Všechno, co potřebujete vědět, než si pořídíte karavan/obytňák
Obsah
|
Obytňák a karavan - jaký je v nich rozdíl
Karavan a obytňák jsou různé typy rekreačních vozidel, které se liší svou konstrukcí a způsobem použití. Jako karavan označujeme samostatné přípojné vozidlo, které je zapojené za osobním (tažným) vozidlem. Možná vás v této souvislosti napadne označení přívěs.
Přívěs představuje obecné označení pro přípojné vozidlo, které je taženo jiným vozidlem. Může jít o různé přepravníky nákladu, zvířat, ale třeba právě obytný přívěs neboli karavan.
Obytný vůz nebo taky zkráceně obytňák je samostatné vozidlo. Obytná část i kabina řidiče jsou spojeny do jednoho vozidla. Obytňáky jsou vhodné pro časté přesuny a neustálé cestování.
Víte, že… Půjčení obytného vozy vás přijde v letních měsících na několik tisíc. Např. obytný vůz Fiat Carado A464 stojí i 4.000 Kč za den. Karavan Bürstner 430 TS stojí v sezóně 1.500 Kč za den. Nabídkou se můžete inspirovat na webech bydliky.cz, campiri.com, bezkempu.cz. Mezi nejoblíbenější patří Fiat Ducato, vozy značky Dethleffs, Caretta, Knaus, Fendt, Mercedes, ale třeba také polský obytný přívěs N126. Podívejte se, jestli vás také zaujmou.
Karavany oceníte při delších pobytech na jednom místě. Odpojíte připojené vozidlo a s tažným vozidlem si můžete v místě cestovat a poznávat. Myslete přitom i na své pohodlí v karavanu. Dostupné jsou různé vychytávky, větráky do horkých dnů nebo rovnou klimatizace, lampičky na čtení.
Tip: Při parkování nezapomeňńte na bezpečí. Pořiďte si pod obytňák klíny, aby se vám nečekaně nerozjel.
Řidičák na obytňák
Ještě než vyrazíte na cesty, určitě si položíte otázku, zda vůbec smíte usednout za volant. Dobrá zpráva je, že na řízení obytného vozu a karavanu si ve většině případů vystačíte s řidičským průkazem skupiny B. Rozhodující je hmotnost.
- S hmotností vozidla a celé soupravy do 3.500 kilogramů si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.
- Pokud je váha tažného zařízení do 3.500 kg a váha celé soupravy překročí 3.500 kg, ale zároveň nepřekročí 4.250 kilogramů potřebujete řidičák B96.
- Pokud už překročí tažné zařízení hmotnost 3.500 kilogramů nebo přívěs 4.250 kilogramů, musíte mít skupinu B+E.
- Pokud máte ještě větší obytňák, budete potřebovat řidičák C1 pro hmotnosti do 7.500 kilogramů. Nad tuto hranici řidičák C.
S řidičákem B můžete bez obav řídit obytný vůz Dethleffs Just Go 90, Volkswagen Grand California s vestavbou nebo třeba Sunliving S75 SC.
Povinné ručení na karavan i obytný vůz
Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, musíte mít pojistku pro každé vozidlo. Povinné ručení je pojištění, které je zkrátka povinné pro všechna vozidla provozovaná na pozemních komunikacích. Vztahuje se na obytné vozy, přívěsy i karavany. Povinné ručení kryje škody způsobené třetím osobám na zdraví nebo majetku.
Pro karavany je sazba povinného ručení o něco nižší než pro celé obytné vozy (s označením M1 v technickém průkazu). Povinné ručení obytných vozů se odvíjí od objemu motoru, hmotnosti a samozřejmě od řidiče - jeho věku, místa bydliště, počtu měsíců bez nehod.
Povinné ručení karavanu vychází na 500 Kč ročně, zatímco povinné ručení obytného vozu pořídíte za ceny od 2.000 Kč, ale klidně i s cenovkou daleko vyšší, až 8.000 Kč.
Při sjednávání pojištění zvažte také doplňková pojištění vybavení, zavazadel, nebo asistenční služby. Pojištění zavazadel kryje škody na věcech, které máte v karavanu nebo obytňáku. Toto pojištění je užitečné zejména při cestování do zahraničí, kde může být riziko krádeže vyšší.
Další užitečné pojištění zahrnuje připojištění skel, právní poradenství, úrazové pojištění a pojištění proti vandalismu. Rozšířená asistence může zahrnovat náhradní ubytování a dopravu v případě nepojízdnosti vozidla. Pokud máte v karavanu soláry a baterie, klimatizaci nebo topidla, nezapomeňte je zohlednit v ceně vozidla.
Cesty do zahraničí
V zahraničí se prokazuje sjednané povinné ručení tzv. zelenou kartou. Ačkoliv barva už není zelená, ale klasicky bílá, vždy se tímto označením myslí dokument “potvrzení o zaplacení povinného ručení”. Představuje mezinárodní doklad potvrzující sjednání povinného ručení. V České republice se tímto dokladem nemusíte prokazovat, policie si při kontrole informace dohledá sama, v zahraničí je to povinnost. Zahraniční policisté nemají systém, kde by si vyhledali vaše pojištění.
Tip: Na zelené kartě si zkontrolujte, ve kterých zemích bude povinné ručení platné.
Než vyrazíte do ciziny, nastudujte si pravidla legálního parkování a nocování s karavany a obytnými vozy. Ve Švýcarsku a např. některých spolkových zemích Rakouska je přímo zakázané kempovat mimo vyhrazená místa. Pokud toto pravidlo porušíte, může vás v noci potkat nepříjemný budíček od policie, pokuta a samozřejmě noční odjezd z daného místa. V Německu můžete přes noc parkovat na místech, kde je to povoleno pro osobní vozidla, pokud tam není značka zakazující parkování karavanů.
Při cestě do zahraničí si pořiďte nejprve aktuální mapu kempů a speciálních parkovišť pro karavany. Tato místa bývají vybavena přípojkou elektřiny i pitnou vodou. Za noc na tzv. stellplatze se platí od 10 do 30 euro. Další soukromí si zařídíte předstany, kam si umístíte stolek i křesílka. Milým pomocníkem mohou být schůdky.
Pokud hledáte inspiraci, vyražte na každoroční akci FOR CARAVAN. Stavte se na náš stánek. Jsme aktivní nejen na Výstavě stanů, ale i tady.
Užitečné odkazy
Autor: Alena Bouchalová
Zdroje: archiv 4camping, pixabay.com