Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Test: turistický batoh LOAP THAPA 50

Do spárů se nám dostala novinka od české firmy Loap, turistický batoh Thapa o objemu 50 litrů. Má šanci dostat se do batohové síně slávy?

První dojem

Batoh Thapa o dekla­rovaném objemu 50 litrů nabízí výrobce ve dvou barevných provedeních, v celkem profláklé černé se žlutými prvky a v zelené s červenými prvky. Mně se do ruky dostala zelená varianta a musím konstatovat, že když jsem batoh vybalil, byl to pro mě trošku šok. Čím déle jsem se na něj však díval, tím víc jsem si na barvu zvykal a dnes už mi, nejen, že nepřijde jeho barevná kombinace šílená, ale dokonce bych si troufl říct, že se mi začíná líbit. Přesto bych tuto kombinaci nabídl spíše dámské části outdoorové komunity.

czechout_test_loap_thapa50_2

Bio Loap:

Značka LOAP je vlajkovou lodí společnosti Piccollo spol s r.o., která byla založena v roce 1993. Původně značka nesla jméno LOOP, to však bylo v roce 2003 změněno na LOAP. Název LOAP vznikl spojením anglických slov Logical a Application, tedy „rozumné využití“.

Firma se zaměřuje na produkci sportovního oblečení a outdoorového vybavení. V portfoliu této značky naleznete kromě oblečení do města i přírody také obuv, batohy do práce i na túru, stany, spacáky i karimatky.

Loap dnes vyváží do Německa, Švýcarska, Velké Británie, Polska, Litvy, Lotyšska, Ukrajiny, Maďarska, Bulharska, Rumunska, Srbska, Řecka, Turecka a Venezuely.

Produkty jsou vyráběny v Indii, Pákistánu a Bangladéši, ale většina výroby se z důvodu zachování standardu kvality výroby stále dováží z Číny.

czechout_test_loap_thapa50_black

Kde se vzalo jméno Thapa

Často přemýšlím, kde výrobce přišel na ten, či onen název produktu a tak jsem se jal před samotným testováním procházet internet a hledat, kde asi jsou kořeny názvu Thapa. Zjistil jsem, že jde o celkem rozšířené příjmení napříč společenstvími v Nepálu, jehož původ je odvozen od kasty válečků a vládců. Nositelem příjmení Thapa je však také slavný operní pěvec a tak je nasnadě otázka, zda tím chtěl výrobce nenápadně projevit své sympatie k horám, Nepálcům nebo svou lásku ke klasické hudbě.

Opusťme však raději toto téma a pojďme se blíže podívat na samotný batoh.

czechout_test_loap_thapa50_3

Bio Thapa 50:

Název: Thapa 50
Výrobce: Loap
Země původu: Čína
Kód výrobce: BE1524
Druh aktivity: turistika
Využití: celoroční
Výkonostní určení: rekreační

Materiál svršku:

PES 300D honey RS

Objem:

50 litrů

Váha:

1350 g

Nosnost:

15 kg

Počet komor:

1

Zádový systém:

AFS

Plnění:

horní

Prsní spojka:

ano

Uchycení trekových holí:

ano

Příprava na hydrovak:

ano

Počet vnějších kapes:

2

Pláštěnka:

ne

Kompresní popruhy:

1 na každé straně

Použité technologie:

AIR FLOW SYSTEM

Odkaz na e-shop:

4Camping.cz
AIR FLOW SYSTEM (AFS)

AFS je účelně řešený pevný nosný systém používaný u batohů menších litráží. AFS dodává batohům maximální komfort pevnosti a ventilace.

Technické parametry

Batoh Thapa je jednokomorový středně velký turistický batoh, hodící se svoji litráží a nosností 15 kg spíše na kratší rodinné výlety nebo nenáročné vícedenní pobyty na čerstvém vzduchu. Vnější materiál batohu PES 300D honey RS je sice velmi lehký, ale zároveň poměrně tenký a tak bych Thapu nedoporučoval vystavovat přílišnému působení ostrých předmětů.

czechout_test_loap_thapa50_afs

Voděodolnost se jeví jako dostatečná, ale pokud plánujete častý pobyt v přírodě, bez ohledu na to, jaké zrovna panují povětrnostní podmínky, rozhodně bych být vámi dokoupil na batoh pláštěnku. Tu totiž výrobce k batohu nedodává.

Zádový systém AFS je poměrně pevný a díky vyztužení vyjímatelnou lamelou by se vám nemělo stát, že vás obsah batohu bude tlačit do zad. Postrádá však výškové nastavení a protože je zádový systém spíše kratší, mají vyšší jedinci utrum. Opět se proto budu opakovat, když doporučím batoh spíše dámám nebo menším jedincům.

czechout_test_loap_thapa50_1

Pochválit musím firmu Loap za řešení bederních popruhů. Ty jsou dostatečně polstrované, dobře padnou a navíc jsou vybaveny praktickými a dobře dostupnými kapsami na zip. Drobnou výtku bych ale měl k hrudnímu popruhu, který není snadné polohovat a tak musí batoh před každým nastavením „hruďáku“ ze zad. Polstrování a řešení ramenních popruhů odpovídá nosnosti i objemové kategorii a vaše ramena si na ně poměrně rychle zvyknou.

U batohu této litráže bych však rozhodně očekával víc kompresních popruhů na bocích. V případě neskladnosti nebo nestabilitě vašeho nákladu se tak snadno může stát, že se vám obsah bude v batohu přesouvat ze strany na stranu, zepředu dozadu, což komfortu při nošení příliš nepřidá.

na video

Velké plus pak uděluji výrobci za to, že nezapomněl na pitný režim nositele a batoh vybavil nejen dvěma hlubokými bočními kapsami vhodnými i k přepravě termosky nebo petky s nápojem, ale také systémem k uchycení vodního rezervoáru včetně středového vývodu hadičky a gumiček na obou ramenních popruzích.

Hodnocení: 75%

+

  • nízká váha
  • pohodlné a kvalitně zpracované bederní popruhy
  • neotřelý design a zajímavé barevné kombinace
  • příprava pro hydrovak
  • dobře řešené ukotvení trekových holí

  • nelze výškově nastavit zádový systém
  • chybí pláštěnka
  • komplikovanější regulace hrudní spojky
  • nedostatečný počet kompresních popruhů
  • jedna hlavní komora bez možnosti předělu

Batoh Loap Thapa bych doporučil všem dámám, nebo pánům menšího vzrůstu, kteří shání parťáka na kratší výlety a hledají lehký jednoduchý, ale přitom pohodlný batoh.

Doporučujeme.

Zdroje:

wikipedia.orglo­ap.cz, Vít Hruška, CzechO­UT.czoutdoor­portal.cz

TEST: Lezecké kalhoty Rafiki Femio

Testovna

Kalhoty na lezení i procházky v přírodě? Kalhoty Femio od značky Rafiki jsou parťák na téměř každou outdoorovou aktivitu. Otestovala je pro vás naše testerka Terka.

8 nejlepších batohů podle testerů

Testovna

Máte rádi batohy? Přichystali jsme pro vás žebříček těch, které naši testeři otestovali v terénu!

TEST: Batoh Hannah Arrow 40

Testovna

Turistický batoh Arrow od značky Hannah má mnoho skvělých a inovativních vychytávek. Jaké to jsou a která je ta nejlepší? Dozvíte se v dnešní recenzi.