TEST: Turistický batoh Thule Topio 40L
Obsah
|
Úvod
Ačkoliv je Thule velmi známá značka pro svoji špičkovou výrobu od střešních nosičů, přepravních boxů, kočárků až po cestovní tašky či kufry, mě se do hledáčku s výběrem turistického batohu dostala poprvé. O to víc jsem byla zvědavá, jaký bude vybraný kousek v akci.
Na víkendové přechody hor či prodloužené víkendy se snažím vyrážet nalehko, z tohoto důvodu jsem si vybrala batoh z řady Topio, který je při objemu 40l velmi lehký a hlavně má dobře odvětrávaný a odpružený zádový systém. Batoh se mnou zvládl pár víkendových přechodů v Alpách i skialpové túry s přespáváním v horách či přechody Hřenska a oblasti Labských pískovců. Jaký z něj mám dojem a komu bych ho doporučila? Co jsem na batohu ocenila a co mi naopak nevyhovovalo?
Charakteristika
Produktová řada: | Thule Topio 40 |
Hmotnost: | 1,2 kg |
Objem: | 40 l |
Rozměry: | 31 x 27 x 62 cm |
Pláštěnka: | S pláštěnkou, integrovaná v boční kapse |
Zádový systém: | Pevná záda s odvětráváním |
Vstup do batohu: | Víko, boční vstup |
|
První dojem a vyzkoušení
Po vybalení z obalu mě batoh Thule Topio 40 zaujal svým jednoduchým designem a svou hmotností. Při objemu 40l je hmotnost 1,2kg opravdu přátelská. Dále mě zaujal systém kapes, ať přední kapsa, která je nastavitelná na velký rozsah, tak velké síťované kapsy po bocích či jedna velká v hlavové části. Poté „must have“ kapsa na bederním popruhu, kam se bez problému vejde telefon i spoustu dalších drobností, které tak lze mít stále po ruce. Mnoho výrobců od těchto kapes upouští, což mi přijde škoda.
Ramenní a bederní popruhy jsou polstrované. Na první dojem působí celkem měkce, v čemž jsem nakonec shledala plus. Batoh již na první túře hezky sednul na záda a nic netlačilo. Šití působí kvalitně, že by batoh mohl vydržet i při větším naložení na přechod hor. Má spoustu vnějších poutek – na uchycení hůlek/cepínu, karimatky a dalších věcí vně batohu. Jediné co je zapotřebí uzpůsobit na svou postavu je zádový systém a popruhy, jelikož batoh je unisex. Naštěstí je zde na to velká variabilita rozsahu na dotažení/povolení dle libosti.
Z čeho je vyroben?
Batoh je vyroben z odolného materiálu proti oděru a poškození. Vnější materiál batohu je vyroben z nylonu 420D Oxford s povrchovou úpravou PU zátěrem o vodním sloupci 1500 mm a vodoodpudivé úpravě C-0 DWR, která chrání výbavu uvnitř batohu před nepřízní počasí. Zejména povětrnostním podmínkám a mírnému dešti. V případě velkých srážek, je zde k dispozici pláštěnka přes batoh, která je jeho součástí.
Konstrukční systém
Co výrazně zvyšuje komfort tohoto batohu na dlouhých túrách je jeho propracovaný zádový systém s odpružením. Tuhá, ale zároveň lehká kovová konstrukce je projmuta dopředu, aby vytvořila odvětrávaný prostor v oblasti zad, potažen odolnou perforovanou síťovinou. Ramenní popruhy včetně bederního pásu jsou měkce polstrované a prodyšné. Za sebe shledávám obrovské plus v tom, že tento systém NEVRŽE! U konkurenčních výrobců jsem se občas v této kombinaci setkala s tím, že při plném naložení začala kovová konstrukce vrzat, což delší trek dokáže opravdu znepříjemnit.
Úložný prostor
S objemem 40 l se sbalíte i na několikadenní túru. Vnitřní prostor tvoří hlavní komora, do které je umožněn vstup shora i z boční části, což opět shledávám jako obrovské plus. Pokud máte něco na dně batohu, pohodlně se pro věci skrze tento přístup dostanete, aniž byste museli batoh vybalit. Hlavní úložný prostor je doplněn kapsou na hydrovak s vývodem na hadičku. Další kapsa se nachází v hlavové části, jakožto víko s kapsou na zip s klíčenkou, dvě boční elastické kapsy na pití, jedna nastavitelná přední Shove-it a pak již zmíněná bederní kapsa a boční kapsa na pláštěnku. Tedy dostatek kapes pro přehledné sbalení.
Co vše mohu na batoh uchytit
Batoh je vybaven kompresními popruhy na čelní kapse, kde se nachází poutka pro uchycení trekových holí/cepínu. Tyto popruhy jsou na háček, tudíž je lze snadno odepnout/připnout na ně oblečení či jiné věci. Ve spodní části batohu jsou pak dva popruhy na uchycení karimatky či spacáku.
Jak obstál v testování?
Batoh se mnou prošel hřebeny Krkonoš na skialpech i přechod Alp a v neposlední řadě jsem ho měla možnost pořádně vyzkoušet na několikadenním přechodu Labských pískovců a Hřenska. Kde jsme si nesli vše s sebou včetně jídla, spacák a karimatek pro bivak. Do objemu 40l jsem sbalila potřebné vybavení a ještě zbylo místo.
Při zimních skialp přechodech i aktuálně trekových jsem ocenila velké množství poutek zvenčí batohu. V zimě jsem zde připnula helmu. Nyní trekové hole, karimatku a později mokrou bundu na uschnutí, jelikož nás v Hřensku zastihl přívalový déšť. V tomto okamžiku jsem nandala pláštěnku na batoh a opět ocenila provětrávaná záda, díky kterým není bunda mokrá i za batohem.
Zprvu jsem si musela trochu pohrát s úpravou zádového systému, jelikož je trochu odlišný, nežli jsem byla zvyklá, ale nakonec je úprava velice rychlá a batoh sedí na výbornou i při zatížení cca 10kg váhy.
Běžně s ním na celodenní výlet nachodím vzdálenosti okolo 20-30 km a i při plném naložení nikde netlačí a také nevrže, což ,jak už jsem zmínila, velice ocenuji.
Hodnocení:
+
|
-
|
Závěrečné shrnutí
Thule Topio 40 je velmi odolný batoh, který využijete jak pro celodenní túry či na vícedenní přechody hor. Díky zádovému systému a variabilitě nastavení popruhů se dobře přizpůsobí vaší postavě pro maximální pohodlí. Můj první batoh od Thule mě mile překvapil a troufám si říct, že nebude posledním. Z hlavních předností je to zejména hmotnost, vícero vstupů do hlavní komory a odvětraná záda. Jediné, co bych drobně vytkla jsou boční síťované kapsy, do kterých se nevejdou na výšku větší lahve (1,5-2,0l).
Užitečné odkazy
Autor: Kamča Zelinková
Zdroje: archiv autora