Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Nemám zájem o slevy a akce, chci lištu skrýt

Odhalte tajemství turistických značek

Pokud Česká republika patří v něčem na špičku, pak je to hustota železničních tratí a turistické značky. Co do kvality a četnosti se nám ve značení tras vyrovná málokterá země. Co můžeme čekat od žluté a kam nás zavede modrá?


Popisek: Turistické značky vás mohou v krizové situaci podržet a navést správným směrem.

Obsah

 

Úvod

Turistické značení je jednoduché a přitom geniální. Značky se malují nejčastěji na stromy, najít je však můžete také na skalách, sloupech a dalších objektech. Pokud je to jen trochu možné, budou umístěny zhruba ve výšce očí. Znatelné barevné označení na stromech a důležitých orientačních místech má svůj význam a samo o sobě nám mnohé napoví.

 

Co o sobě prozradí barva turistické značky

Turistická značka je čtverec o rozměrech 10x10 cm tvořený třemi stejně velkými vodorovnými pruhy. Krajní čáry jsou bílé a uprostřed je barevný pruh. Podle barvy rozeznáte, zda jde o nejkratší možnou cestu, dálkovou nebo jen místní spojovací trasu.

Tip: Turistické trasy a jejich barvy můžete zjistit ještě předtím než vyrazíte do terénu. Skvělým pomocníkem jsou v tomto směru mapy.cz. V levé horní části mapy najdete možnost „Změnit mapu“. Zvolte variantu „Turistická“. Po přiblížení jakékoliv části vám zobrazí mapa turistické značky včetně barevného rozlišení.

Připravte si svou túru předem. Mobilní telefon s mapou je užitečný a většinou dostatečný rádce. Rozhodně nezapomeňte na powerbanku. I přesto že máte nový telefon a baterii věříte, v chladných zimních měsících se může výdrž baterie výrazně snížit. Přitom vhodná powerbanka nepředstavuje zásadní zátěž navíc. Na delší výlety do neznámých míst je jako zdroj jistoty vhodná klasická papírová mapa.

Tip: Oprašte a prohlubte své znalosti orientace v mapě s pomocí našeho článku.

   

 

Základní orientace v mapě

Je klasická papírová mapa přežitek nebo má své místo i v dnešním světě chytré elektroniky vybavené GPS navigací?

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Další tvary a kombinace turistických značek

Kromě základních tří barevných čar najdete na stromech a jiných výrazných bodech také další turistické značky. Vysvětlivky jsou přitom snadné.

 • Při odbočení turistické trasy z cesty nebo při ostrých lomech cesty je k turistické značce ještě doplněna šipka.

 

 • Pokud se potkává několik tras, kombinuje se mezi barvami vždy jen jeden pruh bílé.

 

 • Všímejte si na trase také odboček k významným místům. Jsou v barvách turistické trasy. Trojúhelník znamená vrchol nebo vyhlídku, půlkruh studánku, kostky připomínající hru Tetris označují hrad nebo jiný zajímavý bod.

 

 • Na vybraných kříženích cest a na významných místech jsou barevné turistické značky doplněny ještě informačními tabulkami a směrovkami. Na bílé tabulce se uvádí nadmořská výška místa, jeho název a vzdálenosti k dalším cílům.

 

Další značky na stromech

Mimo tyto klasické turistické značky lze vídat čím dál častěji na stromech ještě další symboly.

Typicky jde o naučnou stezku. Ta se zakresluje jako zelená úhlopříčka v bílém čtverci. Tyto trasy jsou obvykle doplněny číslovanými informačními tabulemi a informacemi o dané lokalitě, historii nebo přírodních zajímavostech. Na jejich tvorbě spolupracují také obce.

Tip Při svých výpravách do hor buďte připraveni na nečekané. I česká příroda dokáže být nevyzpytatelná. Ze slunečného počasí můžete do několika minut stát v mlze. Do batohu si vždy berte výbavu i na déšť a chladno. Nepromokavá bunda je základ každé výpravy. Stejně tak se vám může hodit i kapesní nůž. Seříznete si větev na opékání jídla, odříznete si obvaz, náplast nebo si s jeho pomocí připravíte jídlo. Nezbytností je rovněž čelovka.

Pro místní označení se také využívá značka ve tvaru čtverce. Je rozdělený na dva stejné trojúhelníky. Jeden je bílý a druhý má jednu z turistických barev. Tímto způsobem se označuje místní vycházka, která vás má v nejbližším okolí provést zajímavými místy, vyhlídkami nebo jinými místními specialitami.

Velmi podobné turistickým značkám je i značení pro běžkaře. Aby byly lépe vidět ve sněhu, mají místo bílého oranžový podklad. Jejich středový pruh pak nabývá téměř stejných barev jako pěší trasy - modrá, zelená, červená a místo žluté je zde bílá.

 

Ve městech jsou často k vidění značky cyklotras. Jde o žluté cedule s piktogramem kola a označením čísla trasy případně jejím směrem. Jednomístné označení cyklostezky znamená hlavní dálkovou národní trasu. V terénu pak označení cyklotras vypadá podobně jako turistické a běžkařské trasy. Bílá podkladová barva je nahrazena žlutou. Barevné značení tras může být i zde zelené, modré, červené a bílé.

 

Jak vznikly turistické značky

Je zdokumentované, že první turistická trasa vznikla v roce 1889. Vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům přes sedlo Kolna. Pokud se vydáte do této oblasti, dočkáte se obnoveného původního značení i replik tehdejších směrovek. Původní trasa je však již na dně Štěchovické přehrady. Vnější bílé čáry na značkách byly užší, zatímco prostřední červená byla větší než ty současné.

O rok později vznikla druhá trasa s označením 00001. Nese dnes jméno zakladatele Klubu českých turistů Cesta Vojty Náprstka. Nachází se mezi Karlštejnem a Berounem a vede přes obec Svatý Jan pod Skalou. Dodnes má červené značení.

K dalším historickým trasám patří např.:

 • Krakonošova stezka z Bedřichova, jejíž vybudování trvalo 5 let
 • Posázavská stezka,
 • Riegrova stezka podél Jizery,
 • Palackého stezka,
 • dálková stezka v délce 202,5 kilometrů přes Brdy na Šumavu.

Rozmach turistického značení přišel v první polovině 20. století, kdy Klub českých turistů přebral značení tras pod svou správu a zavedl čtyřbarevný systém.

https://pixabay.com/cs/photos/ozna%C4%8Dit-zna%C4%8Den%C3%AD-turistick%C3%A1-zna%C4%8Dka-475827/
Popis: Český způsob označování pěších turistických tras převzaly i další země. S podobným značením se setkáte u všech našich sousedů.

 

Trocha statistik

V souvislosti s turistickými značkami jsou zajímavé i některé statistiky:

 • Maximální vzdálenost turistických značek by měla být 250 metrů, abyste měli jistotu, že jdete stále správným směrem.
 • Kilometrovník a směrovník s názvy bývá vždy maximálně po 4 kilometrech. Na horách se častěji než kilometry udává údaj do cíle v hodinách.
 • Každá turistická trasa se prochází a kontroluje její značení jednou za 3 roky.
 • Klub českých turistů aktuálně udržuje okolo 40 tisíc turistických tras, 32 tisíc cyklistických tras a 400 kilometrů lyžařských tras.
 • Na práci s označením se podílí přes 1700 dobrovolníků.

Na první pohled se zdá, že značkař může být kdokoliv. Každý značkař musí projít školeními a zkouškami. Pro práci s kilometrovníky je potřeba ještě větší kvalifikace. Činnost značkaře je dobrovolná, tedy bez odměny a hradí se pouze cestovné do dané lokality, stravné a náhrada za opotřebení oblečení.

Až budete příště v lese a půjdete po turistických značkách, vzpomeňte si, kolik úsilí za přípravou tras stojí.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Alena Bouchalová

Zdroje: archiv 4camping, pixabay.comunsplash.com

Přenocování v zimních podmínkách

Poradna

Sbírka rad a tipů z mrazivých bivaků a zasněžených stanů.

Co nepodcenit při zimní turistice

Poradna

Štěstí přeje připraveným. Zimní turistika má sice jedinečně kouzelnou atmosféru, ale zároveň na vás čeká mnohem víc překážek než v letních měsících. Co tedy při turistice v zimě nepodcenit?

Jak na opravu skluznice běžek a lyží?

Poradna

Tomu se prostě nevyhneme. Občas přejedeme kamínek schovaný ve sněhu, jindy profrčíme vědomě nebo omylem hlínu. Skluznice lyží vydrží hodně. Ale někdy má po takové jízdě nechtěný zářez. Co s tím? Nákup nových lyží není nutný stejně jako návštěva servisu. Opravu skluznice běžek a lyží zvládnete totiž svépomocí. Jak na to?

Vybíráme pro vás

3 570  (21.6 %) 2 799 

Porovnat

6 599  (28.64 %) od 4 709 

Porovnat

3 690  (35.8 %) od 2 369 

Porovnat

2 699  (22.23 %) od 2 099 

Porovnat

3 999  (27.51 %) od 2 899 

Porovnat

2 199 

Porovnat

3 199  (46.89 %) 1 699 

Porovnat

2 999  (43.35 %) 1 699 

Porovnat