Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat správnou velikost kalhot

Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.


Obsah

 

Úvod

Na horní část těla nakupujeme častěji a zkoušíme různé vrstvy. Kalhoty si však vybíráme jen jediné a chceme od nich dlouhodobou kvalitu. Proto není prostor na omyly. Kalhoty musí perfektně sedět na první dobrou. V našem článku se zaměříme na nejčastější starost při jejich nákupu - správnou velikost kalhot.

Poradíme vám, jak na nákup padnoucích kalhot online. Pomocník se jmenuje SizeID. S ním už nebude nákup oblečení přes internet loterií.

 

Kreativita v označování 

Standardní postup vypadá asi tak, že si na vyzkoušení do kabinky nebo z e-shopu objednáte velikost, kterou berete vždy. Obvykle kupujete L, zkusíte v e-shopu u nové značky velikost L. Jedny kalhoty nedopnete v pase, do druhých byste mohli přibrat své pětileté dítě, třetí se vám zařezávají. Jak je to možné ptáte se a hledáte na štítku číslování kalhot. Každý výrobce totiž skrývá pod jednotným označením trochu jiné údaje.

Kromě označení S, M, L potkáte i mnohé další údaje. Zatímco někdo volí M, jiní píší 42, další výrobce napíše 175 a nebo 104. Přitom může jít o označení stejného oblečení, které rozměrově sedne stejnému člověku. Některé společnosti mají míry v centimetrech, jiné v palcích. Někdo jede evropské číslování, někdo francouzské, britské. A do toho se mísí výrazy jako prodloužená délka, slim fit. Pojďme si raději ukázat, jak takový nákup hravě zvládnout.

 

Tabulka velikostí kalhot - must have

V obchodě potřebujete k ruce parťáka, který vám po prvních nezdařených pokusech nosí oblečení, které už padne lépe. V e-shopu je vaším největším kámošem tabulka velikostí kalhot. V našem článku si ukážeme, jak s ní pracovat. S ní si vyberete správnou velikost kalhot bez zkoušení na první pokus. Online přes internet.

Zdroj: https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/cs/photos/mu%C5%BE-ch%C5%AFze-kalhoty-obuv-boty-d%C5%99evo-2628706/&sa=D&source=docs&ust=1693217325986258&usg=AOvVaw0jJTGv_Yf918jBbvprICMn
Popis: Ohrnování nohavic při nesprávné velikosti oblečení není řešení. Kalhoty mají padnout jako ulité. 

Výrobce neovlivníte. I nadále budou vyrábět se svým označením, vlastní metodikou a podle vlastních střihů. Prakticky jde o jejich know-how. U nás na webu najdete tabulku velikostí kalhot ke každému výrobci. Typicky jsou různé velikostní tabulky pro dětské, dámské i pánské kalhoty. Pohlídejte si, že se díváte správným směrem.

Tip: Objednejte si u nás několik velikostí k osobnímu odběru. Na místě si je vyzkoušejte a vyberte ty, které vám sedí. Zbytek s klidem vraťte.

 

SizeID - online pomocník

Při nákupech přes internet využijte funkci SizeID. Jde o nástroj, který vám přímo kontrolou tabulky velikostí a vámi zadaných údajů doporučí vhodnou značku a správnou velikost oblečení. 

Algoritmus informace přepočítá za vás. Najdete ho i u nás v e-shopu. Zadané údaje si můžete uložit pro další nákupy. Do budoucna máte rovnou informaci o již objednaných modelech a o tom, zda vám seděly, nebo jste je vraceli. Výrazně si zjednodušíte výběr outdoorového oblečení.

 

Metr do ruky - jak zjistit velikost kalhot

Prvním vaším úkolem je měření. Vezměte do rukou krejčovský metr, tužku, papír. Pusťte se do práce a nezapomeňte stát zpříma. Poznamenejte si zjištěné údaje v centimetrech. Neměli byste vynechat:

 • obvod pasu,
 • obvod boků,
 • obvod stehen,
 • vnitřní délka nohavic od rozkroku,
 • celková délka od pasu,
 • obvod kolem kotníků.

Postup můžete zopakovat i s kalhotami, které už doma máte a stoprocentně vám padnou.

Zdroj: https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/cs/photos/svinovac%C3%AD-metr-zm%C4%9B%C5%99it-m%C4%9B%C5%99en%C3%AD-%C4%8D%C3%ADslo-218415/&sa=D&source=docs&ust=1693217571139259&usg=AOvVaw1wtQXPb5Bdw5f85WcSAYlj
Popis: Bez metru se při zjišťování správné velikosti kalhot neobejdete. Krejčovský metr je jistota. Vystačíte si i s provázkem a pravítkem nebo svinovacím metrem. 

 

Jak změřit velikost kalhot? Z uvedených údajů jsou pro první rozlišení nejdůležitější obvod pasu a délka nohavic. Porovnejte naměřené míry s tabulkou velikostí. Podle kombinace všech těchto údajů výrobci přiřazují produktu označení S, M, L, XL, které najdete jako hlavní identifikátor při nákupu v e-shopech. Podíváme se ještě na některá specifika měření.

U riflí se setkáte s označením v palcích. Toto označení převzali i někteří výrobci kalhot do terénu. Pokud je na štítku údaj 36/34, máte jistotu, že je to právě tento případ. První označuje obvod pasu 36 palců a druhý rozměr za lomítkem označuje délku nohavice od rozkroku, tedy 34 palců. K centimetrům se dopočítáte vynásobením 2,54.

 

Pas - regulérní chyták při nákupech

Obvod pasu změříte na kalhotách těsně nad opaskem. Pokud nemáte žádné padnoucí kalhoty, změřte si obvod mezi pupkem a kyčlemi. U žen se v některých případech doporučuje měřit nejužší místo břicha. Pokud ale v nejužším místě pasu normálně kalhoty nenosíte, jde o nerelevantní informaci. Využijete ji jen při nákupu vysokých kalhot. Pro kalhoty s nízkým pasem měřte obvod pasu jednoduše tam, kde nejčastěji nosíte kalhoty.

A teď slibovaný chyták. Do velikostí kalhot se zamotáme ve chvíli, kdy výrobce ve svých tabulkách uvádí také údaj „sed“. Sed se měří cca 5 centimetrů pod pupíkem. Na sed narazíte ve velikostních tabulkách např. výrobce sportovního oblečení Craft. Právě tímto rozměrem je myšleno ono pohodlné zapínání kalhot v pase. Takže prakticky jde o dříve uvedený obvod pasu.

Závěrem tedy platí:

 • Pokud výrobce uvádí oba rozměry, pak pasem opravdu myslí nejužší místo břicha. Sed označuje obvod místa, kde kalhoty pohodlně zapínáme.
 • Pokud výrobce uvádí pouze rozměr obvodu pasu, pak jde o místo, kde obvykle kalhoty zapínáte a je vám to pohodlné.

 

Výška postavy a délka nohavic

Změřte vnitřní délku nohavic od rozkroku podél vnitřního stehna k patě. U rozkroku si dejte dostatek prostoru, aby vám kalhoty byly pohodlné. Zvažte, jak dlouhé nosíte kalhoty. Standardně se měří délka k patě. V takovém případě vám kalhoty pohodlně sednou a budou sahat až k pevné kotníkové obuvi.

Zdroj: https://www.google.com/url?q=https://pixabay.com/cs/photos/b%C4%9Bh-sportovn%C3%AD-vej%C3%ADt-se-zdatnost-1944798/&sa=D&source=docs&ust=1693217692913372&usg=AOvVaw2ARPnRHFg2DjonvIH-APYJ
Popis: Na první pohled je výběr správných kalhot složitý. S tabulkou velikostí a metrem to zvládnete. 

 

Pokud hledáte správnou velikost kalhot, kterou přetáhnete přes pohory, mrkněte i na šířku nohavice ve spodní části. Někdy narazíte na doporučení změřit délku nohavic ke kotníkům. Jde o módní trend kratších kalhot do měst. Outdoorové oblečení podle něj nevybírejte.

Jsou výrobci, kteří se nikde nevypisují s délkou nohavic a mají pouze rozlišení regular, short a long. A nebo rozlišují standardní délku, zkrácenou a prodlouženou. Na toto členění narazíte např. u oblíbené značky Columbia.

 • Standardní délka u mužů sedí na na výšku 182 centimetrů.
 • Prodloužená je na výšku 194 centimetrů a případně výše.
 • Zkrácená je vhodná pro výšku 170 centimetrů.

U žen jsou hranice:

 • Standardní výška ženy je 170 centimetrů.
 • Prodloužená délka sedne ženám o výšce 176 centimetrů.
 • Zkrácená délka je pro výšku 158 centimetrů.

Můžete narazit také na kalhoty s neukončenou délkou nohavic. Pokud vám obvykle u kalhot sedí střih a zápasíte s délkou, jsou přímo pro vás. Nohavice jsou vyrobeny dostatečně dlouhé a zákazník si je po koupi ještě nechá na míru zkrátit. Najdete je např. v nabídce výrobce Warmpeace a Humi.

Vybrat správnou velikosti kalhot je rozhodně oříšek. Každopádně velikost není jediné kritérium, které zohledňujete při výběru kalhot. Zajímejte se o materiál, voděodolnost, odolnost proti větru a další parametry. Zásadní jsou podmínky, v jakých budete kalhoty nosit nejčastěji.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Alena Bouchalová

Zdroje: archiv 4camping, pixabay.com

Poprvé na lezecké stěně?

Poradna

Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?

Jak vyprat batoh a jak se o něj starat

Poradna

Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.

Co proti komárům? Tipy na cesty i na doma

Poradna

Chcete si užít léto bez svědivých štípanců? Přečtěte si naše rady!

Vybíráme pro vás

Pánské ponožky

290  (41.72 %) 169 

Porovnat

230  (35.22 %) 149 

Porovnat

619  (35.54 %) od 399 

Porovnat

Kompresní podkolenky

359  (33.43 %) 239 

Porovnat

1 690  (40.89 %) od 999 

Porovnat

Dámské ponožky

249  (32.13 %) 169 

Porovnat

199  (25.13 %) 149 

Porovnat

Dětské ponožky

290  (52.07 %) 139 

Porovnat