Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Bavlněné stany - retro, nebo hit současného kempování?

Retro "Áčko" - to se vybaví asi každému, když slyší pojem bavlněný stan. O tom, že moderní bavlněné stany jsou již dávno o něčem jiném, vás jistě přesvědčí další článek z naší Poradny.


Obsah

Mnozí v současnosti věří, že moderní technologie a syntetické materiály překonaly materiály přírodní. V některých odvětvích tomu tak skutečně je. Nicméně v oblasti outdoorového vybavení, jistě velmi pokrokového, můžeme dodnes najít příklady ukazující, že příroda je stále chytřejší než člověk.

Proč právě bavlněný stan?

Mimo mnoha moderních látek, zhotovených například z jemné vlny australských ovcí Merino nebo tkanin z bambusových vláken, neřekla své poslední slovo ani bavlna. Příkladem budiž rodinné stany s bavlněným tropikem. Mnozí je jistě znají z dob dávno minulých v podobě klasického "Áčka" nebo garážových stanů z okolí Máchova jezera a Balatonu. Od té doby však vývoj pokročil mílovými kroky, a hlavně díky oblíbenosti pohodlného kempování v zemích Beneluxu vytáhl bavlněné stany na přední pozici.

Co se tedy za ty roky změnilo? Předně se už nepoužívá běžně bavlna 100%, nýbrž její směsi - často s polyesterem. Tento kombinovaný materiál si naštěstí zachovává prakticky jen pozitivní vlastnosti obou svých složek. Naopak ony záporné jsou díky druhému materiálu potlačeny. Bavlna tak přispívá k prodyšnosti a odolnosti proti UV záření, o kterých se polyesteru "ani nezdálo". Naopak polyester značně redukuje hmotnost materiálu a vylepšuje voděodolnost

Bavlna a její vlastnosti

Bavlna je přírodní prodyšný materiál, který vás při správné péči odmění svou dlouhověkostí. Stany z této tkaniny jsou za sucha velice dobře prodyšné a za deště nepromokavé. Vodní pára se z vnitřních prostorů snadno odpařuje, udržuje je bez kondenzace a s příjemným mikroklimatem.

Weathering - slovníček pojmů

Po koupi musí nový stan nejdříve projít procesem zvaným Weathering, jelikož není ještě zcela nepromokavý. Je tedy třeba jej poprvé namočit a nechat pořádně uschnout. K namočení vám poslouží déšť i zahradní hadice. Tím dojde ke stažení vláken v místech šití. Opětovným navlhnutím pak dochází k nabobtnání vláken a tím se stan stává nepromokavým. Někdy je třeba proces opakovat několikrát. Jelikož je bavlna přírodní materiál, může dojít k částečné změně barvy.

Souhrn kladů a záporů bavlněných stanů

+

  • nesrovnatelně vyšší prodyšnost = zamezení skleníkovému efektu
  • vyšší životnost na slunci = možnost dlouhodobějšího používání
  • materiál pruží a sám se šponuje = stan je vypnutější a "bez faldů"
  • houževnatost materiálu = materiál je pevný a i na omak je z něj cítit kvalita

-

  • o zhruba 30-40% vyšší hmotnost oproti stanům z umělých tkanin
  • vyšší cena

Závěr

Pokud cestujete autem a máte při kempování rádi svůj komfort, tak pro vás bude bavlněný stan správnou volbou.

Zdroje: archiv autora, unsplash.com

Poradna 4camping.cz nabízí i další zajímavé články:

Poprvé na lezecké stěně?

Poradna

Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?

Jak vyprat batoh a jak se o něj starat

Poradna

Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.

Jak vybrat správnou velikost kalhot

Poradna

Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.

Vybíráme pro vás

20 800  (11.82 %) 18 342 

Porovnat

26 000  (16.33 %) 21 754 

Porovnat

27 300  (16.18 %) 22 882 

Porovnat

999  (28.03 %) 719 

Porovnat

3 590  (10.06 %) 3 229 

Porovnat

6 470  (19.95 %) 5 179 

Porovnat

(6.56 %) 4 289 

Porovnat

4 590  (20.07 %) 3 669 

Porovnat