Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat slackline?

Láká vás vyzkoušet slackline? Chcete si lajnu pořídit a překvapil vás obrovský výběr na trhu? V následujícím článku se vám ho pokusíme trochu zjednodušit.


Obsah

 

Před koupí je potřeba si nejprve zodpovědět několik otázek:

1. Jsem úplný začátečník?

Pokud ano, volte co nejjednodušší typ kotvení – což je ráčna a délku 12-15 metrů. U takto krátkých lajn volte pro začátek šířku popruhu 50 mm. Není sice velký rozdíl ve stabilitě mezi 50 a 25 mm, 50 mm vám ale bude připadat bytelnější a nebudete mít tolik strach. U delších lajn pak určitě doporučuji šířku 25 mm, u dlouhé lajny je větší šířka nevýhodná, protože lajna se při zatížení více otáčí kolem své osy a vám dá více práce jí nohou zafixovat.

Z naší nabídky rozhodně doporučujeme zakoupit pro tyto účely lajnu Singing rock packet 15 metrů.

 

2. Budu chtít po slackline chodit, cvičit jógu nebo skákat?

Pro chůzi a jógu (statické cviky) využijete statické popruhy, přičemž pro jógu je ideálnější šířka 50 mm a pro chůzi 25 mm. Pokud chcete spíše blbnout, skákat a trikovat, pak volte dynamický popruh trickline v šířce 50 mm.

 

3. Po slackline už trochu umím, baví mě to a chci se posouvat dál.

Pokud už máte první kroky zmáknuté a víte, že je to ta pravá zábava pro vás a chcete se učit víc, pak určitě zainvestujte do delší lajny, 25-30 metrů v šířce 25 mm s propracovanějším systémem kotvení. Kotvení pomocí ráčny je ideální na začátky, práce s ní je jednoduchá, bohužel ale nepoměrně více ničí lajnu. Z naší nabídky doporučuji lajnu Singing rock packet 25 m. Sama ji mám a jsem moc spokojená. 

 

 

O autorce

Kateřina Balcarová

Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.

 

 

Další rady

  • Nekupujte levné slackline s názvem "upínací popruh pro slackline". Ušetříte sice několik stovek, ale slackline nebude mít optimální pevnost a pružnost a zážitek z chůze bude úplně jinde. Chodit se sice naučíte, ale jakmile pak nastoupíte na opravdovou slackline, budete mít pocit, že začínáte znovu. Jo, taky jsem tuhle chybu udělala.
  • Nezapomeňte zakoupit ochranu stromů. Můžete sice použít hadry, ale bude se vám s nimi špatně manipulovat. Speciální ochrana drží na kmeni, nikde se neposouvá a nepadá. Rozhodně nenavazujte slackline na stromy bez jakékoli ochrany.
  • V začátcích doporučuji kupovat sety. Najdete v nich, vše co ke správnému ukotvení potřebujete.
  • Tip na prodloužení životnosti lajny: u většiny začátečnických setů je kotvení vyřešeno tak, že lajnu provléknete okem. Při utažení pak dochází ke tření látky na látku a (zejména) pokud využíváte ke kotvení často jeden a ten samý strom, dochází v místě kontaktu k soustavnému narušování popruhu. Pokud takový set máte také, doporučuji přikoupit šekl. Jednu část ukotvíte za oko a lajnu protahujete šeklem, ne látkovým okem. U lajn Singing rock tento problém řešit nemusíte, lajna je zkonstruována tak, aby ke tření látky na látku nedocházelo.
  • Při kotvení a napínání lajny se vždy řiďte pokyny výrobce. Např. výrobce Singing rock má ke svým produktům skvěle zpracovaná instruktážní videa.

Teď už zbývá jen popřát vám šťastný výběr a super zábavu při chůzi!

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Kateřina Balcarová

Zdroje: archiv autora

Poprvé na lezecké stěně?

Poradna

Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?

Jak vyprat batoh a jak se o něj starat

Poradna

Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.

Jak vybrat správnou velikost kalhot

Poradna

Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.

Vybíráme pro vás

3 090  (12.98 %) 2 689 

Porovnat

1 399  (13.58 %) 1 209 

Porovnat

2 199  (10 %) 1 979 

Porovnat

3 199  (10 %) 2 879 

Porovnat

Pomůcka na cvičení

399  (10.03 %) 359 

Porovnat