Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • Slavíme 8. narozeniny - kupón 200 Kč

Přeběh Králického Sněžníku

Cestopisy a reportáže

Katku Balcarovou vám jistě představovat nemusíme, publikuje u nás pravidelně a tentokrát nás s sebou vezme na Králický Sněžník.

 

Obsah

Běžecké výlety jsou mojí oblíbenou alternativou turistiky. Díky rychlejšímu pohybu stihnete za stejný čas i dvojnásobně delší trasu, vyplavené endorfiny znásobují pocit štěstí a naučíte se i celodenní výlety pojímat opravdu minimalisticky, jen s pár nezbytnostmi v batůžku.

Změna plánu

Na Králický Sněžník jsme se s Darčou a Léňou dostaly úplnou náhodou. Ráno jsme totiž vyrazily na nádraží na vlak, který nás měl dovézt na Ramzovou, ze které bychom přeběhly celé Jeseníky. České dráhy ovšem mají poruchu a nejezdí žádné vlaky od Prahy. A tak narychlo vymýšlíme odjezd autem na Dolní Moravu a okruh vedoucí přes Králický Sněžník. Trasu plánujeme podle aplikace na mobilu, změřit se na dané aplikaci nedá, takže jen odhadujeme, že bude mít něco přes 30 km s velkým převýšením.

Vyrážíme

Auto parkujeme pod penzionem Na Rozcestí. Vydáváme se po modré turistické značce na rozcestí Pod Klepáčem. Cesta vede po silnici prudce nahoru, takže nohy začínáme cítit už po pár metrech. Na rozcestí Pod Klepáčem asfaltku vystřídá prudký terén vedoucí po červené turistické značce. Stromy jsou popadané, a tak značení místy chybí, nelekejte se a běžte pořád přímo nahoru. Narazíte na širokou cestu. Na ní konečně z chůze přecházíme do běhu.

Přes Klepáč na vrchol

Na čtvrtém kilometru se ocitnete u rozhledny Klepáč. Pokud je dobrá viditelnost, tak určitě běžte nahoru, čeká vás tam krásný výhled do Polska a na celý masiv Králického Sněžníku. Od Klepáče následuje 6 krásně běhatelných km. Poslední dva kilometry k vrcholu už jsou opět strmější, tam šetříme síly a přecházíme opět do chůze. Na závěrečné části hřebene si za hezkého počasí užijete nádherné výhledy, za ošklivého počasí si zase budete připadat drsně, vítr a mlha tam umí pěkně potrápit.

Občerstvení s sebou

My máme tentokrát na počasí štěstí, možná trochu moc teplo, už od Dolní Moravy se koupeme ve vlastní šťávě. Na Králickém Sněžníku žádnou restauraci ani občerstvení nenajdete, proto si nezapomeňte svačinu s sebou, chutná tam opravdu luxusně. S pitím je to lepší, necelých 0,5 km pod vrcholem se nachází pramen Moravy, tam si můžete nabrat vody, kolik jen unesete a vypijete.

Hřebeny, výhledy a horská samota

Od pramene pokračujeme po červené turistické značce k chatě HS Francisca a dále na sedlo pod Sušinou. Cesta je z kopce, konečně si zase popoběhnete, ale nečekejte žádné závratné tempo. Na to si budete muset ještě pár kilometrů počkat, až se profil trati trochu srovná. Na sedle odbočuje červená doleva, my pokračujeme dále po modré krásnou hřebenovkou přes vrcholy Stříbrnická, Černá Kupa, Sušina a Podbělka. I za krásného počasí zde téměř nikoho nepotkáte, lidé se vesměs pohybují po červené a žluté turistické.

Modré značení vás dovede až k lovecké chatě Babuše. Zde to můžete vzít po zelené na rozcestí Pod Babuší a odtud po modré na Slamněnku – Stezku v oblacích (celá trasa vám tak bude měřit cca 28 km) nebo pokud se vám, stejně jako nám, z hřebene ještě nechce a chcete si užít opravdovou horskou samotu a další kus úžasných trailů po hřebeni, pokračujte po modré dále na vrchol Souš a následně na rozcestí U sedmi vrcholů.

Po odměně do cíle

Odsud se pak vydáváme vracečkou (cyklotrasa 6267) k rozcestí Pod Babuší a dále pak na Slaměnku na zasloužené pivo. S pivem to ale nepřežeňte, čekají vás ještě 3 km k autu. Kilometry jsou to ale rychlé, po široké zpevněné cestě. Až vám bude dole u parkoviště líto, že to končí.

Souhrn

  • Délka trasy: 32 km
  • Převýšení: 1 400 m
  • Občerstvení na trase: Až ke konci Slaměnka, příp. Dolní Morava, vodu možno nabrat pod vrcholem Králického Sněžníku (13. km)
  • Profil: kopce, náročný terén

Video - Přeběh Králického Sněžníku

Užitečné odkazy

Autor: Kateřina Balcarová, unsplash.com

Zdroje: archiv autora

Přechod Krkonoš s kočárkem - 2. část

Cestopisy a reportáže

V pokračování článku z Krkonoš se celá výprava dostane do cíle své cesty a vy získáte praktické informace pro případ, že se rozhodnete vyrazit také.

Přechod Krkonoš s kočárkem - 1. část

Cestopisy a reportáže

Týden na hřebeni Krkonoš ve složení 2 matky, 2 roční děti, 2 šestileté děti, 2 kočárky, 2 bágly, 2 kola. Vypadalo to zpočátku jako velká životní výzva. Jak to nakonec proběhlo a dopadlo?

Kempování uprostřed překrásné korutanské přírody

Cestopisy a reportáže

Dovolenou pod stanem nemusíte trávit jen v Čechách. Krásná místa pro kempování najdete i na jihu Rakouska, kam se teď společně vypravíme.

Vybíráme pro vás

Trailbraker W od výrobce Dynafit je všestranná dámská běžecká bota, která vás provede jakýmkoliv terénem.
Dámské boty Dynafit Feline SL W s novou podešví a vylepšeným přizpůsobením pro středně dlouhé trasy mají...
Ultralehké pánské běžecké boty La Sportiva Helios III Woman určené pro trénink a běh, či závody v tvrdém...
Ultralehká dámské běžecké boty La Sportiva Lycan II jsou ideální pro tréninky na střední vzdálenosti....
Dámské boty Salomon Supercross Blast Gtx W jsou ideální volbou pro každého milovníka běhu v terénu. Boty...