Pravidelný pohyb je pro děti přirozený, správně se díky němu vyvíjejí, je základní prevencí nadváhy a obezity a vůbec je to jeden z pilířů zdravého životního stylu.
Vedení dětí ke sportu a k pohybu se zdá být čím dál tím důležitější. Běhání jako vytrvalostní sport je obzvláště vhodný sport pro všechny věkové kategorie. Nemůže ale i ublížit? Jak u dětí rozvíjet nenásilně radost z běhání? Kdy je vhodné začít a jakou formou?
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.
|
Kdy začít
Na začátky s vytrvalostní formou pohybu není nikdy dost brzy, zato může být pozdě. Velmi vám pomůže, pokud budete respektovat zvláštnosti různých věkových skupin. Jednotlivá období jsou vhodná pro získávání a rozvoj specifických dovedností.
Mladší školní věk (5-10 let) je ideální pro získávání nových motorických dovedností a pro rozvoj koordinačních schopností.
Starší školní věk (10-12 let) je období pro cílené zaměření se na základní techniku.
Pubescence a adolescence ( 13-18) je čas pro rozvoj kondičních schopností.
Z toho vyplývá, že začít můžete v podstatě ihned, kdy dítě začne samo pobíhat, přičemž ještě v mladším školním věku by se mělo jednat spíše o hru a zábavu s častým střídáním aktivit. Nenabízejte dětem pouze běh, ale i další aerobní aktivity jako plavání, in-line brusle, kolo, koloběžka, tanec, turistika nebo běh na lyžích. Na specializaci je stále času dost.
Objem by měl rozhodně převládat nad intenzitou. Dítě by se vytrvalostním aktivitám mělo věnovat cca 120 minut týdně, přičemž by měly být rozděleny do 3-4 jednotek. Intenzita by měla být lehká až střední, tedy taková, aby dítě bylo schopno během aktivity bez potíží komunikovat s partnerem.
|
Jak zabavit děti, aby se rodiče nezbláznili
Omezení pohybu na pár kilometru od domu, zavřené vnitřní i venkovní sportoviště, zákaz styku s kamarády a doma děti, které potřebujete nějak rozpohybovat a vytáhnout od počítačů a televizí ven? Vyzkoušejte našich 9 tipů.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Motivace
Motivace je to nejdůležitější. U dětí nefungují naše dospělácké motivace, které nám pomáhají zvládnout obtížnější začátky s běháním (hubnutí, zdraví, kompenzace stresu, překonávání sebe sama…). Využít můžete naše nápady:
- Hry – na babu, závody, bojovka na rychlost, opičí dráha, štafeta, fotbal, vybíjená,…
- Při souvislém běhu – kdo vydrží běžet 1,2,3… minuty?, kdo bude dřív u támhletoho stromu?, ten strom (dům, keř, kámen…) třikrát oběhneme, u stromu udělat tři dřepy, střídání rychlostí (šnek, pes, zajíc,..), prokládat během pozadu, záleží na vaší fantazii, sami své dítě znáte nejlépe.
Dobrá motivace se vyznačuje tak, že dítě vtáhne do činnosti, aniž byste ho o dané motivaci museli přesvědčovat.
Přihlaste dítě do kroužku
Pokud vidíte, že to dítě myslí s běháním vážně a baví ho, pak je možnost dítě přihlásit do atletického kroužku. Nemusí zrovna závodit a vyhrávat, ale bude mít správné metodické vedení, ze kterého pak může při běhání čerpat celý život.
|
Začínáme běhat aneb 10 km za 3 měsíce
Chcete začít s během, ale už po minutě lapáte po dechu? Poradíme vám, jak se vrhnout na běhání tak, abyste v bezpečí a s radostí zvládli během tří měsíců uběhnout 10 km.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Příklady táhnou
Lásku a vztah k pohybu a sportu lze samozřejmě pěstovat i bez kroužků. Pak je nejlepší jít dítěti příkladem, motivovat, nabízet atraktivní program. Dítě ale nepřetěžujte, nenuťte ho ke sporu násilím, pak by vaše úsilí bylo pravděpodobně kontraproduktivní a dítěti byste běhání jen znechutili.
Děti s nadváhou
U dětí s nadváhou buďte opatrní, začínejte s kratšími tréninkovými jednotkami (cca 15-20 minut) v nižší intenzitě, děti s nadváhou bývají obecně dříve unavené. Zařazujte spíše vytrvalostní sporty, při kterých není vyvíjena taková zátěž na pohybový aparát (brusle, kolo, plavání) a běhání zařazujte zpočátku pouze formou hry.
Užitečné odkazy
Autor: Kateřina Balcarová
Zdroje: Wöllzenmüller Franz, Běhání. České Budějovice: KOPP, 2006; Kuhn, Nüsser, Platen, Vafa, Vytrvalostní trénink, KOPP; vlastní zkušenosti autorky, pixabay.com, unsplash.com