Mačky vs. nesmeky, kdy je nazout a které?
Obsah |
Úvod
S příchodem zimy nastává období, kdy chystání se na túru s sebou nese i řádnou připravenost. Jak se říká, „kdo je připraven není překvapen“. V poslední době máme zimy spíše o ledové krustě nežli zasněžené pláně. Tedy se hodí přibalit do batohu i nějaké ty hroty navíc a předejít tak možnému nepříjemnému pádu, jenž by zkazil výlet. Pojďme si společně přiblížit tuto problematiku, ať víte, jaké budou vhodné pro vás.
Jak vybrat ty správné?
Ač se to může zdát snadné, nesmeků i maček je na trhu nepřeberné množství s různými cenami, jak tedy vybrat ty správné? Na začátku je třeba si položit pár otázek:
Účel – do jakých hor a s tím i souvisejících podmínek se budete vydávat? Podmínky při túře na turistickém chodníku v českých horách mohou být podstatně rozdílné nežli VHT přechod švýcarských čtyřtisícovek. Dále, zda se chystám na jednodenní túru či větší přechod, kde potřebuji ušetřit váhu i objem v batohu.
Kompatibilita s obuví – dalším klíčovým faktorem je obuv, na kterou budete chtít mačky či nesmeky upevnit. Nesmeky musí dobře sedět na dané obuvi, zejména pokud je její podrážka spíše měkči a snadno se prohne. Pokud přichází volba spíše na mačky, ty se použijí v závislosti na typu boty. Buďto turistické či poloautomatické/plnoautomatické, ale o tom více níže.
Výše investice – částka, kolik chci do daného vybavení investovat je přímo úměrná tomu, jak často ho budu využívat. Pokud plánuji pouze občasné použití na městském terénu, mohu sáhnout po levnější variantě. Pokud se chystám častěji do hor či naročnější VHT přechody, potřebuji kvalitně propracované mačky či nesmeky, na které se budu moct spolehnout i řadu sezón.

Výběr základních typů
Nesmeky
Jednou z možností, jak zůstat v zimě na ledovce bezpečně v pohybu jsou právě nesmeky. Jejich využití uplatníte v jednodušším terénu, ať už ve městě na zledovatělém chodníku či výšlapu do hor. V zimě by měli mít místo ve vašem batohu, jelikož se počasí i podmínky rychle mění.
Druhy nesmek
Výběr je ze dvou základních kategorií:
Gumové nesmeky - se špunty či malými hroty – jsou nejzákladnější a cenově nejvíce dostupná varianta. Nehodí se na horskou turistiku. Proč? Malé hroty či špunty nezvládnou držet oporu nohy ve strmém výstupu. Využijete je spíše na zledovatělém turistickém chodníku či městském terénu.
V prodeji najdete ve variantě gumového kola, jenž se přizpůsobí tvaru podrážky či již vytvarovaného návleku. Případně minimalistické pásky, jenž nasadíte pouze na špičku boty. Hroty na mohou být tvrdé plastové či drobné kovové.
Výhoda je cena v řádu stokorun, kompaktní rozměry a snadné použití, jenž obnáší snadné nasazení či sundání, obdobně jako návleky na boty u lékaře. Nevýhodou je jejich rychlé opotřebení, jelikož guma/páska se často rychle prodře, proto jsou určeny spíše pro občasnou potřebu.

Řetízkové ultralight nesmeky v kombinaci s gumovým návlekem, vhodné na běh/lehkou turistiku, pokrývají nezbytnou styčnou plochu.
Řetízkové nesmeky:- s menšími/většími hroty. Ty s menšími hroty oceníte zejména na běh po namrzlých chodnících a v ledovatém terénu, kde stačí menší opora. S většími kovovými hroty jsou „mezistupněm“ mezi nesmeky a turistickými mačkami. V místě podrážky jsou umístěny hroty, jež jsou vzájemně propojeny řetízky. Tudíž jsou skladné, ale zároveň robustní.
Na městský terén už jsou hroty moc veliké a chůze na nich by nemusela být příjemná. Hodí se na zimní přechody hor či pro častější použití při zimní turistice, kde se střídá zmrzlá půda se zmrzlou vrstvou sněhu. Ocelové hroty se do takového terénu skvěle „zakousnou“ a poskytnou vám ideální oporu.
Výhoda je, že skvěle přilnou k podrážce a drží na noze i v prudkém terénu. Pokud hledáte nesmeky do náročnějšího horského terénu, vhodnou volbou mohou být například tyto: Vyrábí se v několika rozměrech: S,M,L, XL dle velikosti boty a jejich nasazení/sundání je obdobné jako u klasických gumových nesmeků.
Pozor ale, pro náročnější VHT turistiku či lezení, ani řetízkové mačky nenahradí.

Řetízkové nesmeky s většími hroty, ideální na zimní turistiku a přechody hor, guma nezasahuje do prostoru podrážky, tudíž se tak snadno neopotřebuje, lepší opora pro chodidlo.
Mačky vs. nesmeky
Obě varianty mají plní stejnou funkci, avšak do trochu odlišného terénu. Řetízkové nesmeky poskytnou oporu v strmém terénu, ale pokud se chystáte na trasu s opravdu strmými výstupy, sestupy a traverzy, kde hrozí při uklouznutí pád z výšky, v takovém terénu je na čase nasadit mačky.
Druhy maček
Mačky členíme primárně dle způsobu připevnění na turistickou obuv. Jak zjistíme, který typ je pro nás ten pravý? Primárně na základě kategorie zvolené obuvi na túru, jež se odvíjí od terénu a aktivity, jenž budeme provozovat.
Turistické mačky – padnou na jakoukoli turistickou obuv, jsou stabilní a dobře drží i na měkkých turistických botách kategorie A/B. Jejich výhoda je tedy univerzálnost použití a také jejich cenová dostupnost a rychlé a snadné obutí na nohy. Jsou určeny do lehčího či středně těžkého VTH terénu, čímž se myslí turisticky značené cesty a svahy, kde nám obvykle postačí turistický cepín.

Ukázka uchycení turistických maček.
Poloautomatické turistické mačky – tento systém je o něco pevnější a zapotřebí užití turistické obuvi, která pro to určena. Většinou se jedná o kategorii C/D, jenž jsou tvrdé boty s upravenou patou. Ta je doplněna o speciální drážku, o kterou se opře poloautomatické upnutí, špička je shodná s užitím turistických maček. Spolehlivě drží na tvrdých botách v prudkých traverzech, jejich výhoda je vyšší spolehlivost nežli u maček turistických. Řadí se do vyšší cenové kategorie a jejich volba, vzhledem k potřebám kompatibilních bot, je omezenější.

Poloautomatické mačky, jenž se dají snadno předělat na plnoautomatické, mají výměnnou špičku.
Automatické mačky – jedná se o nejspolehlivější a nejpevnější systém maček. Určen je převážně pro tvrdé a expediční boty s drážkou na špičce i patě či pro skialpinistické lyžáky. Jejich upnutí na obuv je rychlé a vzhledem k systému snadné. Tyto mačky se používají v rámci vysokohorských expedic či těžkého horského lezeckého terénu. Na ledolezení existují ještě lezecké automatické mačky, které se od klasických liší ve speciálně upravené špičce s výměnnými hroty. Využívají se u častých vysokohorských expedic v kombinaci s mixovým lezením.

Detail upevnění špičky a paty automatické mačky na skialpové lyžáky.
Na trhu je výběr ze značného množství. Narazit můžete na mačky 10-ti či 12-ti hroté v rozdílném materiálu hliníkové či ocelové. Vše pak závisí na vašich preferencích: váhy vs. životnosti a hlavně účel užití do terénu a požadavcích na spolehlivost. Například hliníkové mačky se mohou váhou přiblížit nesmekům, ale jejich životnost při častém použití na místech, kde je kombinace ledu a skály bude podstatně nižší, nežli u ocelových.
Vlastní zkušenost
Jako u většiny výbavy, ani zde nelze zvolit jeden univerzální kousek na všechny sporty. Mě samotné se osvědčily řetízkové nesmeky pro běžnou turistiku či trailový běh. Pořídila jsem si jak klasické, na toulky po horách, tak i ultralehké, jenž lze sbalit do malého balíčku a v případě nutnosti je za trailového běhu vytáhnout z vesty, při procházce se vejdou i do kapsy.
Na vysokohorskou turistiku používám ocelové 12-ti hroté turistické mačky. Důvodem je větší stabilita a spolehlivost na tvrdém ledu, zároveň odolnost a jejich životnost. Považuji je za takové své univerzální, jelikož s nimi chodím jak na zimní VHT s botami kategorie B/C, tak je nasazuji i na skialpové lyžáky při skitouringových výstupech. Ano, i turistické mačky nasadíte na tvrdou obuv či lyžáky, jen to dá trochu více práce a pozornosti s řádným upevněním, abyste měli opravdu jistotu, že vás v prudkém svahu podrží.

Momentka z podzimního výstupu na Marmoladu - Punta Penia.
Užitečné odkazy
Autor: Kamila Zelinková
Zdroje: archiv autora