Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Nejlepší turistické pochody pro toulavé boty

Dlouhá chůze má nespočet benefitů. Perfektně si při ní vyčistíte hlavu a tělo necháte odpočinout od stresu. Na nejlepší turistické pochody můžete vyrazit sami, s rodinou i s partou přátel. Kam? Máme pro vás pár tipů.


Popisek: Velikost batohu volte podle délky trasy. U krátkých pochodů si vystačíte i s ledvinkou.

Obsah

Trasy turistických pochodů si můžete vymýšlet sami. Chce to trošku přípravy, znalost čtení v turistických mapách a hlavně mít nápad, kam vyrazit. Nebo se můžete vydat na některý z organizovaných turistických pochodů. Za symbolické startovné získáte vyladěnou trasu, poznáte nová místa a spoustu nových lidí. Navíc u organizovaných pochodů bývá u kontrolních stanovišť občerstvení, posílené bývají i spoje hromadné dopravy.

 

Co si vzít na turistický pochod?

Určitě si pořiďte dobré turistické boty, které před pochodem párkrát prošlápnete. Výběrem kvalitní obuvi navíc předejdete otlačeným kotníků a achilovce odřené do krve. Vyplatí se boty také naimpregnovat. Oblečení podřiďte počasí a nezapomeňte na pravidla vrstvení. V chladnějším počasí se budou hodit funkční kalhoty a nepromokavá bunda, v teplých dnech vsaďte na krátké kalhoty, funkční triko a lehkou větrovku.

Určitě nezapomeňte na sluneční brýle a kšiltovku, nebo podle počasí čepici a rukavice. Jdete-li kratší pochod, doporučujeme běžeckou vestu, do které se vleze láhev na pití a lehká svačinka. U delších pochodů je lepší batoh, do kterého si můžete sbalit dostatek pití (případně hydrovak), svačinu a třeba i náhradní triko.  

Tip: Na delší trasu doporučujeme přibalit menší lékárničku se zásobou náplastí, fenistilu a karty na vytažení klíštěte

   

 

Jak vybrat boty na turistiku

Aneb jak vybrat boty na trek. Ideálně zvolená obuv = základ úspěchu a dobrého pocitu z výpravy. Abyste nešlápli vedle jako mnozí experti v městských teniskách nebo dokonce žabkách, přečtěte si, jak správné boty vybrat. 

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Nejlepší turistické pochody v Čechách a na Moravě

Češi jsou národ turistů a organizovat pochody nás zkrátka baví. Ty nejstarší se chodí od roku 1966 a neustále přetlačují o prvenství v počtech konání.


Popisek: Trekingové hůlky jsou výborné na dlouhé pochody. Dodají oporu a zvýší stabilitu při chůzi. 

 

 1. Pochod Praha – Prčice
  Chodí se v druhé půli května a na výběr je 21 tras od dětské až po náročnou 75 km trasu pro zdatné chodce. Stačí si vybrat, kterou trasu půjdete, a elektronicky zaregistrovat počet účastníků.
  Termín: květen
  https://praha-prcice.cz/

 2. Horažďovická padesátka
  I tady je na výběr několik různě dlouhých tras. Oblíbená je krátká trasa pro děti, ale také ta nejdelší 100 km dlouhá štreka.
  Termín: květen
  https://hd50.webnode.cz/

 3. Přerovská padesátka – memoriál Jiřího Caletky
  Oblíbená moravská akce nabízí několik tras od 6 do 50 km.
  Termín: březen
  https://kct.cz/akce/prerovska-50-memorial-jiriho-caletky-132603

 4. Středočeská šedesátka
  Výborná akce, která se každý rok koná na jiném místě. Máte tak šanci poznat okolí Prahy jinak než z jedoucího auta.
  Termín: duben
  https://kct.cz/akce/stredoceska-60-135720 

 5. Štramberský Jasoň
  Populární akce na severu Moravy dokáže ukázat úžasná zákoutí tohoto rázovitého kraje. Můžete si dát krátkou procházku z Kopřivnice přes Paseky, která je vhodná pro děti i seniory, nebo se protáhnout a jít z Ostravy přes Olešnou.
  Termín: květen
  https://www.bezvabeh.cz/strambersky-jason

 6. Pochod přes tři hrady
  V krásném orlickém kraji se můžete vydat na některou z 18 pěších tras. Pro děti je připravena speciální pohádková trasa a stezka s úkoly.
  Termín: květen
  https://www.kct-sopotnice.com/index.php/pres-tri-hrady

 7. Krajem bitvy u Lipan
  Po stopách historické bitvy se vydává pochod v okolí Českého brodu. Na výběr jsou trasy od 14 do 60 km.
  Termín: květen
  https://pochod.vbrode.cz/kbul

 8. Červenokostelecká stovka
  Patří k pochodům, které už překračují rozmezí jednoho dne. Na trasu dlouhou 100 km totiž máte 24 + 1 hodinu. U kratších tras se počítá s tím, že je zvládnete v limitu jednoho dne.
  Termín: červenec
  https://www.klubturistu.cervenokostelecko.cz/Akce/cervenokostelecka-100

 9. Pražská stovka
  Patří k náročným ultratrailům, které si žádají výbornou fyzickou kondici, ale také solidní výbavu. Ve skalnatém terénu Kokořínska jsou doporučené nesmeky a hole, protože pochod se koná v zimním počasí.
  Termín: říjen až prosinec
  http://www.dalkovepochody.cz/ps.trasaa_2023.html
TIP: Ultra dlouhé pochody se chodí i za tmy. Kvalitní čelovka tak patří k základní výbavě. 

Popisek: Tohle je oblečení na krátký rodinný výlet. Na pochod zvolte kvalitní outdoorový oděv a turistickou obuv.

 

Turistické pochody na několik dní

Pokud se vám dlouhá chůze dostala opravdu do krve, je čas přesunout se k dalším výzvám. Můžete se zúčastnit Čtyřdenního pochodu Opava nebo se vydat na přechod Beskyd mezi třemi horskými chatami.

Putuje se na lehko, ale co nemáte na zádech, zkrátka nemáte. U těchto pochodů máte na noc zázemí v horských chatách, kempech či penzionech. Musíte ale pamatovat na náhradní funkční prádlo, ponožky, láhev na pití a jídlo, které vám dodá energii přes den. Rozhodně se vyplatí přibalit trekingové hůlky, powerbanku a pláštěnku.

Akce vybírejte srdcem i rozumem. Sami nejlépe víte, na co aktuálně fyzicky máte. A i když jsou na většině akcí povolení čtyřnozí parťáci, doporučujeme jejich účast pečlivě zvážit. Pochod v davu není pro každého psa. Nejlepší turistické pochody jsou totiž ty, ze kterých se vrátíte unavení, ale celí a duševně odpočatí.

 

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Lucie Kručková

Zdroje: archiv autora, pixabay.comunsplash.com

Jak si vybrat to správné místo na kempování v Čechách

Poradna

Chcete s přáteli, rodinou nebo jen sólo vyrazit někam pod stan. Ale kam zamířit – do kempu nebo mimo kemp? A jaké vybavení budete potřebovat? Poradíme vám v tomto článku.

Jak se zbavit zápachu z bot

Poradna

Zápach bot. Prima téma. Moc nevoní, mluvit se vám o něm nechce, příjemné pocity nevyvolává. Někdo se s ním trápí denně, někoho zápach z bot překvapí jen výjimečně. Zabojujte s ním společně s námi!

Jak vybrat boty na turistiku

Poradna

Aneb jak vybrat boty na trek. Ideálně zvolená turistická obuv = základ úspěchu a dobrého pocitu z výpravy. Abyste nešlápli vedle jako mnozí experti v městských teniskách nebo dokonce žabkách, přečtěte si, jak správné boty vybrat.

Vybíráme pro vás

1 299  (48.5 %) od 669 

Porovnat

3 390  (42.8 %) od 1 939 

Porovnat

4 390  (35.33 %) 2 839 

Porovnat

1 890  (14.87 %) 1 609 

Porovnat

4 690  (35.2 %) od 3 039 

Porovnat

Dětské sandály Hi-Tec Maleni Jr

1 099  (46.41 %) 589 

Porovnat

1 749  (55.46 %) 779 

Porovnat

2 499  (44.02 %) od 1 399 

Porovnat