Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu

Test: multitool Leatherman Wave

Testovna

Jak dopadl v našem nejnovějším testu multifunkční nástroj Wave od renomované firmy Leatherman?

Firma Leatherman vyrábí špičkové multifunkční nástroje již více než 30 let. Na všechny nástroje se vztahuje celosvětová záruku 25 let. A to už něco znamená.

leatherman_wave_zavřený

Model Leatherman Wave je jeden z nejpopulárněj­ších, pojďme se podívat proč se tento stal nejprodávanějším nástrojem ve své kategorii. Když jsem si vybíral ze široké nabídky “multitoolů”, model Leatherman Wave mě zaujal na první pohled. Požadoval jsem hmotnost do 250 gramů, chtěl jsem nůžky a nástavec na bity. Wave mi nabídl vše, co jsem vyžadoval a navíc další užitečné nástroje. Wave se pro mě stal jasnou volbou a nepostradatelným pomocníkem doma i na cestách.

leatherman_wave_komplet

První dojem

Leatherman Wave je prodáván včetně koženého pouzdra a kódu pro registraci výrobku, který je na krabičce. Při celkové váze 241 gramů nabízí neuvěřitelných 16 funkcí. Celý nástroj působí velmi kompaktním a pevným dojmem. Už na první dotyk z něho vyzařuje precizní kvalita zpracování. Vše chodí s naprostou přesností a všechny nástroje jsou opravdu vysoce funkční. Je radost svírat v ruce takto špičkově provedený kousek. Bude radost ho používat.

leatherman_wave_bit

Bio Leatherman Wave:

Název: Wave
Výrobce: Leatherman
Záruka: 25 let
Počet nástrojů: 17
Počet bitů: 2
Délka čepele: 7,37 cm
Délka zavřeného nástroje: 10 cm
Hmotnost: 241 g
Pouzdro: ano
Kroužek na karabinu: ano
Materiál těla: nerezová ocel
Odkaz na e-shop: 4Camping.cz

leatherman_wave_schema

Vnější nástroje

Velkou výhodou je, že všechna ostří jsou k dispozici z vnější strany. Nože s hladkým i zubatým ostřím je možné otevřít jednou rukou. Jsou opravdu ostré a vyrobené z oceli 420HC s tvrdostí 58 HRC. Na vnější straně dále nalezneme pilku a pilník, který je z jedné strany drsnější na pilování kovu a dřeva a z druhé strany jemný, opatřený diamantovou vrstvou. Všechny vnější i vnitřní nástroje jsou opatřeny pojistkou proti nechtěnému zavření.

leatherman_wave_otevřený

Vnitřní nástroje

Uvnitř nástroje se schovávají kleště, které je možnost použít i ke štípání měkkých a tvrdých drátů. Čelisti kleští k sobě perfektně dosedají a na konci jsou zúžené. Uvnitř rukojeti je ukryto dalších 7 nástrojů. Na jedné straně je otvírák na lahve a konzervy, břit na odstranění izolace drátů, bit adaptér na velké bity včetně oboustranného bitu s rovným a křížovým šroubovákem. Další bity je možno dokoupit jako příslušenství. Na druhé straně jsou nůžky, velký plochý šroubovák a malý nástavec na bity včetně mikro bitu křížového a plochého.

leatherman_wave_čepel

Zkušenosti z používání

Jako první jsem zkoušel oba vnější nože, které jsou perfektně nabroušené a i tvrdší materiály řežou jako máslo. Pojistka perfektně dosedá, břity nemají žádnou vůli a při řezání se nůž dobře drží. Velkou výhodou je snadné otevření jednou rukou. Břit se zubatým ostřím je zvenku označen vroubkováním. Následně jsem zkoušel pilník, kterým lze bez problémů upilovat hřebík nebo srazit hranu dřevěné lati. Jemnější pilník jsem používal na nehty, kde fungoval lépe než speciální pilník z manikůry mojí ženy :) Pilka se díky kratší délce hodí na řezání menších průměrů. Je ostrá a do dřeva se zakusuje bez větších obtíží. Pilka i pilník jsou stejně jako břity opatřeny pojistkou proti nechtěnému zavření. Nůžky, které jsem na svém multifunkčním nástroji vyžadoval, jsou sice menšího rozměru, ale i tak funkční. Dají se použít ke stříhání papírových a látkových materiálů a také je můžete použít na stříhání nehtů, což se může na delších cestách hodit.

leatherman_wave_obsah balení

Opravdu silným nástrojem je nástavec na bity, který jsem si doslova zamiloval. V základním balení obsahuje jeden oboustranný bit s křížovým a plochým šroubovákem. Nástavec je zúžený pro speciální Leatherman bity a nejdou do něj dávat obyčejné šestihranné bity. Volitelně je možno dokoupit nástavec na standardní bity nebo sadu 21 zploštělých Leatherman bitů. Nůž obsahuje i adaptér na mikro bity s přiloženým mikro křížovým a mikro plochým bitem, které jsou vhodné na jemnější práce jako například šroubky brýlí nebo hodinek. Otvírák na konzervy a lahve obsahuje také čepel ve tvaru V určenou pro odstraňování izolace z kabelů. Lze s ním odstraňovat izolaci z tenkých i tlustších kabelů. Poslední dvě funkce jsou spíše dopočtu Jednou z nich je velký plochý šroubovák, který mi přijde zbytečný, protože je již jednou obsažen v nástavci na bity. Druhou pak pravítko, které je tam spíše pro okrasu než pro vážné měření.

Hodnocení: 95%

+

  • Čepele jsou přístupné z venku a jdou otevřít jednou rukou.
  • Malé, ale funkční nůžky.
  • Jemný pilník s diamantovou vrstvou.
  • Velký nástavec na bity.
  • Vše perfektně ostré a funkční.

  • Pouzdro je menší a k zapnutí je třeba větší síla.
  • V základním balení pouze jeden velký oboustranný bit.

Leatherman Wave se mi stal užitečným pomocníkem. Je to precizní a funkční nástroj a nikoliv jen dobře vypadající hračka. Používám ho doma i na cestách a stal se pro mě nepostradatelným parťákem. Nejužitečnější jsou pro mě praktické kleště, ostré břity na vnější straně, nůžky, pilník a velký nástavec na bity. Doporučil bych do všem, domácím kutilům i cestovatelům.

Doporučujeme.

Zdroje:

Petr Burian, leatherman.cz, outdoorportal.cz

Test: Křesadlo LMF FireSteel 2.0 Scout

Testovna

Obstálo křesadlo při putování v horách Kyrgyzstánu nebo bude lepší zůstat u starých dobrých sirek?

Test: Sukně Skhoop Short Down

Testovna

Mezinárodní testování, tak by mohl znít podtitul této recenze. Sukni pro vás totiž testovaly Slovenka Terézia a Češka Tereza.

Test: Nesmeky Nortec Trail

Testovna

Jak obstály nejlehčí nesmeky na světě v našem aktuálním testu?