Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
ForCamping s.r.o. - vybavení do přírody Menu
  • Letní výprodej

Test: čelovka Led Lenser SEO 5

Testovna

Jste také zvědaví, jak dopadla v našem zátěžovém testu čelovka Led Lenser SEO 5, která se pravidelně umísťuje mezi čelovými lampami na předních místech v hodnocení renomovaných outdoorových periodik? Pojďme se na to společně podívat.

Bio značky

V roce 1994 se Nelson Mandela stal prvním černošským prezidentem, v USA byla odvysílána první epizoda populárního pořadu Přátelé a v Německu byla tento rok založena bratry Opolkovými firma Led Lenser, resp. Zweibrüder Optoelectronics. Zakládající bratři měli minimální kapitál, poznámkový blok, starý počítač a sen o tom, jak změní svět svítilen. Logo_Led Lenser Dnes má firma více než 1000 zaměstnanců, vlastní více než 200 patentů (mimo jiné i na technologii „Advanced Focus System“, kterou využívá i námi testovaná čelovka) a uspokojí svým portfoliem výrobků snad všechny zájemce o kvalitní svítilnu, ať jde o profesionální či čistě amatérské použití.

Čelovka SEO 5

Tentokrát se v našem testu ocitla čelovka SEO 5. Výrobce slibuje výkonnou a lehkou svítilnu k univerzálnímu využití, tak se podíváme, jak se mu tento nelehký cíl podařilo naplnit.

Bio Led Lenser SEO 5:

Název: SEO 5
Výrobce: Led Lenser
Záruka: 5 let
Dosvit (max/min): 120/40 m
Světelný výkon (max/min): 180/20 lm
Doba svícení (max/min): 25/7 hod
Stupeň krytí před vnikem vody: IPX6 – odolá vlnobití
Hmotnost: 105 g
Napájení: 3×AAA 1,5 V
Materiál těla: plast
Odkaz na e-shop: 4Camping.cz

První dojem

K dispozici jsou dvě barevné varianty, bílo-červená a bílo-černá. Zabalená je v pěkné papírové krabičce, která obsahuje ještě baterie (napájení je zajištěno třemi bateriemi AAA) a návod v několika světových jazycích, češtinu nevyjímaje. Návod doporučuji prostudovat, aby vám žádná z funkcí nezůstala utajena. Na zadní straně krabičky se nachází kód, pomocí kterého svého krasavce zaregistrujete a získáte tak pětiletou záruku. Čelovka je na první pohled dílensky zpracovaná bezvadně. Vše skvěle lícuje, zbytečně se nehýbe, kloub vyklápění je dostatečně pevný a nebudí podezření, že by se měl v dohledné době nějak výrazněji ochodit a uvolnit. Vše odpovídá tomu, že máte v ruce výrobek od renomovaného výrobce. Zoomovací kolečko čočky jde opravdu zpočátku dost ztuha a dá práci ho rozhýbat. Očekávám však, že s postupem času se mechanismus lehce ochodí a používání bude bezproblémové. Na vrchní straně se nachází jedno tlačítko, které zajišťuje veškeré ovládání. Působí bytelně, je i dostatečně velké a lehce vystouplé, takže není problém ho nahmatat. Po odklopení krytu baterie, které dá trošku práci, jelikož musíte nejdříve dát na stranu čelenku, uvidíte těsnění, které vypadá poměrně důvěryhodně a odolnosti vůči vodě s certifikací IPX6 se dá věřit. Mé obavy směřovaly k barvě čelenky, očekával jsem ji v nepraktické zá­řivě bílé barvě a byl jsem potěšen. V nejnovější verzi ji výrobce nahradil šedou, kterou považuji za mnohem vhodnější. Páska je kvalitní, dostatečně pevná a široká, takže bude čelovku jistě držet bez problému na hlavě. Navíc se dá v případě nutnosti sundat a vyměnit či vyprat. Výrobce nabízí i čelenky náhradní, takže ji můžete zaměnit kupříkladu za reflexní verzi. Součástí je také praktická karabinka, pomocí které je možné čelovku kamkoliv zavěsit a osvětlit takto třeba stan. 

Zkušenosti z používání

Když jsem čelovku poprvé zapnul, již jsem znal nejdůležitější technické parametry, přesto jsem se neubránil překvapení. Ona svítí opravdu hodně. A hodně daleko. V řeči čísel je to 180 lumenů a 120 metrů. 180 lumenů dokáže vydávat po dobu cca sedmi hodin, při ztlumení se dostaneme na 25 hodin. Pokoušel jsem se tyto parametry orientačně změřit a je jasné, že čelovková „dieselgate“ se zde nekoná. Z funkcí máte k dispozici svit na maximální intenzitu, menší intenzitu, blikání, červený svit a červené blikání. Červené světlo se může hodit nejen k ochraně svého zdraví před srážkou s dopravním prostředkem, ale můžete ho využít např. při plánování ve skupině lidí, kdy chcete druhým vidět do obličeje a přitom je neoslňovat. Druhá červená dioda signalizuje problikáváním krátící se život baterií. Příjemnou funkcí je plynulá regulace intenzity svitu, kdy si sami přesně můžete intenzitu podržením tlačítka zvolit, a ta se následně uloží jako druhá volba. Kapitola sama pro sebe je pak patentovaný zoomovací systém. Otočením kolečka si vyberete, zda chcete svítit spíše širším kuželem na kratší vzdálenost či užším daleko. Zde se bohužel nevyhnu několika výhradám. Jak už bylo zmiňováno výše, chod kolečka jde opravdu tuhý a nějakou výraznější protiskluzovou strukturu postrádá. Ovládání zoomu v rukavicích se tak někdy stává nadlidským úkolem, což je v zimě při teplotách pod bodem mrazu obzvláště nepříjemné. Při volbě nejširšího kuželu pak vidíte kolem vámi osvícených míst zvláštní tenký proužek světla, jakési halo. Vnímání tohoto efektu je hodně subjektivní, někomu vůbec nevadí, mě mírně rozčiloval a trvalo mi, než jsem si na to zvykl. Ve výčtu funkcí bych pak nerad opomněl zámek proti nechtěnému zapnutí, už se vám tak nestane, že by se vám baterie vybily během dne v nacpaném batohu při nechtěném zapnutí. Pozitivně hodnotím způsob vyklápění reflektoru, kterým SEO 5 disponuje. Nevyklápí se totiž jako u konkurence celý přístroj i s bateriemi, takže na kloubu nevisí tak vysoká hmotnost. Reflektor se tak nehne ani při běhání či skákání. Tím se dostávám k hmotnosti, která je trochu vyšších, ale stále přijatelných 105 g. Na běh bych sice doporučil více model ze série NEO, avšak i se SEO 5 lze běžet.

Hodnocení: 90%

+

  • skvělý výkon
  • široká paleta funkcí
  • vyměnitelná čelenka s karabinou
  • kvalitní zpracování
  • pětiletá záruka

  • obtížněji ovladatelné kolečko zoomu
  • proužek na okraji nejširšího světelného kužele

Je na čase poměrně obsáhlou recenzi nějak shrnout. Verdikt zní takto – Led Lenser SEO 5 není úplně bezchybná, nicméně je to výborná čelovka, jejichž koupí rozhodně nešlápnete vedle. Svou hlavní funkci, svítit, zvládá na jedničku dvakrát podtrženou, plus přidává nadčasový vzhled, kvalitní materiály, zpracování na úrovni a vedlejší funkce, které vám zaručeně vykouzlí úsměv na rtech.

Doporučujeme.

Zdroje:

Jan Ullrich, CzechOUT.cz, outdoorportal.cz

 

Další články o čelovkách

 

Test: Spacák Trimm Tramp 195 cm

Testovna

Na vysoce komfortní XXL dekový spací pytel Trimm Tramp jsme se zaměřili v další recenzi z populární Testovny.

 

Test: Dámské ponožky Smartwool Hike Light Margarita Crew

Testovna

Kvalitní a dobře padnoucí ponožky jsou, i když se to nezdá, důležitou součástí výbavy turisty při delších tůrách a pochodech. Na jedny z nich se zaměříme v dnešní recenzi.

Test: Nabíjecí čelovka Fenix HL26R

Testovna

Kvalitní čelovku je vždy dobré mít po ruce, a to nejen na vašich výletech do přírody, skvěle totiž poslouží třeba i v domácnosti při každodenních činnostech. V dnešním testu se podíváme na čelovku značky Fenix.