Běh je jeden ze sportů velmi nenáročných na vybavení. Kromě bot a oblečení k němu nic dalšího nepotřebujete. A právě výběr oblečení i obuvi velmi často rozhodne o tom, jaký si z běhu odnesete pocit. Jak se nesplést? Základem je, se při nakupování i oblékání řídit několika kritérii, na která se v dnešním článku podíváme.
O autorce
Kateřina Balcarová
Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.
|
Pohodlí
Vybírejte pouze oblečení přímo určené na běh. Běžecké oblečení je lehké, mívá minimum švů, které by vás mohly dřít, spodní vrstvy dobře odvádí pot a nechávají vás v suchu.
Běžecké oblečení si pokud možno vždy vyzkoušejte a při zkoušení se v první řadě soustřeďte na to, jestli vás nikde neškrtí, neomezuje vás v pohybu nebo vám naopak nepadá. Zvlášť obezřetně zkoušejte spodní vrstvy, které vám musí padnout dokonale.
Už jsem si užila své s přiléhavými tričky, která se s každým krokem posunovala nahoru a já je tak každý třetí krok musela stahovat dolů. Nebo s padající běžeckou sukní, kterou jsem naopak každých pár kroků musela táhnout na horu. Nebo se samovolně se vytahujícími elastickými nohavičkami u sukně, takže jejich ochrana proti odřeninám byla nulová. Kamarádka by vám mohla povídat o odřených zádech z podprsenky. A tak bych mohla pokračovat.
Proto pořádně zkoušejte, nenechte se omámit tím, že vám daný kus sluší. Udělejte pár dřepů, proběhněte se, projděte se po obchodě, uvědomte si, zda vás oblečení fakt nikde neškrtí nebo není nikde větší. Při každém běhání uděláte tisíce kroků a každá sebemenší nedokonalost se bude s každým dalším krokem znásobovat a ve finále to poslední, na co se budete při běhu soustředit, bude běh.
|
Přeběh Králického Sněžníku
Katku Balcarovou vám jistě představovat nemusíme, publikuje u nás pravidelně a tentokrát nás s sebou vezme na Králický Sněžník.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Roční období
Z hlediska ročního období se dá běžecké oblečení rozdělit na tři skupiny:
Léto
-
Tílka, trička s krátkým rukávem
Skvělá běžecká tílka a trička nabízí např. značky Kilpi, Kari Traa, Alpine Pro nebo Icebreaker. V létě si bohatě vystačíte s umělými materiály (např. polyester, polypropylen), které mají tu výhodu, že rychle schnou a netěžknou.
Pěkné běžecké kraťasy i sukně naleznete i v naší nabídce. Ženám můžeme doporučit např. lehoučkou sukni výrobce Craft nebo pohodlné kraťasy od Kilpi, muži jistě ocení maximálně prodyšné a rychleschnoucí kraťasy od téže značky.
Pokud se vám při delších bězích odírají stehna, pak si pod oblíbené kraťasy nebo sukni pořiďte ještě elastické kraťasy s nohavičkami, které drží a neposouvají se při běhu vzhůru.
Sluneční brýle nejsou jen doménou letní sezóny, kromě běhů ve slunečném počasí je oceníte i v extrémním chladu nebo větru, kdy pro slzy nevidíte na cestu před sebou.
Běžet samozřejmě zvládnete v jakémkoli spodním prádle, pokud chcete mít ale pohodlí se vším všudy, vybírejte pro teplé počasí prádlo určené pro letní sezónu.
|
Jak se vybavit na dálkový běh
Běháte rádi a pohráváte si s myšlenkou vyzkoušet i delší tratě? Tak hurá do toho - vše, co budete potřebovat, najdete v tomto článku.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Jaro, podzim
-
Lehké tričko s dlouhým rukávem
U triček s dlouhým rukávem už volte spíše přírodní materiály. Budete si je brát do chladnějšího počasí, a tak u nich více oceníte tepelný komfort. Oblíbená jsou trička z merino vlny, pro muže např. ta od českého výrobce Sensor, pro ženy zas velmi dobře padnoucí i vypadající trička Icebreaker.
Volte opět tenčí materiál, pokud bude opravdu zima, můžete na mikinu obléci ještě bundu a pak vrstvy upravovat aktuálně podle pocitu. Doporučujeme oblíbené mikiny od Alpine Pro nebo Progress.
Orientujte se podle váhy a velikosti. Pokud plánujete delší výběhy, větrovku pravděpodobně budete muset občas sbalit i do běžeckého batohu. A v něm se každý ušetřený gram a centimetr počítá. Ženy nezklamou větrovky od Axon, muži zase jistě vyberou u značky Progress.
-
Lehká membránová bunda (pro případ dlouhého běhu v opravdu sychravém větrném a deštivém podzimním počasí)
Bez této vychytávky se sice obejdete, ale pokud už běhání berete opravdu vážně, vyrážíte často a za každého počasí na celodenní běžecké výlety, pak je to neocenitelný pomocník a vyplatí se připlatit si. Bunda vás ochrání proti dešti i větru, zahřejete se v ní, ale zároveň je prodyšná, takže pokud máte správně navrstvené oblečení, umožní vašemu potu odejít ven. Běžecké membránové bundy nabízí třeba Kilpi nebo Outdoor Research.
Úplně vám postačí lehké legíny z polyesteru, v zateplených by vám bylo při běhu zbytečně teplo. Za chladného a deštivého počasí beru na převlečení do hospody, do vlaku apod. do batohu bavlněné legíny, zahřejí a nejsou o tolik těžší nebo objemnější.
Běžecké čelenky nejenže vypadají dobře, navíc zkrotí vlasy padající do obličeje a zahřejí vás, zároveň však nepřehřejí jako třeba čepice, kterou je lepší si schovat až na zimní sezónu.
Pokud teploty padají k nule nebo dokonce pod, pak doporučuji nákrčník. Stačí nezateplený, lehký. Je to skvělá prevence proti podzimním a zimním nachlazením z běhání.
|
Regenerace po fyzické zátěži
Tak často opomíjená, a přesto tak důležitá. Na ní stojí výborné výsledky sportovců, ale má také vliv na jejich nezdary a neúspěchy. Zanedbáváme-li ji dlouhodobě, může vést k dlouhodobým či chronickým onemocněním. O čem je řeč? O regeneraci. Proč je tak důležitá? Jak správně regenerovat a co k tomu použít?
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Zima
V zimě spíše, než s nákupem nového zimního oblečení, experimentujte v horní polovině těla s vrstvením podzimního oblečení. Tzn., že zatímco na podzim si na sebe vezmete jen tričko, tričko a mikinu nebo tričko a bundu, v zimě sáhnete po tričku, mikině a bundě najednou. Navíc ale pořiďte následující:
V chladnějších zimních dnech se mi nejvíce osvědčily zimní legíny, které mají vnitřní stranu z hřejivého materiálu. Dalším řešením je obléknout funkční spodní vrstvu (např. merino), buď jako samostatnou nebo v kombinaci se svrchními volnějšími kalhotami.
Určené do chladnější počasí. Pokud nemáte kvalitní boty určené pro běhání v zimě, tak doporučuji pořídit neoprenové ponožky.
Při mírné zimě lehké běžecké, pokud je hlášená pocitová teplota pod -10 stupňů, beru na sebe rukavice běžkařské, které jsou zateplené.
Zapomeňte na teplé huňaté lyžařské čepice. Vystačíte si s tenkými čepicemi, vybírat můžete z přírodních i umělých materiálů. Důležité je, aby vám čepice dobře seděla, při běhu se neposouvala a nikde vás netlačila.
Nákrčník vám ochrání krk, možná ho (zejména zpočátku zimy, než si zvyknete na studený vzduch nebo pak při extrémně nízkých teplotách) využijete i při dýchání. Na dlouhé běhy v hlubších mrazech doporučuji vzít do batohu náhradní, z původního se vám totiž po čase stane kus ledu.
-
Spodní prádlo určené na zimu
Na delší běhy v zimě si komfort zajistíte spodním prádlem z merina s plochými švy.
|
Test: Nepromokavé ponožky SealSkinz WF Warm Weather Mid
Test ponožek od SealSkinz pro ty s vás, kteří běžecké boty po celý rok nechcete sundat z nohou a hledáte řešení, jak být v suchu a teple.
>>> ČÍST DÁL <<<
|
Počasí
Vždy si berte věci na běhání takové, jako by bylo o 10 stupňů více. Ze začátku vám logicky bude zima, ale do pár minut se zahřejete na provozní teplotu a bude vám příjemně. Pokud je venku chladno, pak se okamžitě po doběhu převlékněte do suchého. Pokud při zimním běhu plánujeme zastávku v hospodě nebo nekončíme doma a musíme se domu ještě nějak přepravit, bereme si do batohu kompletní spodní vrstvu na převlečení včetně spodního prádla a ponožek. Je to nejlepší prevence vypadnutí z tréninku kvůli nachlazení.
V létě déšť nemusíte oblečením nijak řešit. Když zmoknete, tak zase uschnete. Navíc je příjemnější koupat se v dešťové vodě než ve vlastní šťávě pod nepromokavou bundou. V chladném deštivém počasí se chráním běžeckou membránovou bundou.
Nakonec si ale stejně budete muset přijít na to, které oblečení na běhání sedí vám. Každý snášíme nízké a vysoké teploty jinak, co jednomu vyhovuje, může být druhému nepříjemné. Proto berte článek jako odrazový můstek, inspirujte se, ale pokaždé se ptejte sami sebe, jestli je to to, co vyhovuje zrovna vám a nebojte se vrstvu ubrat/přidat.
Běhu zdar!
Užitečné odkazy
Autor: Kateřina Balcarová
Zdroje: archiv autora, pixabay.com, unsplash.com