Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak zabavit děti, aby se rodiče nezbláznili

Omezení pohybu na pár kilometru od domu, zavřené vnitřní i venkovní sportoviště, zákaz styku s kamarády a doma děti, které potřebujete nějak rozpohybovat a vytáhnout od počítačů a televizí ven? Vyzkoušejte našich 9 tipů.


Obsah

 

1. Frisbee, létající talíře

Tuto hru není třeba ani představovat. V bezvětří vás jako rodinu spolehlivě všechny zabaví a pěkně se u ní protáhnete. Můžete buď házet na improvizovaném hřišti a hrát na body, nebo si jen tak házet v kruhu, případně se talířem trefovat do vymezeného území. Frisbee je zábava a skvěle rozvíjí pohybovou koordinaci a postřeh.

   

 

Přechod Krkonoš s kočárkem - 1. část

Týden na hřebeni Krkonoš ve složení 2 matky, 2 roční děti, 2 šestileté děti, 2 kočárky, 2 bágly, 2 kola. Vypadalo to zpočátku jako velká životní výzva. Jak to nakonec proběhlo a dopadlo?

>>> ČÍST DÁL <<<

 

2. Oběd v přírodě

Jistě ve vašem blízkém okolí najdete prostory pro oheň. Sbalte si do batůžku něco na opékání, chleba, hořčici a termosku s čajem a vyrazte na pěší nebo cyklistický výlet, který si zpestříte opékáním.

Pokud chcete dětem (i sobě) dopřát nevšední zážitek v podobě oběda à la malý chemik, tak určitě vyzkoušejte některé z hotových jídel od Adventure Menu. To totiž kromě tradičních způsobů ohřátí (mikrovlnka, kotlík, horká voda...) můžete ohřát pomocí samoohřevu, kdy sáček s jídlem vložíte do speciálního ohřívacího vaku, do kterého přidáte samoohřevnou kapsli a vodu. Jednorázová samoohřevná kapsle funguje na principu exotermické reakce nehašeného vápna (páleného vápna, oxidu vápenatého) s vodou. Ta vytvoří teplotu až 100 °C a horká pára ohřeje jídlo i v extrémních podmínkách za 12 minut. Úspěch zaručen!

 

Video - Jak ohřát sterilované jídlo Adventure Menu pomocí samoohřevu

   

 

Přechod Krkonoš s kočárkem - 2. část

V pokračování článku z Krkonoš se celá výprava dostane do cíle své cesty a vy získáte praktické informace pro případ, že se rozhodnete vyrazit také.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

3. Bojovka

Připravte dětem bojovku. Pro mladší děti šipkovanou se schovanými úkoly, starším můžete nakreslit mapku. Námětů na bojovku najdete na internetu spoustu, největší radost ale budete mít vy i děti z té vlastní. Bude totiž přesně pasovat na vaše dítě. Bojovky většinou pojímáme jako zábavně vzdělávací akci. Tématem může být příroda, tradice nebo třeba historie města. Na dané téma pak snadno vymyslíte úkoly odpovídající věku, případně i odměnu.

Tipy:

  • Velikonoční bojovka – na úvod děti dostanou dopis s velikonočním příběhem a křížovkou. Na jednotlivých stanovištích pak vyplňují jednotlivé řádky křížovky, tematicky se všechny hádanky týkají Velikonoc, odpovědi vždy najdou v úvodním dopise. Na konci je čeká poklad a velikonoční beránek.
  • Tímto způsobem můžete připravit bojovku masopustní, čarodějnickou, halloweenskou, svatomartinskou...

   

 

Tatry s kočárkem

Ano, i s malým dítětem v kočárku se můžete vypravit na túru do Vysokých Tater. Inspirací vám budiž následující článek od Katky Balcarové.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

4. Retrohry

Skákací guma, panák, školka s míčem, vrhcáby,… Hry, co jsme hrávali jako malí se vyznačovaly tím, že jsme k nim nepotřebovali nic speciálního a daly se hrát kdekoliv a na malém prostoru. A to je to, co potřebujeme. Inspirujte se na internetu nebo ve skvělé knížce Retrohraní.

   

 

Přechod Jeseníků s dětmi

Dnešní článek Katky Balcarové je o tom, že i s dětmi lze podniknout několikadenní přechody hor. Stačí počítat s delším časem, vybrat odpovídající trasu a vymyslet nějaké to zpestření, když bolí nožičky nebo se dostaví nuda.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

5. Lesní stavby

Menší děti mohou začít stavět domečky pro berušky. Využijte veškeré přírodniny, co se v okolí nachází a zkuste to beruškám udělat pěkné. Dcery jim staví postýlky, plot, zahrádku… a pak se chodí koukat, zda tam stále domeček stojí a jestli se do něj někdo nastěhoval (většinou tam pár mravenečků opravdu najdeme).

Starší děti mohou stavět s vaší pomocí v lesích různé bunkry nebo přístřešky. S provazem, větvemi a chrastím se dají dělat úplné paláce. Nikdy nic nekácejte, nelámejte větve z živých stromů a vystačte si s tím, co najdete na zemi. Až se zase budeme smět všichni potkávat, vaše děti si do svých obydlí budou moci pozvat své kamarády.

 

 

     O autorce

Kateřina Balcarová

Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.

 

 

6. Hledání pokladu

Tuto variantu hledání pokladu jsme vymyslely s kamarádkou přímo v důsledku lockdownu. Jeden z kamarádů připraví poklad pro druhého a pečlivě ho uschová. Kamarádovi sdělí polohu, je jedno jakou formou. My používáme nákres mapky. Lze ale podat i souřadnice nebo slovní popis. Kamarád se pak vydá poklad hledat. Obsahem může být cokoliv. Dcera s kamarádem na střídačku vytváří pohádku a k tomu si vždy přidají nějakou sladkost.

 

7. Slackline

Slackline je pružný popruh, který si napnete mezi dva stromy a zkoušíte po něm chodit. Užijete si spoustu zábavy, zpevníte střed těla, posílíte ramena a paže, a vůbec tím nejlepším způsobem procvičíte balanc a rovnováhu.

Pro začátek doporučuji zakoupit 15 m dlouhou slackline s ráčnou a šířkou 5 cm. Z naší nabídky těmto požadavkům odpovídá Slackline singing rock packet 15 mNa první pokusy natáhněte na krátkou délku, třeba jen 3 metry, nizoučko nad zemí. Lajna se nebude tolik prověšovat ani klepat, chůze bude snazší a děti se nebudou bát. Jakmile bezpečně s jistotou zvládnete první kroky, můžete prodlužovat a zvedat od země.

Od začátku se snažte zaujímat správný postoj. Mírně pokrčená kolena, paže nad úrovní ramen, nejlépe nad hlavou. Střed těla mějte jako kámen. Oproti tomu ruce mějte uvolněné a vyrovnávejte jimi výkyvy lajny. Pohled mějte upřený do jednoho bodu.

Ideální věk pro první začátky je 6-7 let. Pro děti je vhodné nad lajnou ve výšce cca 2 metry napnout lano. Na něj přicvaknout karabinu, na kterou přivážete kousek lana tak, aby od karabiny šly dva prameny. Děti si tak prameny mohou vzít do ruky a pomocí nich se vyrovnávat a postupně získávat stabilitu.

Povzbuzení na závěr:

  • Zpočátku skoro nikdo neudělá na lajně ani krok. Nenechte se tím otrávit a vytrvejte, přijdete na to a tento pohyb si zamilujete.

 

Video - Instalace SINGING ROCK Slackline set 15 m

 

8. Stezka odvahy

Bojovka, která se realizuje ve tmě. Ten pravý zážitek, který si mají děti odnést, je vnímání tmy, nočních zvuků, stínů. Bohatě tedy stačí vytyčit stezku svíčkami (čajovou svíčku vkládáme do zavařovačky) a nechat děti trasu projít bez plnění úkolů. Je na vás i na dětech, jestli půjdou sami nebo s vámi. Osobně nejsem pro strašení dětí, takže naše stezky odvahy nezahrnují strašidla ani umělé strašidelné zvuky. Můj cíl je, aby si děti odnesly pocit, že tma sama o sobě není nebezpečná. Na konci nebo u svíček může na děti čekat nějaké překvapení, dopis, úkol. Po skončení stezky je důležité si s dětmi popovídat o tom, jak stezku vnímaly, čeho se případně bály a jejich strachy s nimi probrat.

Pokud se pustíte do realizace, nezapomeňte sobě i dětem přibalit čelovku nebo baterku.

 

9. Kolečkové brusle

Kolečkové brusle děti baví a pokud máte v blízkosti rovnou betonovou plochu, naučí se jezdit velmi rychle. Kromě kolečkových bruslí potřebujete pořídit chrániče a helmu. Dětské kolečkové brusle se dělají posuvné na 3-4 velikosti, nemusíte se bát, že vám z nich dítě do roka vyroste.

Zpočátku trénujte jízdu na malém prostoru a zapojujte hry, jakmile se dítě rozjezdí, můžete podniknout menší výlet po rovinaté cyklostezce.

Velmi doporučuji nastudovat materiál  Masarykovy univerzity, fakulty sportovních studií – Bezpečně a hravě na in-line bruslích. Je zdarma ke stažení a najdete tam vše od popisu vybavení až po metodiku od základní jízdy až po obtížnější prvky. 

Tipy na hry:

  • Křídou nakreslete skrz prostor několik čar. Volně jezděte. Kdo přejede čáru, musí splnit úkol.
  • Slalom.
  • Honička (rychlost přizpůsobujte dítěti, bezpečnost na prvním místě).

Hry můžete upravit i pro jízdu na kole, koloběžce, odrážedle... nebo si je jen odběhat.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Kateřina Balcarová

Zdroje: archiv autora, pixabay.comunsplash.com

Přenocování v zimních podmínkách

Poradna

Sbírka rad a tipů z mrazivých bivaků a zasněžených stanů.

Odhalte tajemství turistických značek

Poradna

Pokud Česká republika patří v něčem na špičku, pak je to hustota železničních tratí a turistické značky. Co do kvality a četnosti se nám ve značení tras vyrovná málokterá země. Co můžeme čekat od žluté a kam nás zavede modrá?

Co nepodcenit při zimní turistice

Poradna

Štěstí přeje připraveným. Zimní turistika má sice jedinečně kouzelnou atmosféru, ale zároveň na vás čeká mnohem víc překážek než v letních měsících. Co tedy při turistice v zimě nepodcenit?

Vybíráme pro vás

Dětský funkční set Zulu Merino 240 Long

2 499  (52.02 %) 1 199 

Porovnat

Dětský funkční set Sensor Double Face Set Wild

999  (36.04 %) od 639 

Porovnat

Dětská čepice Kama B90

850  (36.59 %) 539 

Porovnat

Dětské ponožky Zulu Bambus Trek K

190  (53.16 %) od 89 

Porovnat

Dětský funkční set Zulu Merino 160

1 799  (59.48 %) 729 

Porovnat

1 350  (31.19 %) 929 

Porovnat

1 199  (65.05 %) od 419 

Porovnat

999  (50.05 %) 499 

Porovnat