Začínáte s lezením a těžko se orientujete v široké nabídce? V dnešním článku vám poradíme, jak správně vybrat lezecký úvazek.
Lezecké úvazy slouží ke správnému a bezpečnému navázání lezce na lano. Rozlišujeme tři druhy úvazků: Celotělový, prsní a sedací. Kombinací prsního a sedacího pak vzniká ještě kombinovaný.
Celotělový úvazek
Celotělový úvazek rozhodně používáme u malých dětí. Jedná se o soustavu popruhů, která lezce ovíjí jak přes stehna, tak přes horní polovinu těla. Bod navázání leží nad těžištěm těla. Je to asi jediná zaručená možnost, jak se u malých dětí vyhnout nebezpečí vyklouznutí z úvazu. Celotělové úvazy se používají výhradně pro lezení s horním jištěním, neboť při pádu neposkytují optimální polohu.
Dospělí mohou celotělový úvaz využít při vysokohorské turistice při akcích, kdy se nepočítá s pády a dlouhými visy nebo slaňováním. Oproti kombinovanému úvazku má při horských tůrách tu výhodu, že chybí bederní pás, který se může tlouct s velkým batohem.
|
Lezení pro začátečníky
Co si pořídit, když se chcete pustit do lezení?
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Prsní úvaz
Prsní úvaz zásadně nikdy nepoužíváme samostatně. Při visu totiž může dojít k ortostatickému šoku a k selhání oběhového systému. Používáme tedy pouze jako kombinovaný úvaz ve spojení se sedacím úvazkem.
Prsní úvaz vybíráme tak, aby nikde neplandal a navazovací oka byla od sebe vzdálena cca 2-3 cm.
Sedací úvaz
Sedací úvaz bude mít při lezení nejširší využití. Dle aktivity ho pak používáme samostatně nebo ve spojení s prsním úvazem. Samostatně ho používáme při sportovním lezení na umělých stěnách, nebo na dobře odjištěných skalních stěnách, kde nehrozí padající kameny, které by mohly způsobit dlouhý pád v bezvědomí.
Sedací úvazky vybíráme v první řadě dle účelu. Pro letní lezení sportovních cest se hodí lehké úvazy, ve kterých se budete dobře pohybovat a nebudou vás zbytečně zatěžovat.
Pro pohyb ve velehorách, zejména pak v zimních podmínkách, je vhodný úvaz opatřený přezkami a s nastavitelnými nohavičkami, abyste velikost mohli přizpůsobovat vrstvám oblečení a při oblékání nemuseli řešit sundávání maček nebo, v případě skialpinismu, lyží. Pokud znáte účel, můžete už pak v dané kategorii vybírat z široké nabídky různé hmotnosti, polstrování, různého počtu a velikosti plastových poutek na nošení materiálu, zapínání…
Kombinovaný úvaz
Kombinovaný úvaz, tedy spojení prsního a sedacího úvazu, je nejbezpečnější formou navázání. Stejně jako celotělový úvaz má bod navázání na lano nad těžištěm těla, zároveň však umožňuje optimální vis a po pádu správnou polohu těla. Kombinovaný úvaz používáme rozhodně na ferratách, v horách a všude tam, kde hrozí dlouhé nebo nekontrolované pády.
Prsní úvaz spojíte se sedací smyčkou s optimální nosností 15 kN. Ta může být kulatého průřezu i z pevného popruhu.
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.
|
Nebezpečí související se špatným výběrem či použitím úvazků:
Samostatné použití prsního úvazu
Volný vis na laně pouze v prsním úvazu už po velmi krátké době vede k závažnému narušení krevního oběhu. Bez odlehčení visu velmi brzy nastává bezvědomí . Krev se nahromadí v dolních končetinách a její přívod do srdce je nedostatečný. Dochází k odkysličení životně důležitých orgánů a pomalé smrti v důsledku ortostatického šoku. Samostatný prsní úvaz tedy nepoužíváme NIKDY, ani na umělých stěnách.
Nevhodné použití sedacího úvazu samostatně
Sedací úvaz používáme samostatně bez obav na umělých stěnách a dobře odjištěných sportovních skalních cestách. Tam, kde padají kameny a hrozí dlouhé nebo nekontrolované pády, používáme sedací úvazek pouze v kombinaci s prsním úvazkem. Při použití samostatného sedacího úvazku je navázáni v místě těžiště a v případě pádu nebo visu je těžší udržet tělo ve správné poloze. Pokud je tělo v okamžiku zachycení dlouhého pádu v šikmé nebo vodorovné poloze, může dojít k přetažení beder a poškození obratlů i se smrtelnými následky.
|
Děčínská ferrata – ideální místo na sobotní trénink
Ty jsi ještě nikdy nebyl na ferratě? Tak to pro tebe mám jeden super tip.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Chyby z nepozornosti
Další kategorií nehod souvisejících s používáním lezeckého úvazu jsou chyby z nepozornosti. Při kvalitní partnerské kontrole, která by měla předcházet každému nástupu do cesty, by se ale stávat neměly. Jednou z takových chyb je navázání lana do plastového oka na nošení materiálu. Tato oka nejsou dost pevná pro zachycení pádu, ale zpravidla nevydrží ani zatížení při slaňování nebo odsednutí.
U starších typů sedacích úvazů, které měly pod sponou ještě suchý zip, se stávalo, že lezec zapnul suchý zip a protože sedací úvazek takto na těle pěkně držel, lezec pak již zapomněl zapnout bezpečnostní přezku. Pokud byste se tedy někdy k takovému staršímu úvazku dostali, myslete na to.
Dávat pozor se vyplatí i při navazování na lano. Byly zaznamenány nehody, které byly způsobeny špatným uvázáním osmičkového uzlu. Lezec konec lana jen protáhl, ale neobkroužil a neutáhl.
Užitečné odkazy
Autor: Kateřina Balcarová
Zdroje: Schubert, Pit. Bezpečnost a riziko na skále a ledu. DAV, 1998., Frank, Tomáš. Kublák, Tomáš a kol. Horolezecká abeceda. Epocha, 2010., unsplash.com