Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak na ferraty - pro pokročilé; 2. díl

V minulém díle jsme se seznámili se základy bezpečného chování na ferratách a využívání vybavení pro ně určeného. Nyní nastává čas podívat se na pokročilejší a ucelenější metodiku lezení po náročnějších ferratách.


Obsah

 

Jak začít?

Obtížnost ferrat se značí písmeny A (lehká) - F (extrémně obtížná). Předtím, než vyrazíte do hor na opravdu obtížný podnik, je dobré si těžší lezení po lanech vyzkoušet na kratších těžkých úsecích v některé z vnitrozemských oblastí - se zkušenějším kamarádem, nebo s instruktorem, který vás naučí vše potřebné, postará se o vaše bezpečí, popř. zapůjčí další potřebné vybavení.

 

Než vyrazíte ...

Samotné plánování túry by mělo zohledňovat všechny faktory, které nás ovlivňují – velikost skupiny, fyzická zdatnost všech členů, časová náročnost, lezecká obtížnost, počasí, sestupová cesta zpět. Je dobré znát možnosti ústupu ze stěny a předem si nastudovat obtížnosti jednotlivých úseků výstupu, případně si vzít s sebou vytištěné topo cesty. Vždy myslete na to, že skupina je vždy tak rychlá jako její nejslabší člen a výstup že je často jen půlka úspěchu. Mnoho vážných nehod způsobuje únava nebo vyčerpání při sestupu zpět po cestách, které již nejsou lezeckým terénem.

Nezapomeňte si také před odjezdem zkontrolovat aktuální stav ferratových úseků a příchozích cest. Letos Vás například mohla nemile překvapit vytržená kotva ze skály na Bechyni, jež znemožnila mnoha lezcům ferratu vůbec absolvovat.

   

 

Jak na ferraty - pro začátečníky, 1. díl

CFerraty jsou lákavá aktivita pro všechny milovníky outdooru a adrenalinu. Kam na ferraty u nás a co si zabalit s sebou? To všechno najdete v našem dnešním článku, která pro vás připravila instruktorka lezení a testerka 4camping Tereza Pavlíková.  

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Technika lezení

Samotné lezení po zajištěné cestě se výrazně neliší od lehčích ferrat. Terén je však více kolmý až převislý, přirozených stupů a chytů ubývá, často narážíme na žebříky, lanové lávky či roxory ve skále. Běžné jsou dlouhé a fyzicky namáhavé úseky.

 

Zde je několik pravidel a postřehů, které zlepší bezpečnost a zjednoduší postup.

  • Používejte pouze certifikovanou a kompletní ferratovou výbavu, mějte kvalitní boty a rukavice.

  • Nenoste na sedáku nic, co není nezbytné. Lahve s pitím a rezervní výbavu mějte vždy v batohu, fotoaparát a telefon v kapse na zip, nebo na šňůře. Minimalizujte riziko upuštění věcí na lezce pod vámi.

  • Vždy dodržujte dostatečné rozestupy. Mezi lezci musí být taková mezera, aby lezec v případě pádu a aktivace tlumiče neohrozil toho, kdo jde za ním.

  • Dávejte pozor na volné kameny či větve, snažte se nic neshodit po skále dolů.

  • Cvakejte karabiny včas. Jakmile je další kotva nadosah, přesuňte karabiny setu na další úsek lana. V kolmých úsecích je dobré mít set tzv. přehozený přes loket, karabiny jsou vždy po ruce a usnadňuje to jejich posouvání.

  • Odpočívejte na vhodných místech. Naučte se využívat možnost odsednutí do odsedky. Když sedíte v karabině, pusťte rukama lano, abyste šetřili sílu v pažích.

  • Lezte úsporně, s rozvahou. Nedělejte prudké pohyby, využívejte maximálně pomoci terénu. Při lezení mějte pánev co nejvíce u stěny a vždy, když je to možné, mějte natažené ruce. Snažte se více stát na nohách, než viset na rukách. Ruce slouží primárně k tomu, aby vás udržely u skály, ne k tahání těla vzhůru.

  • Nespěchejte. Především v populárních ferratách často dochází k “zácpě”, kdy slabší lezec vpředu zdržuje ty za ním. Buďte trpěliví, netlačte se dopředu, vyvarujte se riskantnímu předbíhání, zbytečně to zvyšuje stres a vytváří prostor pro chyby. Pokud je to možné, zkuste se domluvit s lezcem před vámi, zda vás na bezpečném místě nechá jít dopředu. Nikdy nepředbíhejte na jednodušších místech bez jištění.

  • Vždy se pohybujte jako celá skupina, nikdy nenechte nejslabší jít poslední. Nebuďte lhostejní k ostatním lezcům. Nabídněte pomoc, upozorňujte na nebezpečné chování, které vidíte, i když se můžete setkat s nepochopením.

 

Dojišťování, pomoc a záchrana

Je dobré si osvojit techniku dojišťování pomocí lana a polovičního lodního uzlu. Tím můžeme v těžkém úseku pomoci slabším členům, zvýšit jejich bezpečí i komfort a zajistit je proti případnému pádu z vyčerpání. Lano nám bude stačit zhruba 10-20 m dlouhé, průměr by měl být alespoň 8 mm. “Půlloďák” má obrovskou výhodu, že jím lze plynule povolovat nebo dobírat lano a není na něj potřeba žádné další vybavení.

První, zkušenější lezec, přeleze náročný úsek, na bezpečném místě (hned nad kotvou) si odsedá do karabiny a buduje jistící stanoviště. Druhý lezec se navazuje na lano, případně se s ním propojí karabinou s pojistkou proti otevření. POZOR! Při používání této techniky musí druhý lezec vždy zároveň používat i svoje jištění pomocí ferratového setu! Při lezení vzhůru je však shora dojišťován lanem, které první lezec průběžně zkracuje. V případě, že dojdou lezci síly, mu tak nehrozí pád, ale pouze odsednutí do lana.

Pomocí lana, karabin, kladky a blokantu také může zkušenější lezec druhému pomoci v překonání obtížného úseku tím, že ho mírně nadlehčí s použitím vlastní protiváhy. V případě nouze (vyčerpání, zranění) ho může zcela vytáhnout k sobě, což je však fyzicky náročné a vyžaduje to pokročilou práci s horolezeckým vybavením. Tyto techniky je lepší se naučit s instruktorem při praktickém nácviku.

Do těžších ferrat se doporučuje nést alespoň jeden rezervní tlumič pádu na skupinu. V případě pádu a vypárání tlumiče je riskantní s ním pokračovat v lezení, proto je vhodné tlumič vyměnit, nebo dotyčného stále dojišťovat lanem.

Jako alternativu k půlloďáku lze využít kyblík, nebo zajišťovací set Via Ferrata Belay Kit, který je k tomuto přímo stvořený.

 

Doručené vybavení

Kromě základního ferratového setu (sedák, tlumič pádu, přilba, rukavice) je vhodné mít s sebou na těžší ferraty následující vybavení:

 

Kam vyrazit?

Těžkých ferrat je v ČR jen několik, ale v Alpách jich je přeci jenom trochu více. Níže je výběr některých z nich.

Bechyně (E) – Netradiční ferrata nad řekou Lužnicí, vede traverzem, místy převislá. Nutno absolvovat stejnou cestou zpět.

Pastýřská stěna Děčín - Frona (E) – Vzdušná ferrata dlouhá 150 m s psychicky i fyzicky velmi náročným dlouhým převisem. Dachstein - Super ferrata (D/E) – Bezmála 2 km dlouhá ferrata v jižní stěně Dachsteinu nabízí po cestě snad všechny druhy lezení. Vytrvalostní záležitost s úžasnými výhledy.

Martin’s wand - Kaiser Max klettersteig (E) – Krásná členitá ferrata nad řekou Inn.

Postalm - Postalmklamm klettersteig (C/D, var. F) – Úžasná ferrata ve vysokých stěnách soutěsky nad řekou Rußbach nabízí lanové mosty, přeskoky, i lezení podél vodopádu. Závěrečná převislá F varianta prověří i ty nejsilnější lezce.

Gosau - Donnerkogel (C/D) – Obtížností lehčí ferrata, poměrně dlouhá, nabízí krom jiného především legendární “žebřík do nebe”, který může být pro psychicky slabší jedince opravdovým oříškem.

Hallstatt - Seewand (D/E) – Dlouhá, převýšením i náročností jedna z nejtěžších ferrat v Rakousku. Vede vysoko nad Hallstattským jezerem a překvapí svou kontinuální obtížností.

Piz Boe - Via Cesare Piazzeta (D) – Cesta na třítisícový vrchol v italských Dolomitech je přesně tím, co si lze pod lezením v horách představit. Nádherné výhledy a spousta volného prostoru pod sebou.

Tofana - Via Giovanni Lipella (C/D) – Velmi dlouhá vytrvalostní ferrata, patří mezi největší klasiky Dolomit.

 

Doporučení na závěr?

Nepřeceňujte své síly a plánujte túry s rozvahou. Nevolte jen obtížnost, ale celkový charakter cesty. Často si lépe užijete lehčí lezení, kde budete mít čas a energii obdivovat horské scenérie, než silový převis v kategorii F. Vždy počítejte s rezervami na bezpečný návrat.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Tereza Pavlíková

Zdroje: archiv autora

Jak zašít díru na bundě? Samolepící záplatou!

Poradna

Na své outdoorové oblečení spoléháte za všech okolností. Co uděláte ve chvíli, kdy v odlehlých končinách s dešťovým mrakem nad hlavou zjistíte, že máte na nepromokavé bundě díru? Vytáhnete jehlu a nit? Poradíme, jak opravit roztrženou bundu mnohem rychleji a snadněji.

Spaní pod širákem (bivakování): Návrat k přírodě

Poradna

Jedním z nejčistších způsobů, jak si užít pobyt v přírodě, je spaní pod širákem. Usínání pod hvězdnou oblohou, obklopení vůněmi a zvuky přírody, nás navrací k naší podstatě. Svět se zdá nekonečný. Stres a shon mizí.

Jak si správně sbalit jídlo na trek

Poradna

Samozřejmě, můžete si zabalit sáček housek a tyčku salámu a vyrazit. Možná fajn plán na nedělní výlet s rodinkou, ale pro delší trek to není ideální.

Vybíráme pro vás

6 290  (15.76 %) 5 299 

Porovnat

2 399  (10 %) 2 159 

Porovnat

2 899  (10 %) 2 609 

Porovnat

3 199  (30.95 %) 2 209 

Porovnat

2 599  (27.32 %) 1 889 

Porovnat

4 390  (20.52 %) 3 489 

Porovnat

3 799  (38.43 %) od 2 339 

Porovnat

4 899  (10 %) 4 409 

Porovnat