Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

❄️Zimní výprodeje jsou v plném proudu! Využijte slevy 30% - 70% na outdoorové a lyžařské vybavení. Prohlédnout

Jak vybrat slackline?

Láká vás vyzkoušet slackline? Chcete si lajnu pořídit a překvapil vás obrovský výběr na trhu? V následujícím článku se vám ho pokusíme trochu zjednodušit.


Obsah

 

Před koupí je potřeba si nejprve zodpovědět několik otázek:

1. Jsem úplný začátečník?

Pokud ano, volte co nejjednodušší typ kotvení – což je ráčna a délku 12-15 metrů. U takto krátkých lajn volte pro začátek šířku popruhu 50 mm. Není sice velký rozdíl ve stabilitě mezi 50 a 25 mm, 50 mm vám ale bude připadat bytelnější a nebudete mít tolik strach. U delších lajn pak určitě doporučuji šířku 25 mm, u dlouhé lajny je větší šířka nevýhodná, protože lajna se při zatížení více otáčí kolem své osy a vám dá více práce jí nohou zafixovat.

Z naší nabídky rozhodně doporučujeme zakoupit pro tyto účely lajnu Singing rock packet 15 metrů.

 

2. Budu chtít po slackline chodit, cvičit jógu nebo skákat?

Pro chůzi a jógu (statické cviky) využijete statické popruhy, přičemž pro jógu je ideálnější šířka 50 mm a pro chůzi 25 mm. Pokud chcete spíše blbnout, skákat a trikovat, pak volte dynamický popruh trickline v šířce 50 mm.

 

3. Po slackline už trochu umím, baví mě to a chci se posouvat dál.

Pokud už máte první kroky zmáknuté a víte, že je to ta pravá zábava pro vás a chcete se učit víc, pak určitě zainvestujte do delší lajny, 25-30 metrů v šířce 25 mm s propracovanějším systémem kotvení. Kotvení pomocí ráčny je ideální na začátky, práce s ní je jednoduchá, bohužel ale nepoměrně více ničí lajnu. Z naší nabídky doporučuji lajnu Singing rock packet 25 m. Sama ji mám a jsem moc spokojená. 

 

 

O autorce

Kateřina Balcarová

Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.

 

 

Další rady

  • Nekupujte levné slackline s názvem "upínací popruh pro slackline". Ušetříte sice několik stovek, ale slackline nebude mít optimální pevnost a pružnost a zážitek z chůze bude úplně jinde. Chodit se sice naučíte, ale jakmile pak nastoupíte na opravdovou slackline, budete mít pocit, že začínáte znovu. Jo, taky jsem tuhle chybu udělala.
  • Nezapomeňte zakoupit ochranu stromů. Můžete sice použít hadry, ale bude se vám s nimi špatně manipulovat. Speciální ochrana drží na kmeni, nikde se neposouvá a nepadá. Rozhodně nenavazujte slackline na stromy bez jakékoli ochrany.
  • V začátcích doporučuji kupovat sety. Najdete v nich, vše co ke správnému ukotvení potřebujete.
  • Tip na prodloužení životnosti lajny: u většiny začátečnických setů je kotvení vyřešeno tak, že lajnu provléknete okem. Při utažení pak dochází ke tření látky na látku a (zejména) pokud využíváte ke kotvení často jeden a ten samý strom, dochází v místě kontaktu k soustavnému narušování popruhu. Pokud takový set máte také, doporučuji přikoupit šekl. Jednu část ukotvíte za oko a lajnu protahujete šeklem, ne látkovým okem. U lajn Singing rock tento problém řešit nemusíte, lajna je zkonstruována tak, aby ke tření látky na látku nedocházelo.
  • Při kotvení a napínání lajny se vždy řiďte pokyny výrobce. Např. výrobce Singing rock má ke svým produktům skvěle zpracovaná instruktážní videa.

Teď už zbývá jen popřát vám šťastný výběr a super zábavu při chůzi!

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Kateřina Balcarová

Zdroje: archiv autora

Jak se obléknout na běh v zimě

Poradna

Zvykli jste si na pravidelné běhání, přišla zima a vy se bojíte, že budete muset běh na pár měsíců vypustit? Tak tím se vůbec netrapte. Stačí si zapamatovat pár zásad a dobře se obléknout a možná nakonec zjistíte, že běhání v zimě milujete.

Jaký vybrat filtr lyžařských brýlí

Poradna

Rádi byste si pořídili lyžařské brýle, ale jste zmateni z údajů na zornících? Nevíte, který je ten pravý právě pro vás? Přečtěte si tento článek a budete mít jasno.

Jak je to s povinností používat lyžařskou helmu?

Poradna

Zimní sezóna nabírá na obrátkách - jak je to s povinností používat na sjezdovce přilbu u nás, a jak v zahraničí?

Vybíráme pro vás

Gibbon Bananalama Treewear set je díky své střední šířce 35 mm vhodný pro děti, začátečníky i zkušené. Nejuniverzálnější...
Gibbon Bananalama XL Treewear Set  25 m je díky své střední šířce 35 mm vhodný pro děti, začátečníky...
Gibbon Fitness Upgrade je sada šikovných a užitečných pomůcek, díky kterým se z vaší slackline stane...
Slackline Gibbon Classicline je velmi silný a statický 15 m popruh vhodný nejen pro začátečníky. Nejprodávanější...
Gibbon Classicline Treewear Set je nejpopulárnější a nejprodávanější kompletní slackline set. Velmi silný...