Páteřák? To není nic pro mě, další věc navíc, která stojí dost peněz, zbytečnost... Tenhle názor slýcháme dost často, a protože s ním rozhodně nesouhlasíme, připravili jsme do Poradny článek, ve kterém chrániče páteře probereme.
K čemu slouží
Chránič páteře je podstatným ochranným prvkem při řadě sportů - využívají ho nejen lyžaři a snowboardisté, ale také motorkáři nebo cyklisté. Jeho úkolem je zabránit rozdrcení nebo vychýlení obratle z původní pozice. Tím velmi snižuje riziko poranění míchy. Zabrání ale také pohmožděninám, odřeninám a v některých případech také zlomeninám žeber.
|
Jaký vybrat filtr lyžařských brýlí
Rádi byste si pořídili lyžařské brýle, ale jste zmateni z údajů na zornících? Nevíte, který je ten pravý právě pro vás? Přečtěte si tento článek a budete mít jasno.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Druhy páteřáků
Páteřáky rozlišujeme v zásadě na 2 typy:
- Měkké – ze speciální hmoty, která při nárazu ztuhne a rozloží jeho sílu do celé své plochy. Tyto páteřáky se dobře přizpůsobí tvaru vašich zad a jsou velmi pohodlné.
- Tvrdé (skořepinové) – s vnější tvrdou polypropylenovou skořepinou, která je většinou z důvodu vyšší pohyblivosti rozdělena do několika částí a s vnitřní měkkou stranou, která zajišťuje pohodlí při nošení.
Oba typy nabízí podobnou míru ochrany páteře. Při výběru tak jde spíše o otázku osobních preferencí.
- Skořepinové páteřáky jsou vhodnější na ostré nárazy (pád na hranu ve snowparku nebo ostrý výčnělek skály při freeridu).
- Měkké páteřáky naopak velmi dobře poslouží při nárazu do stromu nebo při pádu na zledovatělý podklad.
Důležité upozornění
Chránič páteře nemůže zaručit 100% ochranu vašich zad, ale jeho používání výrazně snižuje riziko vážných poranění. Sportovní vybavení je stále lepší a lidé na svahu rychlejší, proto dbejte na bezpečnost svoji i svého okolí. Nejezděte mimo vyznačené tratě, respektujte zákazy, sledujte aktuální výstrahy a doporučení a hlavně nepřeceňujte své schopnosti.
|
Jak je to s povinností používat lyžařskou helmu?
Zimní sezóna nabírá na obrátkách, střediska nejen u nás praskají ve švech. Jak je to s povinností používat na sjezdovce přilbu u nás a jak v zahraničí?
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Užitečné odkazy
Zdroje: pixabay.com