Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Běžecká abeceda

Co to vlastně je ta běžecká abeceda? A proč byste ji měli zařadit do svého tréninkového plánu? Odpovědi na tyto otázky pro vás má Katka Balcarová.


Obsah

Běžecká abeceda je krátké běžecké cvičení, které nám pomůže zlepšit běžecký styl. Je dobré ji zařazovat do tréninku min. jednou týdně, ideálně vícekrát. Zařazovat byste jí měli na začátku tréninku, mj. nám totiž zahřeje a protáhne svaly.

 

Zahřátí

Na začátku tréninku se zahřejte několikaminutovým klusem a protáhněte se. Pro běžeckou abecedu vám postačí cca 10 m rovinatého terénu. Každý z prvků proveďte dvakrát s meziklusem. Teprve pak následuje hlavní část běžeckého tréninku. Nezařazujte běžeckou abecedu na konec tréninku, kdy jste již unavení a nejste plně koncentrovaní.

   

 

Začínáme běhat aneb 10 km za 3 měsíce

Chcete začít s během, ale už po minutě lapáte po dechu? Poradíme vám, jak se vrhnout na běhání tak, abyste v bezpečí a s radostí zvládli během tří měsíců uběhnout 10 km.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Lifting

Lifting lze provádět i na místě, pohyb vpřed je velmi pomalý. Pohyb provádíme s vysokou frekvencí. Přes bříško chodidla došlapujeme postupně na patu. Chodidla se zvedají jen trochu, kolena vůbec. Pohyb vychází z kotníku. Při provádějí liftingu jsme vzpřímení, pohled směřuje vpřed a paže máme pokrčené jako u běhu.

 

Skipping (zvedání kolen)

Kroky jsou velmi krátké, s propnutou stojnou nohou, druhé koleno zvedáme co nejvýše. Trup držíme vzpřímený a pohyb doprovázíme dynamickým pohybem paží.

 

 

     O autorce

Kateřina Balcarová

Katka je maminka dvou malých dětí. Po nástupu na rodičovskou dovolenou vyměnila skalní a vysokohorskou vášeň za vášeň běžeckou a zcela propadla ultramaratonským vzdálenostem. Kromě toho je instruktorkou lezení a ráda se s každým podělí o své lezecké, turistické, běžecké i outdoorovo-rodičovské zkušenosti.

 

 

Zakopávání

Při rychlých a krátkých krocích zakopáváme patami až k hýždím. Mělo by jít o plynulý, rychlý pohyb vystřelující lýtka nahoru.

 

Zkřižný běh

Pohybujeme se bokem. Při běhu doleva překřižujeme pravou nohu střídavě před levou a střídavě za levou nohu. Při běhu doprava naopak. Horní polovinu držíme rovně, boky rotují. Paže máme rozpažené a po celou dobu je držíme rovnoběžně se zemí.

   

 

Jak vybrat oblečení na běh

Správné oblečení na běh je zárukou mnoha spokojených kilometrů. S jeho výběrem vám poradí Katka Balcarová.

>>> ČÍST DÁL <<<

 

Jelení skoky

Rozběhneme se a následně začneme provádět cvik tak, že jednou nohou vyrazíme vpřed tak, že stehno s lýtkem svírá pravý úhel. Stehno mějte rovnoběžně se zemí, lýtko kolmo k zemi. Odrazovou máme propnutou. Chvíli vydržíme a po dopadu se ihned odrážíme do dalšího skoku. Postupně, jak budete cvik trénovat, prodlužujte dobu letu.

 

Užitečné odkazy

 

Autor: Kateřina Balcarová

Zdroje: Wöllzenmüller Franz, Běhání. České Budějovice: KOPP, 2006; pixabay.comunsplash.com

Běhání se psem

Poradna

Hledáte sparing partnera na běhání, který vás nedemotivuje ani v nejkrutějších mrazech, ani v největším lijáku? Tak to bychom pro vás měli jeden tip!

Běhání a děti

Poradna

Pravidelný pohyb je pro děti přirozený, správně se díky němu vyvíjejí, je základní prevencí nadváhy a obezity a vůbec je to jeden z pilířů zdravého životního stylu.

Běhání a hubnutí

Poradna

Plavková sezóna se blíží a spoustu z nás trápí nějaký ten (kilo)gram navíc... Ale nezoufejme, změnit to můžeme třeba i díky běhání.

Vybíráme pro vás

Dámské běžecké boty Adidas Solar Glide 3 W jsou vhodné pro všestranný trénink a běh všeho druhu. Stabilizačním...
Trailbraker W od výrobce Dynafit je všestranná dámská běžecká bota, která vás provede jakýmkoliv terénem.

Hmotnost (pár): 520 g

Dámské boty Salomon Cross Over Gore-Tex jsou vybaveny odolnou podrážkou Contagrip®, pěnou EVA pro tlumení...

Hmotnost (pár): 320 g

Dámské běžecké boty Adidas Supernova + W jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu Primegreen s pohodlnou...

Hmotnost (pár): 251 g

Dámské boty Merrell Trail Glove 5 jsou navrženy tak, aby zvýšily přirozenou schopnost nohy stabilizovat...

Hmotnost (pár): 302 g