Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Test: trekové hole Leki Photosystem Alu

Kyrgyzstánské testování praktické teleskopické trekové hůlky využitelné jako stativ pro fotoaparát a kameru.

Na všechny naše cesty tahám kameru. Poslední dobou se mi nedaří kameru udržet úplně v klidu. Kdo filmuje na vysokohorských trecích, tak to možná zná. Nikdo nečeká, až si sundáte batoh, zklidníte dech a v klidu připravíte kameru. Fotograf vyfotí a jde. Vy musíte mít klidnou ruku, zatajený dech a udělat časový záběr, většinou trošku delší. A než skončíte, jsou všichni v čudu a musíte je dohánět.

Už téměř 4 až 5 let (letos mi bylo 60) přemýšlím, zda bych neměl sebou tahat nějaký stativ. Jedná se ovšem o další váhu na zádech, ubírá prostor v batohu a v neposlední řadě je s ním složitá a zdlouhavá manipulace. Přemýšlel jsem i o teleskopické tyčce, na kterou by se dala kamera připevnit, aby alespoň vertikálně byla stabilní. Nakonec jsem vždycky odjel na další cestu s jedinou možností - držet kameru v ruce.  

Letos před cestou do Kyrgyzstanu jsem potřeboval nové trekové hůlky.  Na e-shopu 4camping jsem objevil hůlku („ Hůl Leki Photosystem Alu“) s fotoadaptérem.

 

První dojem:

Je to přesně ono.  Kvalitní lehká hliníková hůlka která v rukojeti ukrývá závit pro uchycení fotoaparátu.

Hůlku má člověk vždy při sobě. Stačí jen přišroubovat kameru a hůlku zabodnout do země, jednou rukou kameru přidržovat a druhou natáčet při snímání panoramat, případně ovládat zoom.

 

Bio Leki: 

Značka Leki je celosvětově známou firmou s lyžařským vybavením a trekingovými holemi, která na trhu působí již od šedesátých let minulého století. V roce 1974 uvedla společnost Leki na trh první teleskopické hole a ještě tentýž rok také výškově nastavitelné hole, což vyvolalo revoluci ve výrobě holí a zároveň vzbudila vlnu zájmu o jejich používání. Díky takto dlouhé tradici je společnost Leki nyní špičkou ve svém oboru a teleskopické hole jsou již standardem většiny turistů.

Další inovace, jako je speciální pečící systém, který dodal hliníkovým trubkám dostatek pevnosti, či pozitivní úhel, Ergosoft grip, Trigger systém či Soft Antishock a Super Lock Systém již jen dotváří tyto hole k dokonalosti, což dosvědčuje i fakt, že Leki mají jako jediné na světě TUV certifikát kvality.

Původ názvu Leki

Také často přemýšlíte, odkud pochází to které slovo? Pokud jste se zamýšleli i nad názvem Leki, jeho původ jsme zjistili za vás a není tak složitý, jak by se mohlo zdát.

Název Leki je spojením jména majitele společnosti – Lenharta a místa, kde společnost sídlila, německé obce Kirchheim.

A nyní již dost slovíčkaření a pojďme se podívat na samotné hole.

Bio Photosystem Alu:

Název:

Photosystem Alu

Výrobce:

Leki

Druh aktivity:

turistika

Odpružení (antishock):

Ne

Hrot:

Karbid

Rukojeť:

Pěnová, Aergon

Počet segmentů hole:

3

Rozsah délky:

70-150 cm

Prodloužená rukojeť:

Ne

Materiál tyčí:

Aluminium

Průměr tyčí:

1,8/1,6/1,4 cm

Použité technologie:

Aergon, Speedlock

Odkaz na e-shop:

4camping.cz


Speedlock

Použitá technologie Speedlock umožňuje pohodlné a především extra rychlé nastavení a upevnění délky hole i v silných rukavicích a nezávisle na počasí.

4camping Speedlock Leki

Testování a náš názor:

Pokud chci natáčet své jdoucí kolegy, tak stačí za chůze připevnit kameru, zabodnout hůlku a točit. I když jste ve vyšších polohách, stačí jeden bod podpěry a kamera je v klidu nezávisle na vašem dechu. Na Tian Šan nás odjelo 6 a po hůlce pošilhávali i ostatní účastníci vybavení fotoaparáty. Zatímco se ostatní vydýchávají, aby mohli fotit či točit, já připevňuji foťák na stativ tvořený trekovou hůlkou a snímám panorama nejvyšších vrcholků Tian Šanu a jsem nadšen.

Hned první pokus s fotoaparátem málem skončil fiaskem – v sedle na travnatém povrchu v silném větru se tyčka upevněná v hlíně vlivem větru uvolnila a pomalu skácela i s fotoaparátem. Naštěstí pád byl velmi pomalý a do trávy. Nicméně je to zkušenost – hrot není tak dlouhý, aby hůlka byla v zemi pevně ukotvena, mnohdy je i obtížné ji zabodnout. Stabilitu lze podle podmínek zlepšit použitím kamenů. Pokud jsme následně dělali skupinové fotky, většinou jsme k zajištění stability hůlky použili kamení. Rozhodně nikdo z fotografů už nefotil klasicky s umístěním fotoaparátu na nějakém vhodné rovné plošce. Hůlka byla vždy po ruce a velmi rychle připravená k použití.

Samozřejmě, že normální stativ je stabilní a lepší, ale pokud si vše nesete na zádech a třeba 10 dní nedorazíte někam, kde si můžete doplnit zásoby, tak určitě tuto možnost oceníte. Zejména pokud trekové hůlky máte stabilně ve výbavě.

Hodnocení: 95% 

+

 • Nezávislost snímku na dechu či třesu ruku
 • Kvalitní materiál
 • Nízká hmotnost
 • Praktické využití jako hůlky
 • Ergonomická rukojeť
 • Nastavitelná délka hole
 • Hroty z karbidu
 • Nízká hmotnost 300 g/kus
 • 10 letá garance dostupnosti náhradních dílů
 • Stativ vždy po ruce

-

 • Hrot je příliš krátký na stabilní zabodnutí
 • Obtížné zabodávání do tvrdého podloží

Trekové hole Leki Photosystem doporučujeme zajisté každému, kdo na svých toulkách přírodou rád  fotí či natáčí, a zároveň s sebou nechce neustále nosit těžký a neskladný stativ. Díky univerzálnímu fotozávitu na tyto hole snadno upevníte rozličné fotoaparáty či kamery. Vaše snímky tak budou dokonale ostré a nerozklepané nezávisle na vašem dechu.

Doporučujeme

TEST: Lezečky La Sportiva Tarantula

Testovna

Testerka Tereza vyzkoušela lezečky od značky La Sportiva. Pro koho se hodí? Jak se v nich leze? A jaké vychytávky bota má?

TEST: Čelovka Ledlenser HF8R Core

Testovna

Marcel Fronko cestoval do daleké Patagonie a na testování dostal čelovku od značky Ledlenser. Jak obstála při testování v divoké přírodě?

TEST: Sluneční brýle Uvex Sport Style 231 2.0

Testovna

Tester David Svoboda otestoval při svých dlouhých výletech na kole brýle od značky Uvex. Stojí za to do nich investovat?

Vybíráme pro vás

2 199  (27.29 %) 1 599 

Porovnat

1 899  (26.33 %) 1 399 

Porovnat

3 139  (22.3 %) 2 439 

Porovnat

1 599  (37.52 %) 999 

Porovnat

1 890  (24.92 %) 1 419 

Porovnat

2 899  (15.18 %) od 2 459 

Porovnat

1 040  (36.63 %) 659 

Porovnat

Trekové hole Leki Eagle

1 289  (24.83 %) 969 

Porovnat