Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Doprava nad 300 Kč zdarma

Test: Krosna Osprey Aura AG

Testovna

Podrobněji se dnes zaměříme na jeden z nejoblíbenějších dámských batohů americké značky Osprey, který si získal několik prestižních ocenění a jeho zádový systém Anti Gravity™.

Rozhodla jsem se vzít testování do vlastních rukou a vytáhla krosnu na pěší túru severem Itálie do horských podmínek Dolomitů. Týden v terénu a 100 km pěšky s krosnou s plnou polní na zádech.

Potřebovala jsem parťáka na cesty - batoh který mě nezklame a naskládám do něj vše potřebné a ještě navíc foťák a hromadu objektivů k tomu. Hledala jsem batoh, který bude jako kouzelná kabelka - malý zvenku, velký uvnitř. A co si budeme dámy povídat - aby byl lehký. Abych měla sílu ho nést a vynést do hor se vší tou zátěží, co s sebou na túru potřebuji. A nejlíp aby se tam vešla aspoň tabulka čokolády navíc... ta se nikdy neztratí.

Krátké info o batohu OSPREY AURA AG:

Batoh Aura je v nabídce značky Osprey již řadu let a je k dostání v 50ti a 65ti litrové verzi. Letošní dámské modely jsou ve třech, poměrně klasických barevných variantách - červené, modré a šedé. Já jsem volila červenou v 50ti litrové verzi a určitě mne nezklamala. Krosna je k dostání také v lehce modifikované pánské variantě pod jménem Atmos (také ve dvou variantách 50 a 65l).

Krosna má špičkový nastavitelný zádový systém a bederní pás pro pohodlné nošení a odvětrávání zad. Za samozřejmost považuji spodní a horní vstup a mnoho úchytů a popruhů na karimatku, trekové hole, cepíny apod, které každý jistě využije dle svého. Milým bonusem je odnímatelné víko se dvěma kapsami, kterým můžete zmenšit či zvětšit batoh podle potřeby. I když mi zpočátku chyběly malé vnitřní kapsičky, postupem času jsem více ocenila velké boční kapsy na bederním pásu, které (na rozdíl od těch vnitřních) jsou v dosahu i během pochodu a bez problémů pojmou i velký smartphone, který se většinou do postranní kapsy nevejde.

První den na výdejně 4camping.cz

Vyzvedávám nové vybavení - karimatku, bivak a ... vysněnou krosnu. Tenhle kousek Vás tak nějak dostane už napoprvé - zamilujete se. Ne na první pohled, ale na první objetí, kdy si dáte batoh na záda a zjistíte, jak příjemný může být. Vyšší řady batohů Osprey se totiž pyšní nejen skvěle odvětrávaným zádovým systémem AntiGravity™, ale také bederním pásem Fit-on-the-Fly™, který hodně pruží kolem těla, a tak máte pocit, jako by Vás zezadu skutečně někdo objal. Na cestách je opravdu velkým pomocníkem, protože hodně váhy rozloží na bedra a na ramenou tak pociťujete opravdu jen lehkou zátěž. Materiál je na zádech velice příjemný a přestože je měkký, neubírá mu to na odolnosti.

BIO

Název: Aura AG
Výrobce: Osprey
Hmotnost: 2kg
Objem: 50l
Materiál: 100D x 630D Nylon Dobby
Spodní vstup: Ano
Přední vstup: Ne
Rozměry: 82 x 36 x 36 cm
Pláštěnka: Ano

Výškově nastavitelný zádový systém:

Ano
Nastavitelné ramenní popruhy: Ano
Velikost zad batohu: S/M
Boční vstup: Ne
Příprava na hydrovak: Ano
Kapsa na notebook: Ne

Testovací jízda - Pěšky přes Severní Itálii:

Batoh si na cestě prošel takřka vším, co nás mohlo potkat. Ať už to byla doprava autobusem, autem či na motorce, sluníčko, déšť a teploty od nuly až po téměř 40℃, pěší výšlap do výšky 2300 m n.m., či mnohé další vzestupy a pády na cestě.

První, co mne opravdu potěšilo hned na začátku cesty bylo odnímatelné víko. Není totiž jen k tomu, že ho můžete nechat doma, ale ideální i k tomu, abyste do něj chytře naskládali vše potřebné na cestu autobusem. Jednoduše odepnete na nádraží, krosnu přepravíte v zavazadlovém prostoru a víko se svačinou si pohodlně vezmete na palubu.

Při výběru jsem příliš nehleděla na počet úchytů, oček, a popruhů a proto mě mile potěšilo, že jsem na krosnu mohla i zvenku pověsit všechno, co bylo potřeba - karimatku, bundu, foťák, pití, hole… Vše co potřebujete mít po ruce se vejde a co víc - všechny úchyty máte při chůzi na dosah ruky! Tuhle vlastnost jsem ocenila velice brzy a velmi si ji vážím. Svoje cesty totiž absolvuji často sama a není nic horšího, než zastavovat pokaždé, když si chcete vyndat lahev s pitím. Boční kapsy na pití jsou velmi důmyslně řešené a lahev tak můžete snadno vyndat a zandat, aniž byste si, jak tomu občas bývá, téměř vykloubili rameno. 

Zkušenější cestovatelé navíc jistě ocení přípravu na hydrovak, který jim uvolní další místo v kapsách a vyřeší problém s těžkými a neforemnými lahvemi na pití. Na cestě mi tato vychytávka poměrně chyběla a buďte si jisti, že Hydrovak Osprey je před mým dalším tripem první položkou na nákupním seznamu. 

Zádový a bederní systém Antigravity™ a Fit-on-the-Fly™

Koncept celého batohu stojí na zádovém systému, který je velmi jedinečný a skvěle sedí. Konstrukce má pevný základ, na který je napnutá síťovina zádového panelu, která je v kontaktu se zády a rameny. Zádový systém se vyrábí ve dvou velikostech a každá se dá nastavit přesně na vaši postavu. Batoh je tak velmi pohodlný na nošení, jelikož se v podstatě nedotýká vašich zad. Skvěle rozloží váhu, takže záda ani ramena i při velké zátěži opravdu nebolí a večer nechcete krosnu vlastně ani sundat.

Materiál celého batohu je velmi odolný a zároveň příjemný na těle. Bederní pás je velmi široký a z poměrně pevného materiálu. Na jednu stranu je tak pás velmi odolný a rozloží velkou váhu, na druhou stranu je i velmi tvrdý na těle a tak se může stát, že hodně tlačí na kyčelních kostech. Z vlastní zkušenosti bych řekla, že jde o zvyk. Po několika dnech mi už tlak nevadil a kůže si zvykla, takže rozhodně radím to pár dní vydržet. Myslím si, že obavy nejsou nutné a věřím že je to pouze o zvyku, ale chápu, že první dny mohou být poněkud náročné. Celkový výsledek však rozhodně stojí za to.

Kapsy, kapsičky a jak se do krosny vejdu? Jedna z věcí, která mně překvapila, byla ohledně počtu kapes. Uvnitř krosny ani zvenku totiž nenajdete obvyklé velké množství malých kapsiček, ale pouze velkou strečovou kapsu na přední straně. Všechny ostatní (a menší) kapsy jsou řešeny tak, aby bylo možné do nich dosáhnout, aniž byste si batoh sundali ze zad.

Taky si myslíte, že čím víc kapes, tím lépe? Taky jsem si myslela, že mi budou chybět, ale opak je pravdou. Krosna má spoustu místa v malých kapsách, které jsou důmyslně řešené a můžete je využívat i v průběhu výšlapu. Výhodou tak je to nejlepší - krosnu nemusíte ze zad sundat třeba celý den!

Hodnocení: 90%

+

  • Nastavitelný zádový systém skvěle rozloží váhu na těle    
  • Velmi příjemný a odolný materiál
  • Dostatek popruhů a kapes
  • Velké a prostorné bederní kapsy
  • Integrovaná pláštěnka
  • Odnímatelné víko se dvěma kapsami
  • Očka pro připevnění trekových holí za chůze

  • Bederní popruhy z poměrně tvrdého materiálu
  • Batoh bez připevněné karimatky nestojí na zemi   

Batoh Osprey Aura hodnotím velmi pozitivně a myslím že milovníci outdoorových sportů si ho určitě oblíbí tak, jako já. Při lehčím zatížení se určitě může hodit na nejrůznější výlety s rodinou či kamarády. Stane se věrným a úžasným společníkem na cesty nejen do hor a vy už ho nikdy nebudete chtít sundat.

Doporučujeme.

Zdroje: Irena Bártíková

6. 8. 2018

Test - Jednorázový ekologický gril Casus Grill

Testovna

Vyzkoušeli jsme novinku na českém trhu, cenami ověnčený "eko-friendly produkt" - jednorázový ekologický gril Casus.

Velký test čelovek

Testovna

Čelovky. Stejně dobře poslouží při výstupu na osmitisícovku, při jízdě na kole i běhu, při večerním návratu z hospody i tehdy, když půjdete večer na chalupě ven pro dřevo nebo na fesťáku na toiku. Vybrat čelovku ale není žádná legrace.

Velký test středních turistických batohů

Testovna

Ve spolupráci s oblíbenými tištěnými médii jsme pro vás připravili velký test batohů střední litráže cca 28–40 l.

Vybíráme pro vás

Juniorský batoh Fox od značky Deuter je určen pro turistické a a horolezecké aktivity. Promyšlený systém...

2 890 Kč (20 %) 2 312 Kč

Nadstandardně vybavený trekový batoh Axiom 5 Manaslu 65:75 značky Lowe Alpine s nastavytelným zádovým...

5 390 Kč (14.99 %) 4 582 Kč

Batoh Pinguin Explorer 60 je ideálním partnerem pro vícedenní pobyty v přírodě. Nastavitelný zádový systém...

3 070 Kč (19.9 %) 2 459 Kč

Expediční batoh Pinguin Explorer 75 je vyroben tak, aby obstál i v těch nejnáročnějších podmínkách, nezklame...

3 260 Kč (19.66 %) 2 619 Kč

Velmi propracovaný turistický batoh Activent 55 od české firmy Pinguin s plnohodnotným nastavitelným...

2 850 Kč (20.04 %) 2 279 Kč