Nejlepší powerbanky 2025: Test 10 nejprodávanějších
Obsah |
Úvod
Dnes jsme se v naší laboratoři podívali na zub powerbankám, trendu posledních 10 let. Zkoumali jsme především reálnou kapacitu, protože nalepit vysokou kapacitu na obal je snadné a složitě prokazatelné. Výrobci proto rádi spotřebitele klamou.
Díky tomu jsme zjistili i reálnou cenu za 1 mAh a víme už, který powerbank vychází reálně nejlevněji z pohledu ceny za jednotku dobití. Některé powerbanky jsou v praxi i 5x dražší.
Zajímavým a milým zjištěním bylo, že udávané kapacity námi prodávaných, tj. značkových, baterií přibližně sedí a jen výjimečně se výrazněji odchylují od průměrných 64 %. To je průměrná využitelná kapacita z té udávané. O víc jak třetinu nižší kapacita, to nevypadá slavně, ale je důležité s tím při výběru správně velké powerbanky počítat. Výrobci to nedělají úmyslně, jde víc o fyzikální pravidla. Při přesunu elektřiny z akumulátoru do zařízení se zkrátka cca takové množství energie ztratí v podobě tepla. Zatím nikdo lepší součástky nevymyslel.
Vítěz
Určit vítěze v této kategorii není tak snadné, neboť každého člověka zajímá u elektroniky něco jiného. Proto se podívejme, kdo vyhrál v jednotlivých disciplínách.
Dobrá koupě
Z pohledu ceny za 1 reálně využitelnou mAh vyhrál powerbank Xtorm 15W Go2 10.000, ale jen o chlup, takže i jen drobná sleva na konkurenční produkt může pořadí změnit. Hned za ním se totiž umístil Swissten Power Line 5000 mAh.
Ultralight powerbanky
Vybitá zařízení nás trápí zejména na cestách, proto jsme se podívali i na hmotnost reálně využitelné kapacity. Pro tento účel jsme zařízení raději zvážili a ani zde se tak nespoléhali na udávané parametry výrobce. V tomto případě vyhrál powerbank Nitecore NB 20000, který má v každém svém 1 gramu krásných 41 mAh využitelné kapacity.
Nicméně existuje ještě druhý vítěz, pokud využijeme drobný hack. Ledlenser Flex 5 má jednoduše vyměnitelné klasické průmyslové články 21700. Ten v balení váží 72 gramů, ale můžete si dokoupit ještě lepší, takže po odečtení “krabičky” se dostanete také na nejméně 41 mAh v 1 gramu. Oceňujeme i z pohledu udržitelnosti.
Nejrychlejší nabití
Doba, kdy se nabíjely všechny akumulátory celou noc, je dávno pryč. Elektroauta veřejnosti ukázala, že kvalitní baterii je možné dobít i za 20 minut. I u malých powerbank se lze u některých modelů této rychlosti přiblížit. Bohužel má tuto funkci stále jen několik modelů. Z našeho testu to umí pouze nový Flextail, který nabijete již za 47 minut do 100 %.
Rychlé nabíjení oceníte na cestách zejména v případech, kde se neustále někam přesouváte a nechcete trčet u zásuvky déle než pár minut. Ideální řešení například pro dálkovou cykloturistiku, kdy se nabíjí cestou v kavárnách, hospodách apod. během krátké občerstvovací pauzy, protože je člověk celý den na kole a večer spí ve stanu bez zásuvky. Během 1 minuty tak lze v tomto případě získat mnohem víc jak 282 využitelných mAh, protože kolem 50 % kapacity se každá baterie nabíjí ještě mnohem rychleji.
Podmínkou je ovšem rychlonabíječka. Ty jsou dnes naštěstí mnohem menší, než bývaly. 35W nejsou o moc větší ani těžší než chytré hodinky bez řemínku.
V jakých podmínkách se testovalo
Také u akumulátorů je důležité, v jaké teplotě se používají. Čím nižší teplota, tím nižší kapacita. Testovali jsme opět při pokojové teplotě 21 °C. Pro zimní využití doporučujeme koupit o desítky procent větší powerbank.
Které parametry nemá smysl řešit
V powerbankách se i v dnešní době používá hned několik druhů akumulátorů. Např. Li-ion, Li-Pol a v těch větších dokonce i LiFePO4. Má smysl řešit typ akumulátoru a tím pádem počet cyklů, co se životnosti týče, když jsme si ověřili, že dnes má i klasická Li-ion baterie v iPhonu životnost reálně hodně přes tisíc cyklů a po 5 letech stále drží 79 % původní kapacity? Pokud člověk powerbank použije 100x za rok, vydrží to v podstatě nekonečně a dřív zastará technologie.
Mnohem víc má proto smysl řešit záruku, neboť se u elektroniky běžně stává, že nějaká součástka odejde a celý přístroj je okamžitě na vyhození. Třeba modely Ledlenser se prodávají dokonce se zárukou 7 místo běžných 2 let.
Co nám neuniklo
Drobné detaily, které mohou otočit pohled majitelů. Třeba takový Flextail, Regatta a Goal Zero byly po vybalení vybité na 0 %, i když odcházejí akumulátory z výroby nabité na cca 66 %. Zřejmě u nich dochází k samovybíjení (odběru ve standby režimu). To nemusí být nutně problém, ale zvyšuje to riziko, že se akumulátor vybije na absolutní nulu, ze které už se obvykle nedostane a můžete pak celé zařízení vyhodit, pokud nemáte model s vyměnitelnými aku články, jako mají powerbanky Ledlenser.
Se všemi powerbanky jsme nabíjeli také notebook, konkrétně nejnovější MacBook Pro. Ano, díky novému USB (USB-C) dokáže i malý powerbank dobíjet velký stroj. U drobnějších modelů dobijete baterii notebooku sice jen o pár procent, ale i to se počítá. Větší Nitecore NB 20000 už má takový výkon, že dokázal dobíjet baterii notebooku a ještě pohánět samotný stroj. Nicméně hodně se při tomto náročnějším úkonu zahřívá. Máme proto obavu o jeho životnost.
Vadná elektronika občas píská a přesně to se děje u 5000mAh Swisstenu, ale jen během nabíjení. Zejména při spaní to může být obtěžující, když se elektronika nabíjí obvykle nedaleko uší. Ale mohlo jít jen o vadný kus.
Funkce navíc
Výrobci se snaží zákazníka zaujmout stále víc nějakou funkcí navíc, kterou konkurence nemá. Flextail funguje dle recenzí i jako účinná ochrana před komáry, Goal Zero Venture 35 umí svítit a jeden model funguje dokonce jako výkonná čelovka, Swissten POWER BANK 10000 mAh PD 20W a FIXED MagZen podporuje bezdrátové nabíjení, nicméně u tohoto druhu nabíjení počítejte s výrazně menší využitelnou kapacitou způsobenou nízkou účinností při tomto přenosu energie. Zvažte, jestli se něco z toho nehodí pro vaše výlety.
Závěrečné shrnutí
Každý powerbank je vhodný na něco jiného. Neexistuje jeden nebo dva vítězové, jako tomu je například u termosek. Před výběrem je proto velmi důležité si odpovědět alespoň na pár základních otázek a podle toho vybrat model.
- Která zařízení budete nabíjet? Jakou mají kapacitu a výkon?
- Budete nabíjet jen vaše zařízení nebo i zařízení kamarádů?
- Spíte na cestách ve stanu nebo v hotelu se zásuvkou?
- Máte obvykle už tak těžká zavazadla, že potřebujete něco lehkého?
Hodit se může i outdoorová úprava, kdy je produkt voděodolný nebo odolá pádu na kámen. Mezi takové ryze outdoorové modely patří určitě třeba Xtorm Rugged. Před deštěm a prachem ovšem stejně tak dobře ochrání i obyčejný vodotěsný obal či vodácký pytel, do kterého se vleze i jiné užitečné vybavení.
Až poté má smysl řešit cenu.
Užitečné odkazy
Autor: Adam Borovský
Zdroje: archiv autora