TEST: Trailové boty Merrell Agility Peak 5
Testovna
Hledáte pohodlné trailové boty nejen na běžecké závody? Potom si určitě přečtěte recenzi na trailové boty Agility Peak 5 od značky Merrell.
Člen našeho týmu 4camping otestoval nové boty z dílny značky Salomon. Jak mu boty seděly?
Obsah |
Značku Salomon znají snad všichni. Je to velikán světového outdooru. Oblečení a vybavení této francouzské značky používají jak vrcholoví sportovci a hobíci všeho druhu, tak i běžní smrtelníci, kteří prostě jen chtějí dobré a kvalitní věci.
Pro sezónu jaro/léto 24 přišlo vývojové centrum Salomon mimo jiné s novinkou na poli nízkých trekovek pro outdoorové nadšence. Při její výrobě se nechali inspirovat nejprodávanějším modelem řady x ultra a dle oficiálních prohlášení ji vybavili všemi potřebnými technologiemi, včetně All Terrain Contragrip® podrážky a nepromokavé ochrany GORE-TEX tak, aby zvládla téměř jakékoli dobrodružství, na které se vydáte.
Značka: |
Salomon |
Produktová řada: | X ULTRA |
Pohlaví: | Pánské i dámské |
Podešev: | Guma |
Svršek: | Syntetika / Textil |
Membrána bot: | Gore-Tex |
|
Na model bot X ultra 360 gtx jsem se moc těšil. Salomon dobře znám. Používám jejich boty na běžky i na zimní výlety a s oběma jsem velice spokojen. Přirozeně jsem proto byl v příjemném očekávání. První pocity z nových bot však byly poněkud smíšené, ale vše si rozebereme podrobně v recenzi. Byť se někdy může zdát, že boty na první pohled nejsou to pravé ořechové, často není dobré dát jen na první dojem. Nejen proto pro vás tyto recenze píšeme.
Lehká skepse mě neopouštěla ani po prvním obutí. Boty byly na první dobrou překvapivě tuhé a na moji rozpláclou tlapu trochu úzké. Rovněž jsem, po zkušenostech z jiných bot, měl obavy jak pohodlné bude krojení kolem kotníků a zda patní část není příliš volná. Co si budeme nalhávat, láska na první pohled to prostě nebyla.
|
Jak vybrat boty na turistikuAneb jak vybrat boty na trek. Ideálně zvolená turistická obuv = základ úspěchu a dobrého pocitu z výpravy. Abyste nešlápli vedle jako mnozí experti v městských teniskách nebo dokonce žabkách, přečtěte si, jak správně boty vybrat. |
Zvolit správnou velikost boty je věcí přímo kruciální. Když zvolíte boty příliš malé, nohy v nich budou hlavně při sestupech pekelně trpět a nakonec to skončí slezlými nehty na palcích. Příliš velké boty zase budou na nohách plavat, což se projeví tvorbou puchýřů na místech s vyšším otěrem a nižší stabilitou ve chvílích, kdy ji budete nejvíc potřebovat.
U obuvi Salomon x ultra 360 GTX jsem si nebyl volbou velikosti ani trochu jistý. Běžně nosím obuv velikosti 44 EUR, ale s vědomím, že membránové boty je třeba brát o něco větší, jsem se přikláněl k výběru modelu velikosti 44 a ⅔. (Ano, Francouzi používají tyhle pro středoevropany ne zcela běžné přepočty s třetinami. Komu je to proti srsti nebo se ve zlomcích neorientuje, může hledět na UK nebo US číslování. Já všem vřele doporučuji vybírat podle číslování JAP, které uvádí délku stélky v centimetrech a pro porovnání různých modelů napříč výrobci mi přijde nejpraktičtější).
Abych se ale vrátil k výběru velikosti. 44 a ⅔ po obutí padly dobře a pěkně pevně obepnuly nohu tak jak se sluší a patří na kvalitní turistickou obuv. Nicméně kolem prodloužené malíkové hrany bylo toho tlaku možná až moc a navíc se při simulaci sestupu objevil tlak na palcích signalizující buď špatně dotaženou nohu přes nárt nebo příliš malou velikostí. Proto jsem sáhl automaticky po botách 45 a ⅓.
Ani po poctivém dotažení pro Salomon charakteristického Quicklace systému stahování jsem se nezbavil pocitu, že mi bota nedokáže patu při delších sestupech pevně podržet a já skončím po první túře s puchýři.
Nakonec jsem po půl hodině různého pokusničení, střídání velikostí a experimentování s pro mě ne úplně zažitým systémem Quicklace a s mírou stažení v nártové části zůstal u větší velikosti a jen se modlil, abych neudělal blbost.
Jak už jsem výše zmínil - boty mi na první dobrou neučarovaly. Přesto jsem si říkal, že jim musím dát šanci, protože by přece takový výrobce jako Salomon nepostavil kampaň na modelu, co se nedá nosit. A dobře jsem udělal.
S prvním ostrým testem jsem si dal trochu na čas, protože na výlet do Španělska jsem je vzhledem k předpovědi slunečného počasí a teplot atakujících třicítky netahal a ani po návratu se nezdálo, že by byly správné podmínky pro boty určené do nepříznivého počasí a nezpevněného terénu.
Když konečně nadešel den D a já s x ultra vyrazil ven, rychle jsem zapomněl na všechny obavy a s uspokojením zjistil, že fungují přesně tak, jak výrobce sliboval a vlastně možná ještě lépe.
Pocit vůle v patě jsem přestal vnímat asi po 5 minutách a rychle jsem si zvykl i na pevné a jak jsem zmínil výše na mé ploutve trochu užší kopyto.
O něco déle si získával moji důvěru stahovací systém Quicklace. Působí totiž oproti běžnému šněrování s tkaničkami, poutky a kladkami subtilně a já se obával, že ho při pořádném zatažení přervu nebo vytrhnu poutka. Taky jsem si musel zvykat na správné používání úložné kapsičky na jazyku, protože při nesprávném ukládání jezdce na Quicklace systému do ní se mi stávalo, že jsem si nechtěně zámeček v jezdci povolil a tím pádem povolilo i utažení bot. Ale tady si myslím, že je to spíše o mé nešikovnosti, než o nedokonalosti systému, který Salomon s drobnými úpravami používá úspěšně mnoho let.
Co rozhodně nezklamalo je podrážka. Jedinečný podešev Contagrip od Salomonu patří společně s Vibramem a Continentalem mezi to nejlepší co na trhu s turistickou obuví můžete najít. Boty drží jako přibité a to dokonce i na dlažbě nebo mokrých hladkých površích, kde bych čekal, kvůli hrubší podrážce s gripy určité potíže. Navíc díky kombinaci špičkové podešve Allterrain Contagrip a unikátní konstrukce Advance Chassis jsou x ultra 360 neuvěřitelně stabilní. To doceníte především při túře na těžko nebo při pohybu ve výrazně nerovném a kopcovitém terénu. Za mě za toto řešení zajišťující maximální stabilitu a přilnavost dostává Salomon velkou jedničku podtrženou.
Další velké plus shledávám v odolnosti svršku. Ač boty vypadají poněkud plastově a možná trochu lacině, není to bezúčelný ústřel francouzských designérů a snahou o úsporu nákladů při vývoji, ale naopak funkčním a důmyslně promyšleným řešením zvyšujícím mechanickou odolnost modelu.
Díky masivní plastové špici, částečné obsázce v zadní části boty a svršku s minimem švů vydržely boty i hrubé zacházení a procházení suťovisky a hustým nízkým lesem plným větví, kořenů a ostružiní bez zjevných známek opotřebení. Pokud k tomu připočtu i špičkovou membránu Goretex, kterou Salomon do tohoto modelu zapracoval, dostáváme boty, které si v ničem nezadají s vrcholnými modely konkurence a za cenu něco pod čtyři tisíce pořizujete poctivé drtiče štěrkových cest a lesních pěšin a boty, které s vámi vydrží dlouho, můžete se na ně spolehnout a navíc - to je také třeba dodat - jsou nakonec vlastně dost pohodlné.
Při pění superlativů nesmím zapomenout ani na rozumnou váhu 372 gramů, díky které se boty tzv. nepronesou a palec nahoru dávám i snaze o maximální zapojení recyklovaných materiálů a tedy odpovědnosti výrobce. Salomon uvádí že na svršek bylo využito 50 % recyklovaných materiálů, recyklované elektrické kabely pak posloužily při výrobě mezipodešve a výčet uzavírá ekologičtější řešení obalového materiálů.
Jedinou větší vítkou tak na konci testování zůstává určitá limitace použití, kterou zapříčiňuje právě jedna z hlavních předností boty - její odolnost. A to jak ta mechanická, tak také ta proti vodě. V důsledku to totiž znamená, že máte špičkové boty do nepříznivých povětrnostních podmínek, ve kterých se budete za sucha a tepla zbytečně pařit a v případě, že trpíte na zvýšenou potivost chodidel, sáhněte po obuvi bez membrány - ať už kožené nebo textilní - a raději zainvestujte do membránových ponožek. I mě samotnému se stalo, že jsem po celém dni v botech vytáhl nohy, které měly palce, paty a malíčkové hrany bílé jako sníh a to i přes kvalitní merinové ponožky. Abych ale botám nekřivdil. Je to vítka, kterou uvádím pro ty, kteří čekají, že budou mít jedny boty na všechny podmínky a na každodenní nošení. Takové boty neexistují a proto to nečekejte ani do této zdařilé novinky Salomon x ultra 360 gtx.
+
|
-
|
Boty jsou přesně takové, ne-li lepší, jak výrobce deklaruje. Podrážka perfektně sedí, membrána zajišťuje maximální nepromokavost a šněrování je rychlé a intuitivní. Kdo chce boty na turistiku, které něco vydrží, určit bude se Salomon x ultra 360 spokojen.
Autor: Vít Hruška
Zdroje: archiv autora
Testovna
Hledáte pohodlné trailové boty nejen na běžecké závody? Potom si určitě přečtěte recenzi na trailové boty Agility Peak 5 od značky Merrell.
Testovna
Stan do kempu pro celou rodinu nebo bandu přátel na fesťák? Velikostí je Mitar 4 ideální, ale jak je na tom s odolností a praktičností?
Testovna
V českých horách otestovala testerka Gabča bundu vhodnou na hory i do města. Jak obstála v testování?
559 Kč
(10.73 %)
499 Kč
529 Kč
(9.45 %)
479 Kč
559 Kč
(7.16 %)
519 Kč
559 Kč
(7.16 %)
519 Kč
669 Kč
(10.46 %)
599 Kč
619 Kč
(8.08 %)
569 Kč
669 Kč
(10.46 %)
599 Kč
619 Kč
(9.69 %)
od 559 Kč