Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Ženou ženu severem - běžkování v Laponsku

Byla jednou jedna žena, která kdesi za polárním kruhem, nasadila běžky a vydala se objevovat krásy Laponska.


Obsah

Tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastným, řekla jsem si na konci února, po sezóně, v níž běžky zůstaly schované, v Česku bylo hodně nad nulou a sníh jsem si už nedokázala ani představit.

A pak přišla ta nabídka. Totiž, jet si pořádně zaběžkovat daleko na sever za polární kruh, do tajemného Laponska. No, ona to nebyla ani tak nabídka, jako spíše hec mého kamaráda: „Slyšel jsem, že kdesi na severu Švédska za polárním kruhem je sněhu dost a navíc jsou tam chaty plné dřeva, 10 až 20 kiláků od sebe. A letos je nejlepší důvod to ověřit. Kdo chce jet se mnou, tak má šanci, ale ženský neberu. Jedině, kdyby chtěly dokázat, že vydrží více, nebo alespoň stejně jako chlap."

Moje rozhodnutí bylo rychlé. Dobrovolně jsem se stala členkou podivné skupiny dvou chlápků toužících po zážitcích z "drsného severu", netušíc, co všechno mě čeká. Skutečnost byla totiž značně odlišná od původních představ.

 

 

      Představení účastníků

Táňa

Před mnoha lety pověsila svou profesi výuku angličtiny na hřebík a začala se na plný úvazek věnovat průvodcování zájezdů do přírody. V Laponsku se osvědčila a od té doby tam odprůvodcovala 5 běžkařských zájezdů.

 

 

Ode

Má na svědomí tento běžkařský vandr, kterým rozšířil běžkařské zájezdy do Finska. Jednatel CK Rajbas – Oudoor Travel.

 

 

 

Castro

Kamarád a švagr Odeho s nezapomenutelnými obřími řízky.

 

 

obr.: mapa trasy

 


Než prohnali ženu severem

Zatím jsem však natěšená, odhodlaná jít do všeho a užít si to naplno. Konečně přichází den D na konci března a my (mí dva zdatní kamarádi a já, už méně zdatná) se vydáváme na cestu. Po příletu z jarně rozkvetlého Česka, kde jsme v 18 stupních nad nulou vypadali s lyžemi poněkud kuriózně, se najednou v botaskách ocitám v Kiruně v mínus 6 stupních v pravé poledne, v metrech sněhu a ledovém větru, který proniká až do morku kostí. Těžké pohorky jsem totiž vyřadila, aby byl batoh s veškerým jídlem lehčí. I tak váží téměř 18 kilogramů. Alespoň mám důvod koupit si severské sněhule – vylepšené české filcáky. To je teploučko!

 

Romantický srub s kamny

Pohoda ale netrvá dlouho. I když před první "nocí hrůzy" jsme si užili romantickou projížďku při zapadajícím slunci, procházku po losích stopách, kochání se mizejícím sluníčkem, vnímání ticha i skvostnou večeři. Laponsko je učiněná nádhera a mé romantické srdce plesá! Mimochodem, v tuto roční dobu už je světlo téměř do 19 hodin a den se každých 24 hodin prodlouží o 8 minut, tedy mílovými skoky.

Avšak první ráno vstáváme do mínus 10 stupňů. Ano, taková byla teplota v srubu vybaveném kamny, nikoli však dřevem. Venku je mínus 24 stupňů. Castro se mě snaží alespoň psychicky zahřát hláškou, že kamna jsou po večeru ještě teplá. Ale ledová tříšť v ešusu svědčí o něčem jiném.

„Cos čekala," říká Ode. „Jsme na severu. Je pravda, že jsem ti slíbil chatu s kamny. A ta tu jsou, tak co. Myslel jsem, že si vezmeš automaticky jako já nejteplejší spacák, a ne toho mrzáka, co ho máš z Nepálu."

 

Nádherná venkovní scenérie

Pomalu se uklidňuji, protože venku je opravdu krásně. Bezmračné nebe, jiskřivý sníh a drsná laponská zima. Po rychlé snídani hup na běžky a hurá do stopy… Ale co to? Tělo neposlouchá, nemůžu se pohnout. Asi je těch 40 stupňů teplotního rozdílu příliš.

„Nechte mě tu umřít," říkám klukům. Neposlechli mě. Pomohli mi s báglem a já se nějak doploužila do nejbližší chaty. Odpočinek v teple mě vzpamatoval, batoh jsme poslali skútrem do další chaty a já se mohla konečně otevřít běžkařské nirváně… Jo, jde to!

obr.: výškový profil trasy

 

Video - Laponsko 2014

 

 

CK Rajbas – Outdoor Travel

Tuto specifickou cestovku založil v roce 1998 Honza Odehnal. Rajbasácké akce sám na vlastní kůži průzkumně absolvoval a následně mnohokrát průvodcoval. 

CK Rajbas má přes 20 lez zkušeností s pořádáním zájezdů a zakládá si na tom, že její průvodci jsou sami zkušení cestovatelé a dobrodruzi, kteří nabízené destinace znají "jako své boty".

V nabídce CK Rajbas najdete zájezdy do více než 80 zemí světa, které jsou rozdělené dle kategorií a označené stupněm obtížnosti. Sopky, pralesy, vodopády, velehory, pouště, dobrodružství za polárním kruhem,... Z pestré nabídky si prostě vybere každý!

>>> CK RAJBAS <<<

 

Od chaty k chatě

Do ledového srubu mě už nikdo nedostane, takže využíváme chaty. V každé jsou kamna, voňavé březové dřevo, plynový sporák i nádobí. Voda se nabírá z díry v ledu, kadibudky jsou občas zasypané sněhem, ale prkýnko z polystyrenu nestudí. Zažíváme večery při svíčkách na území bez signálu, zato s pravými severskými saunami vytápěnými dřevem, kde se válíte ve sněhu a pozorujete hvězdy. A pak cítíte neskonalé blaho.

Krásné slunečné dny se střídají s větrnými a sněhovými – počasí nám dopřává opravdu vše. Sem tam potkáváme psí spřežení nebo sněžné skútry, zajíždíme mimo "hlavní tah" do postranních údolí, kde není ani živáčka. Vytváříme stopu a na konci nás zase čeká útulná chata a správce, který je rád, že si s někým popovídá. Potkáváme zajímavé lidi a dokonce i české trampy s kytarou, takže trávíme jeden ze severských večerů zpěvem písní.

 

Poslední den

Batohy jsou však stále lehčí a lehčí, což je neklamná známka toho, že se nám poznávání Laponska na běžkách krátí. A je tady poslední den. Ani se nám nechce domů. Sice nás bolí záda, máme otlačené svaly, ale v duši pohodu a klid. A o to přece jde až v první řadě!

Není to "výlet" úplně pro každého, ale i přes počáteční obtíže mi švédská zasněžená krajina učarovala natolik, že si už snad ani nedokážu představit březen bez běžek a cesty za polární kruh. 


Základní údaje o trase

Oblast

  • Trasa na severu Švédska za polárním kruhem vedla většinou po tzv. legendární Kungsleden ("Královská cesta"), jenž vede nejvyššími švédskými horami.
  • Noclehy ve srubech švédského turistického spolku. 

Profil 

  • ↑ 2 215 m, ↓ 2 307 m, ↔ 158 km
  • Vychází se z 460 m n. m., nejvyšší dosažená nadmořská výška 1 140 m n. m.
  • Trek končí v 360 m n. m.

Délka

  • Zimní běžkařský trek trvá zhruba 6 dní a lze jej prodloužit o další etapy na jih.

Potřebné vybavení

  • Nutné kvalitní vybavení do -20 °C + nejlépe backcountry nebo alespoň turistické běžky.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Taťána Zavřelová

Zdroje: archiv autora, rajbas.eu

Přechod masivu Králického Sněžníku

Cestopisy a reportáže

Radosti a strasti přechodu Králického Sněžníku vám v dnešním článku sepsala Katka Balcarová, která se věnuje široké škále sportů, především potom lezení, běhu a turistice.

Cesta přes Istanbul s dobrodruhem Vojtou Kaderou

Cestopisy a reportáže

Baťůžkář Vojta Kadera je dobrodruhem každým coulem. Své netradiční zážitky a svébytný způsob cestování sepisuje do krátkých povídek. Jednu z nich si můžete přečíst v našem dnešním článku. 

Tomík na cestách

Cestopisy a reportáže

Tomáš Vejmola je dobrodruh, který holduje nevšednímu způsobu dopravy. Oblíbil si především tuk-tuk, motorizovanou tříkolku, obvykle využívanou jako taxík. Kam se Tomáš vydá tuk-tukem tentokrát?

Vybíráme pro vás

Dětský chránič páteře Scott Airflex Junior Vest

3 590  (32.9 %) od 2 409 

Porovnat

299  (16.72 %) 249 

Porovnat

399  (30.08 %) 279 

Porovnat

3 399  (55.9 %) 1 499 

Porovnat

1 059  (15.11 %) 899 

Porovnat

Dětská lyžařská přilba Uvex Heyya

1 759  (38.66 %) 1 079 

Porovnat

3 490  (25.72 %) 2 593 

Porovnat

2 690  (39.07 %) 1 639 

Porovnat