Poprvé na lezecké stěně?
Poradna
Co byste měli vědět, než vyrazíte na lezeckou stěnu?
Tak často opomíjená, a přesto tak důležitá. Na ní stojí výborné výsledky sportovců, ale má také vliv na jejich nezdary a neúspěchy. Zanedbáváme-li ji dlouhodobě, může vést k dlouhodobým či chronickým onemocněním. O čem je řeč? O regeneraci. Proč je tak důležitá? Jak správně regenerovat a co k tomu použít?
Obsah |
Tělo ve své podstatě pracuje na jednoduchém principu. Čím lépe se o něj staráme, tím lépe funguje. Toto tvrzení má ale tolik protiargumentů, že docílit ideální starostlivosti není vůbec jednoduché. Pomineme-li věci, které nemůžeme přímo sami ovlivnit (jako například vzduch, co dýcháme, přesnou historii vyprodukovaného a vypěstovaného jídla atd.), máme poměrně velké šance, jak se o své tělo starat co nejlépe.
Fyzická zátěž, se kterou se tělo musí při jakékoliv aktivitě vypořádat, je pro tělo stresem. Je proto důležité najít vhodné způsoby, jak tento stres minimalizovat, respektive zmírnit jeho dopad. Uveďme si to na konkrétním příkladu.
Velmi oblíbený a rozšířený je běh. Jakákoliv běžecká aktivita je pro tělo zátěží. Zapojují se při ní dolní končetiny, trup a horní končetiny. De facto veškeré velké svalové partie. Je asi zřejmé, že dolní končetiny jsou zatěžovány nejvíce, a tedy si zaslouží největší starostlivost. Obecně je doporučováno se nejen před během, ale před jakoukoliv aktivitou tzv. zahřát. Aktivovat svalstvo, připravit tělo na zátěž.
Je to stejné, jako s autem. Vytáčet motor hned za studena, je rychlý způsob, jak jít do servisu. Stejné je to s tělem, to je jako stroj. Budete-li běhávat, jezdit na kole či sportovat jakkoliv, a to jinak bez rozumného zahřátí, koledujete si o malér. Ještě důležitější je ale protažení po samotné aktivitě. Dopřejete tím svalům vhodnou míru protažení, důsledného prokrvení a celkového uvolnění. Takovou regeneraci označujeme jako aktivní. Je to způsob, jak se naučit myslet a chovat tak, že tělo vyžaduje pro svou práci určité "postupy".
|
Jak vybrat oblečení na běhSprávné oblečení na běh je zárukou mnoha spokojených kilometrů. S jeho výběrem vám poradí Katka Balcarová. |
Pravděpodobně nejlepší regenerací je spánek. Určitě to znáte. Jste unavení, něco na vás leze, necítíte se dobře, pokud si jdete lehnout, dopřejete tělu příležitost nastartovat procesy, které odbourají únavu, mohou potlačit začínající nemoc nebo jednoduše pomůžou CNS se zregenerovat. Dostatek spánku je poslední dobou velmi často připomínán jak odborníky, tak laickou veřejností. Regenerujte spánkem. Uděláte pro sebe více, než si dokážete představit.
Mnozí v rámci regenerace stále sportují, sice jinou formou a v jiné intenzitě, ale pořád jsou v pohybu. Ne vždy je ale tento způsob odpočinku vhodný. Tělo je neustále vystaveno zátěži a kladou se na něj nároky. Je to stejné jako s autem, jestli jedete 130 km/h 5 hodin v kuse, je to sice jiné než stejnou dobu rychlostí 50 km/h, ale pořád je to zátěž. S tělem je to podobné.
Dejte si proto někdy den volna. Den, kdy nebudete vůbec nijak sportovat. Pokud se cítíte dlouhodobě unavení, dejte si takových dní více. Uvidíte, jak to vašemu tělu prospěje. Budete-li to ignorovat, hrozí vám chronické záněty, únavové zlomeniny nebo syndrom vyhoření.
|
Jak podpořit imunitní systémImunita je vlastně "štít", který chrání naše zdraví. Rady, jak ho neoslabovat, ale naopak posílit, vám přinášíme v následujícím článku. |
Pamatujte na to, že regenerace je klíčová pro dlouhodobý, radostný a spokojený aktivní život. Nebraňte se proto jakýmkoliv způsobům, jak své tělo uvolnit. Dobře vám poslouží třeba masáž, sauna, kryo-komora nebo i poslech hudby a určitě se najdou i mnohé další způsoby.
Autor: Mirek Píštěk
Zdroje: unsplash.com, pixabay.com
Poradna
Batoh je super pomocník. Při výletech vám usnadní práci, u jiných je kvalitní batoh dokonce nezbytnost. Pokud jste si dali práci a pečlivě ho vybírali, nejspíš očekáváte, že vám bude perfektně sloužil ještě mnoho let. Víme, jak na to.
Poradna
Vybrat si správnou velikost kalhot z pohodlí domova nemusí být vždy tak jednoduché. Díky naší outdoorové poradně to ale zvládnete levou zadní.
349 Kč
(42.98 %)
199 Kč
569 Kč
(10.54 %)
509 Kč
669 Kč
(10.46 %)
599 Kč
380 Kč
(16.05 %)
319 Kč
919 Kč
(23.94 %)
699 Kč
446 Kč
(12.78 %)
389 Kč
264 Kč
(17.05 %)
219 Kč
1 390 Kč
(20.22 %)
1 109 Kč