.), Sita Chuchura (6 611 m n. m.), Dhampus Peak (6 012 m n. m.). Údolí řeky pokračuje dál do mystického Mustangu. Tam snad naše kroky zamíří někdy jindy.

obr.: výškový profil trasy

 

Video - Nepál: Dhaulágiri trek

 

 

CK Rajbas – Outdoor Travel

Tuto specifickou cestovku založil v roce 1998 Honza Odehnal. Rajbasácké akce sám na vlastní kůži průzkumně absolvoval a následně mnohokrát průvodcoval. 

CK Rajbas má přes 20 lez zkušeností s pořádáním zájezdů a zakládá si na tom, že její průvodci jsou sami zkušení cestovatelé a dobrodruzi, kteří nabízené destinace znají "jako své boty".

V nabídce CK Rajbas najdete zájezdy do více než 80 zemí světa, které jsou rozdělené dle kategorií a označené stupněm obtížnosti. Sopky, pralesy, vodopády, velehory, pouště, dobrodružství za polárním kruhem,... Z pestré nabídky si prostě vybere každý!

>>> CK RAJBAS <<<

 

Sestup do Marphy

Příští den šlapeme přes další zasněžené sedlo (5 244 m n. m.) a po deseti hodinách pochodu, už za tmy, sestoupíme do Marphy (2 670 m n. m.). Sestup byl drsný a skoro necítíme nohy. Výborné jídlo, postel, pivo, to je zasloužená odměna. A navíc dnes začíná nepálský svátek Tihár a v kamenných uličkách to opravdu žije.

 

Odlet se blíží

Ráno se probouzíme do slunečného rána a je nám trochu smutno, protože naše jedenáctidenní putování se blíží ke konci. Zbývá nám do odletu už jen několik dní. Využijeme je k návštěvám hinduistických a budhistických klášterů v Muktináthu a Jhongu, než se přesuneme zpět do Káthmándú – hlavního města Nepálu. To nám dokresluje celkový obraz o životě místních v údolí řeky Kali Ghandaki. Ležíce mezi vrcholy Annapuren a Dhaulágiri je údajně nejhlubším údolím na světě.

 

Tip na závěr

Trek byl úžasný. Chcete-li si užít Himaláj v jeho klidu, síle a kráse s jedinečnými výhledy, využijte jednu z posledních možností, kdy se zde můžete pohybovat v přítomnosti jen minima turistů! Vřele doporučuji.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Jan Odehnal

Zdroje: archiv autora, rajbas.eu

Přechod masivu Králického Sněžníku

Cestopisy a reportáže

Radosti a strasti přechodu Králického Sněžníku vám v dnešním článku sepsala Katka Balcarová, která se věnuje široké škále sportů, především potom lezení, běhu a turistice.

Cesta přes Istanbul s dobrodruhem Vojtou Kaderou

Cestopisy a reportáže

Baťůžkář Vojta Kadera je dobrodruhem každým coulem. Své netradiční zážitky a svébytný způsob cestování sepisuje do krátkých povídek. Jednu z nich si můžete přečíst v našem dnešním článku. 

Tomík na cestách

Cestopisy a reportáže

Tomáš Vejmola je dobrodruh, který holduje nevšednímu způsobu dopravy. Oblíbil si především tuk-tuk, motorizovanou tříkolku, obvykle využívanou jako taxík. Kam se Tomáš vydá tuk-tukem tentokrát?

Vybíráme pro vás

3 660  (18.06 %) 2 999 

Porovnat

3 920  (18.39 %) 3 199 

Porovnat

6 590  (23.54 %) od 5 039 

Porovnat

9 490  (24.98 %) 7 119 

Porovnat

9 990  (25.04 %) 7 489 

Porovnat

7 890  (22.32 %) 6 129 

Porovnat

7 890  (29.29 %) od 5 579 

Porovnat

4 223  (21.17 %) 3 329 

Porovnat