Co (ne)dělat při bouřce?

Někdy blížící se bouřku prozradí obloha, jindy pomůže elektronika a aplikace s předpovědí počasí.
Úvod
Počasí si s námi umí pořádně pohrát. Na druhou stranu dnes máme nástroje, které nás umí se solidním předstihem varovat, že přijde změna v počasí. Poradíme vám, kde je najdete, i jak s nimi nejlépe zacházet. A víte, jak se správně zachovat za bouřky?
Kde najdete nejspolehlivější dlouhodobé předpovědi?
Zapomeňte na výkřiky v médiích, že zaručeně nastane krutá zima, horké léto, nebo třeba suchý podzim. Předpověď na takto dlouhou dobu se téměř rovná spekulaci. Nicméně předpověď na několik dnů dopředu, někdy i týden až deset dní, už může poměrně slušně fungovat. Doma při plánování výletu se můžete podívat na internetové stránky s předpovědí. V terénu se hodí aplikace v mobilu.
Internetové stránky
Český hydrometeorologický ústav (CHMI) | Předpověď pro celou republiku i jednotlivé kraje. Orientační měsíční výhled a podrobná týdenní předpověď. Aktivita klíšťat. Webové kamery z celé republiky. | www.chmi.cz |
Windy | Podrobná předpověď na 7 dní (v placené verzi 10 dní) pro celý svět. Výborně zpracované mapy s různými filtry včetně detekce blesků, meteoradaru. | www.windy.com |
Meteo včasné varování | I když mají i web, tuto skupinu je dobré sledovat spíše na Facebooku. Poskytují týdenní předpověď. Důležitější ale je, že pokud má dojít v centrální Evropě a hlavně v ČR k nějaké mimořádné situaci umí s velkou přesností a velice fundovaně informovat o hrozícím nebezpečí. |
Aplikace do mobilu
Český hydrometeorologický ústav | Předpověď počasí na nejbližší dny, předpověď srážek, výstrahy na nebezpečné jevy, během sezóny také předpověď aktivity klíšťat. Aplikace umožňuje zobrazení předpovědí pro uživatelem nastavené lokality. | Android iOS |
Windy | Podrobná předpověď počasí včetně upřesnění pro piloty, námořníky, paraglidisty, kitery, snowboardisty, cyklisty, horolezce i turisty. | |
Yr.no | Norové byli považováni za mistry v předpovědích počasí. Bylo to ale hlavně proto, že byli napojeni na dobré zdroje meteorologických informací. Jejich aplikace je skvělá i dnes. Přehledně na několika grafech a mapách ukáže, jaké počasí bude v nejbližších dnech. Apka je v angličtině. | |
Meteor meteoradar | Dokonalá předpověď ohledně srážek i jejich intenzitě na hodinu dopředu po 10 minutých. | |
In-Počasí | Populární aplikace pro iPhony. Předpověď na jednotlivé dny (na 9 dní) i vybraná místa. Součástí je Meteoradar s předpovědí na 90 minut. | |
AccuWeather | Předpověď počasí pro celý svět včetně radaru, či předpovědi hurikánů. |
Tip: Značka Apple má poslední dobou už v základních aplikacích Počasí, které je výborně propracované. Jeho součástí je radar, informace o rosném bodu i předpověď pro celý svět.
O aktuálním vývoji počasí napoví radar
Proč sledovat radar? Jakmile máte k dispozici meteoradar, můžete si udělat jasnou představu, jaké počasí se k vám blíží, ale také jak intenzivní budou srážky, nebo dokonce bouřka. Ve volné přírodě to může znamenat záchranu suchého oblečení a někdy i zdraví. Otázkou je, jak často sledovat radar. Během klidného slunečného dne, v oblasti, kde nejsou obvyklé prudké změny počasí, a předpověď nenapovídá blížící se srážky, stačí kouknout na radar párkrát za den.
Jakmile ale předpověď počasí předpokládá postupující srážkovou frontu, tvorbu bouřek, nebo pokud jste v horách, sledujte radar pravidelně. Čím více se blíží změna počasí, tím častěji se na něj dívejte.
Jak plánovat v závislosti na počasí pobyt v přírodě?
Čím delší výprava, tím více je potřeba vzít v úvahu i předpověď počasí. Umožní vám sbalit si vhodné oblečení, obuv, ale také věci na přespání. Určitě se nechcete klepat zimou a mokří celou noc a druhý den šlapat v promočených věcech. Znalost předpovědi počasí je nezbytná v horách, v zimě, ale také, když přichází prudká změna počasí. Dobrá příprava totiž může znamenat rozdíl mezi skvělým zážitkem a bojem o život.
Na co nezapomenout, když předpověď hlásí deštivé počasí?
- Nepromokavá bunda a kalhoty
- Kvalitní trekové boty s membránou
- Pláštěnka
- Dobře zabalené náhradní ponožky (hodit se mohou i nepromokavé) a triko
- Žďárák (plachta) pro bivakování
- Zkontrolovat stan
- Dobře uschovat podpalovač, přibalit případně suché dřevo na podpal
Jak poznat, že se blíží bouřka?
Pokud máte apku, jejíž součástí je radar, můžete ho sledovat. Zapněte si filtr s detekcí blesků. Snadno poznáte, že se vám blížící bouřka nevyhne a máte čas se na ni připravit. Bez aplikace je to trošku složitější, nicméně jde to. Bouřku většinou ohlásí těžké mraky a hromy. Jakmile zahlédnete na obloze blesk, můžete počítat, kolik vteřin uběhne, než uslyšíte hrom. Každé tři sekundy znamenají 1 kilometr vzdálenosti od vás.
Příklad – Jak poznat, jak daleko je bouřka?
Uvidím blesk a 30 vteřin na to uslyším hrom. Bouřka je ode mě asi 10 kilometrů. Zatím je bouřka v bezpečné vzdálenosti. Ale je potřeba se okamžitě přesunout do úkrytu, nebo se alespoň na bouřku připravit.

Pokud budete o kožené turistické boty dobře pečovat, budou vám sloužit opravdu dlouho.
Co dělat, když jsem venku a zrovna se vytvoří bouřky?
Zachovejte chladnou hlavu, je to jen bouřka. Pokud se budete chovat obezřetně, brzy přejde bez toho, že by vás ohrozila. Nejbezpečnější je přečkat bouřku v podřepu s nohama rukama u sebe. Nezdržujte se v blízkosti řek, potoků a na podmáčené půdě. Nikdy při bouřce neutíkejte a neschovávejte se pod osamocenými stromy.
- Kam se schovat při bouřce? Pokud v okolí víte o bezpečném úkrytu, vyhledejte ho. Ideální je velká budova s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí, nebo dům chráněný hromosvodem. Nevhodná je malá budova bez hromosvodu (hájenka, kůlna).
- Co dělat při bouřce v lese? Volné stromy jsou nebezpečné, ale hustý les, háj, nebo nižší porost může úkryt poskytnout. Podobně je dobrým úkrytem i úzké údolí. Nezůstávejte ale na okraji lesa, před převisem nízké skály.
- Co dělat při bouřce v horách, v otevřeném terénu, blízko železných konstrukcí, vysokých osamocených stromů a vodních ploch? Pokud to jde, odejděte ještě před bouřkou do bezpečí. Minimální bezpečná vzdálenost od stožárů, stromů i vodních ploch je 30 metrů. Jak se chránit před bleskem v otevřeném prostoru? Dřepněte si a dejte ruce a nohy k sobě. Nikdy si nelehejte, zvětšili byste plochu těla, kterou může blesk zasáhnout.
- Máte-li u sebe kovové předměty, odložte je ještě před bouřkou a vzdalte se od nich alespoň 30 m. Po bouřce se k nim můžete vrátit. Ani telefonování za bouřky není bezpečné.
- Co dělat při bouřce v autě? Není potřeba se obávat. Zavřete okna a dveře a v klidu bouřku přečkejte. Kovový rám vozidla by fungovat jako ochrana před bleskem a měl by ho odvézt pryč od všech pasažérů i řidiče. Jen se ho nesmí dotýkat. A neparkujte vůz pod stromy.
První pomoc při zásahu bleskem
Je stejná jako při jiném zásahu elektrickým proudem a popáleninách. Často ale dochází k zástavě dechu a srdce. Přivolejte proto okamžitě pomoc a podle instrukcí záchranářů začněte s resuscitací. Skvělým pomocníkem v takové situaci, ale i jiných krizových chvílích, je aplikace Záchranka (Android, iOS).
Užitečné odkazy
Autor: Lucie Krůčková
Zdroje: archiv autora