Poprvé na lezecké stěně?
Poradna
Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?
Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.
Obsah |
Pokud batoh po příchodu z výletu domů bez zájmu ledabyle hodíte do kouta, nejspíš si ho brzy zničíte. O batoh se musíte průběžně starat. Nejde přitom o složitý proces. Stačí dodržovat několik pravidel a jednou za pár měsíců batoh vyprat a věnovat mu svůj čas.
Batoh s vámi zažívá mnohá dobrodružství. Má za sebou kdejaký výšlap s pořádnou zátěží i prodírání hustým lesem. Často ho pokládáme na zem. Pěchujeme do něj voňavé až aromatické svačiny. Občas skončí pod vrstvou oblečení rozmašírovaný banán a slazené pití vylité v batohu. Nehody se stávají. V takových situacích nastupuje jediné řešení. Praní.
Existuje jedno základní pravidlo, kterého se při péči o batoh držte. V žádném případě batoh nedávejte do pračky. Zapomeňte na ni. Je jasné, že ani sušička není to pravé ořechové pro váš batoh. Totéž se dozvíte i na štítku od výrobce. Respektujte to. Místo toho využijte vanu nebo umyvadlo. Při praní v ruce se dokonale dostanete do všech záhybů batohu, praní je přitom šetrnější.
Pokud jste s výsledkem spokojeni, zbavte batoh mýdla. Opláchněte ho pod studenou čistou vodou. Klidně i několikrát za sebou.
Neždímejte ho, jen z něj vodu vytlačte. Nakonec nechejte batoh řádně proschnout na dobře větraném místě. Sušičku vynechejte, stejně tak i přímé sluneční záření. Při sušení rozepněte všechny zipy. Samotné sušení po takové koupeli může být i na několik dní. Počítejte s tím.
Obecně platí, že na outdoorové turistické a sportovní batohy nedoporučujeme praní v pračce. Když už se do praní v pračce z jakéhokoliv důvodu pustíte, zvolte nejjemnější cyklus na 30°C s maximálně 400 otáčkami. Před praním samozřejmě batoh vyklepejte, vyndejte všechny poklady a sundejte odnímatelné části.
Pokud batoh chcete dát do pračky, sežeňte si prací sáček. Zabráníte zapletení přezek do okrajů bubnu pračky. Pračku nechte nejprve projet navolno, abyste se zbavili zbytků prášku, který po každém praní zůstává. Na praní si pořiďte speciální prací prostředek na batohy nebo outdoor věci.
V ideálním světě máte údržbu batohu na několik dalších výletů a třeba i měsíců hotovou. Nastávají ale situace, kdy v batohu zůstalo něco opravdu nevoňavého nebo mastného. Pokud nepomohlo ani základní praní a stále zůstávají skvrny nebo nepříjemný zápach, jsou na řadě další kroky. Často fungují babské rady a tedy jedlá soda. Před použitím jakékoliv z těchto metod si ji nejprve vyzkoušejte na skrytém místě batohu.
Místo, které budete čistit, vypodložte, aby se skvrna nebo skvrna nešířila dál na čistá místa. Místo nejprve namočte, sodou místo poprašte, promněte a nechte chvíli působit. Funguje i bílý ocet. Dále se také prodávají speciální čističe textilií.
Ještě ráznější řešení zahrnuje kombinaci jedlé sody a citronové šťávy. U ní už jsou nechtěné skvrny pravděpodobnější, proto tuto kombinaci používejte výhradně na místa, která nebudou vidět.
Údržba po výletě není a nemá být velká věda. Jde o pár kroků, které nejspíš děláte. Tato údržba je prakticky stejná pro ostatní outdoorové oblečení, bundy, obuv.
Po procházce ve vlhku, mlze i jemném dešti batoh nechte nejprve proschnout. Neschovávejte ho hned po návratu do skříně. Některé části by mohly zplesnivět. Na oko tuto plíseň třeba neuvidíte, ale může způsobit malá narušení vláken, která se projeví až po čase. Plísní je pak vždy obtížné se zbavit. Na textiliích navíc zanechávají skvrny.
Dodržujte nosnost. Přetěžování batohu je nejen nepohodlné na záda a nošení. Zkracuje se životnost popruhů, které pak mohou v nevhodnou chvíli prasknout. Trpí zipy, které mohou dodatečně povolit. Dávejte do něj jen tolik, kolik vy sami i batoh unesete. Zapomeňte na pěchování batohu stylem „to se tam ještě vejde“. Je jasné, že na výlety a tůru potřebujete být vybaveni. Mrkněte proto raději na náš návod, jak správně zabalit batoh.
Vyhněte se také ostrým předmětům. Dovnitř batohu rozhodně nepatří. Zaděláváte si na díry v batohu. Pro skialpining, lezení a další sporty s ostrými nástroji jsou speciální batohy, na které se z boku tyto nástroje přidělávají. Podívejte se do naší nabídky, najdete tam i tyto speciální batohy.
Pokud jsme vás znejistěli, jak má vypadat správný batoh, přečtěte si našeho průvodce. S výběrem batohu vám rádi pomůžeme. S našimi výrobky a správnou péčí budete mít parťáka na mnoho let.
Autor: Alena Bouchalová
Zdroje: archiv 4camping, pixabay.com
Poradna
Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.
Poradna
Chcete si užít léto bez svědivých štípanců? Přečtěte si naše rady!
2 490 Kč
(17.71 %)
od 2 049 Kč
1 190 Kč
(45.46 %)
649 Kč
3 499 Kč
(28.29 %)
od 2 509 Kč
990 Kč
(20.3 %)
od 789 Kč
1 199 Kč
(40.03 %)
719 Kč
(7.93 %) 999 Kč
3 660 Kč
(18.31 %)
2 990 Kč
1 990 Kč
(34.72 %)
1 299 Kč