Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Jak vybrat správný spacák Sir Joseph?

Sir Joseph® vyrábí několik řad péřových spacáků plněných husím peřím. Jak si z široké nabídky správně vybrat? Odpověď najdete v následujícím článku.


Obsah

Přinášíme vám tři kroky, které jsou pro výběr spacáku rozhodující a na závěr pár příkladů z praxe - konkrétní model vhodný na provozovanou aktivitu.

1. Prvním krokem je výběr produktové řady podle otázek:

„Kam jedete a na jaké použití spacák primárně potřebujete?” a „Jak často budete spacák používat?”

 • Pro časté použití, kratší výlety a treky doporučujeme řadu TREKKING – modely RIMO (případně širší RIMO SCOUT) a ATTACK.

 

 • Pro delší cesty, kde si nesete výbavu na zádech, doporučujeme řadu LIGHT – modely PAINE nebo KOTEKA, případně nejlehčí spacák Sir Joseph MINIMIS 320.
  Modely KOTEKA a MINIMIS nejsou určeny na velmi časté použití (každý víkend apod.), primárně jsou určeny pro úsporu váhy a objemu na vícedenní akce, expedice apod.

 

 • Pro extrémnější použití ve vyšších horách či polárních oblastech a pro případy, kdy chcete mít jistotu ochrany péřové izolace před vlhkostí, doporučujeme řady ALPINE nebo HIMALAYA - model LOOPING. Vnější membránový materiál těchto spacáků je vhodný i pro případy, kdy chcete nocovat či bivakovat bez použití stanu nebo žďáráku.

 

2. Druhá nejdůležitější volba je podle teploty prostředí, ve které budete nocovat

 • Každá produktová řada nabízí několik verzí stejného spacáku s různým objemem použitého peří. Čím víc peří, tím silnější izolační vrstva kolem těla a tím chladnější podmínky ve spacáku zvládnete.
 • Například "PAINE 600" znamená, že má 600 gramů husího peří a "PAINE 900" má 900 gramů husího peří. Tomu odpovídají i doporučené normové teploty. (Další parametry 600 nebo 650 nebo 800 CUIN udávají tzv. plnivost peří. Jednoduše platí, že vyšší CUIN znamená peří s vyšší izolační schopností. Výslednou kombinací množství použitého peří v GRAMECH a jeho plnivosti v CUIN jsou tzv. doporučené teploty certifikované podle normy EN13537.)
 • Pro ženu můžete vybírat podle "komfortní teploty" a pro muže podle "limitní teploty". (Podle extrémní teploty spacák nevybírejte. V takových teplotách spacák zajistí vaše přežití, nikoli pohodlný spánek).

 

Výběr nejvhodnějšího spacáku doporučujeme provádět pomocí porovnání parametrů ve Srovnávací tabulce spacáků SirJoseph®. V tabulce přehledně vidíte jednotlivé modely a pro každou velikost spacáku lze porovnat jejich:

 • Komfortní a limitní teploty
 • Celkovou váhu každého spacáku
 • Rozměry spacáku v ramenou, bocích a nohou
 • Rozměr v kompresním obalu

Po doporučených teplotách je celková váha spacáku tím druhým nejdůležitějším kritériem pro výběr.

 

3. Dále následuje volba velikosti spacáku a strany zipu

 • Spacáky Sir Joseph se vyrábí ve třech velikostech 170/190/200. Vždy to znamená "pro postavu do výšky cca 170, 190 nebo 200 cm".
 • Modely LOOPING, KOTEKA, MINIMIS, ATTACK a dětské KIKI se vyrábí pouze s levým zipem. Ostatní modely nabízejí volbu mezi levým nebo pravým zipem. Strana zipu je dána z pohledu člověka ležícího ve spacáku na zádech. Levý zip je vhodný pro praváky, protože zevnitř spacáku ovládá pravá ruka pohodlně zip, který je u levého ramene (vyzkoušejte sami:)).
 • Z pohledu možného spojování spacáků je vhodné mít jeden spacák s pravým a druhý s levým zipem (dva "stejné" zipy také spojit lze, jeden spacák ovšem nebude mít kapuci pod hlavou, ale nad hlavou). Různě dlouhé spacáky lze sepnout také - v nohách budou začínat stejně, u hlavy zbyde delšímu spacáku kus zipu, který už nebude s čím sepnout.

 

Finální výběr spacáku

Pro finální výběr spacáku je třeba zohlednit také cenu spacáku, jak často ho plánujete používat a zda máte ještě nějaký druhý (nebo třetí:)) spacák.

Někdo zvolí nejlehčí a nejsbalitelnější model i pro víkendový výšlap v Brdech a naopak i s modelem RIMO 1000 lze absolvovat náročné expedice ve vysokých horách.

Občasný turista od jara do podzimu si vystačí s jedním 2sezónním spacákem. Pro ty, kdo používají spacák častěji, se již vyplatí mít jeden lehčí spacák na letní akce a druhý 3sezónní nebo zimní a mít tak vždy k dispozici ideální parametry pro každou cestu v každém období.

 

Příklady výběru vhodného spacáku pro konkrétní použití

Časté použití o víkendech, plus občas treky Evropa, Asie i v brzkém jaru /pozdním podzimu.

 • RIMO 850 nebo RIMO 1000 - Hlavní předností je univerzálnost a rozsah teplot.
 • Nebo mít ATTACK 400 / RIMO 600 na letní víkendy a na treky vzít lehčí PAINE 600 / KOTEKA 500.

 

Hlavní použití je na kolo a pěší treky na víc dní, vedlejší použití je o víkendech brzké jaro/pozdní podzim.

 • KOTEKA 500 nebo PAINE 600 pro ženu
 • KOTEKA 290 (případně KOTEKA 500 dle teplot) nebo PAINE 400 pro muže

 

Spacák potřebuju převážně od podzimu a v zimě, většina akcí je v zimě nebo jsou to hory do 6000 m n. m., spím ve stanu nebo bivakuji venku.

 • ERRATIC 1000 pro ženu
 • ERRATIC 850 pro muže
 • A pokud plánuji větší zimní akce, tak zvážím mít rezervu i na tyto akce a pořídit LOOPING 900 nebo LOOPING 1200.

 

Chodím "na lehko" v zimě, spím nejčastěji ve stanu, nebo i na chatě, občas bivakuju ve žďáráku.

 • KOTEKA 850 nebo PAINE 900

 

Občas jedu v období jaro/léto/podzim na víc dní na kolo, rychlý trek či lezení, občas nouzový bivak. Potřebuju být rychlý - tedy lehký a skladný.

 • KOTEKA 290 nebo MINIMIS 320 (podle očekávaných teplot v noci)

 

Jedu na výlet, kde budou letní teploty, ale i zima - např. květnové lezení v Itálii a cestou zpět se stavím na pár dní na skialpy, kde bude v noci pod nulou.

 • DOUBLE ATTACK – Je to kombinace dvou spacáků v sobě. V létě mám dva letní spacáky, které můžu sepnout k sobě (mají levý a pravý zip) a přizvat kamarádku. Na zimu mám jeden pořádný zimní spacák.

 

Spím v autě a chci široký spacák, nebo deku. Jsem opravdu velkej a potřebuju opravdu širokej spacák. Nemám rád mumie, chci mít i ve spacáku dost místa a pohodlně si pokrčit nohy jak potřebuji.

 • TONKA dekový péřák s šířkou 1 metr při zapnutém spacáku (tzn. 2 metry široká deka po rozepnutí). Nebo rozšířený model RIMO SCOUT - ve třech teplotních verzích.

 

Jaký spacák pořídit pro mé malé šampiony?

 • KIKI DOWN s peřím – pro použití od jara do podzimu.
 • KIKI BASIC naplněný dutým vláknem – na léto. A pro snadnější praní doma.

 

Užitečné odkazy

Autor: Honza Mikula, Sir Joseph

Zdroje: sirjoseph.cz

Přenocování v zimních podmínkách

Poradna

Sbírka rad a tipů z mrazivých bivaků a zasněžených stanů.

Odhalte tajemství turistických značek

Poradna

Pokud Česká republika patří v něčem na špičku, pak je to hustota železničních tratí a turistické značky. Co do kvality a četnosti se nám ve značení tras vyrovná málokterá země. Co můžeme čekat od žluté a kam nás zavede modrá?

Co nepodcenit při zimní turistice

Poradna

Štěstí přeje připraveným. Zimní turistika má sice jedinečně kouzelnou atmosféru, ale zároveň na vás čeká mnohem víc překážek než v letních měsících. Co tedy při turistice v zimě nepodcenit?

Vybíráme pro vás

6 299  (44.45 %) 3 499 

Porovnat

7 499  (40.01 %) 4 499 

Porovnat

7 499  (40.01 %) 4 499 

Porovnat

8 830  (27.98 %) od 6 359 

Porovnat

8 350  (27.63 %) od 6 043 

Porovnat

7 240  (27.45 %) od 5 252 

Porovnat

6 990  (18.04 %) 5 729 

Porovnat

4 999  (34.01 %) 3 299 

Porovnat